Odpady powstałe podczas prac budowlanych mogą okazać się trudne do usunięcia. Wynika to w dużej mierze z ich gabarytów – gruz, beton czy pokruszone cegły ważą niemało, a przy tym należy je odpowiednio zabezpieczyć w transporcie, co może być problematyczne. Na uwadze należy mieć także fakt, że gruzu nie można wyrzucić do przydomowego śmietnika, gdyż nie jest zaliczany do odpadów komunalnych. W jaki zatem sposób możemy się go pozbyć?
Jakie materiały klasyfikowane są jako gruz?
Na gruz składają się pozostałości po ceramice budowlanej. Zalicza się do nich przede wszystkim skute płyty, cegły, kafle, dachówki czy miałki tynk. Zgodnie z prawem budowlanym gruz podlega podziałowi na 3 kategorie. Klasyfikacja uzależniona jest od zawartych w nim materiałów. W pierwszej grupie znajdują się wyłącznie fragmenty cegieł, kamienia bądź betonu. Druga grupa to zmieszane odpady z grupie pierwszej wraz z plastikowymi opakowaniami, folią, szkłem, drewnem czy nawet złomem. W ostatniej grupie znaleźć mogą się również worki styropian, a także materiały pozostałe po malowaniu, jak np.wiadra.
W jaki sposób utylizować gruz?
W każdej gminie funkcjonują punkty selektywnej zbiórki odpadów, gdzie nieodpłatnie przewieźć możemy gruz i inne odpady budowlane. To właśnie tutaj zostaną one poddane recyklingowi. Sam przewóz odpadów może jednak przysporzyć nam nieco kłopotów. Gruz ma to do siebie, że pozostawia mnóstwo zabrudzeń, jest przy tym ciężki, dlatego spakowanie go do foliowych worków może nie być dobrym pomysłem.
Najlepsze rozwiązanie stanowi wynajem specjalnego kontenera, w którym umieścimy odpady budowlane. Mało kto będzie jednak w stanie przewieźć taki kontener. Z tego też względu najłatwiej skorzystać z usług firm oferujących profesjonalny wywóz gruzu. W ich ofercie zawiera się m.in. wynajem kontenera o określonych wymiarach i dostarczenie go pod wskazany adres. Kiedy odpady budowlane umieścimy już w kontenerze, pracownicy firmy zajmą się wywozem gruzu. Tego rodzaju działanie jest znacznie łatwiejsze na terenie dużych miast, najmniej problematyczny okaże się zapewne wywóz gruzu na terenie Warszawy, gdzie działa przynajmniej kilka punktów selektywnej zbiórki odpadów. Jeśli w danej miejscowości działa tylko jeden taki punkt, to może okazać się, że będzie on przeładowany. Wówczas musimy zdać się na firmą prywatną, która za opłatą przyjmie odpady budowlane i podda je recyklingowi.
Wywóz gruzu jest koniecznością, ponieważ prawo zabrania składować odpady budowlane na działce. Za tego rodzaju zachowanie grozi nam kara grzywny, podobnie jak za wyrzucenie gruzu w nieodpowiednim miejscu, np. do przydomowego kosza na śmieci.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.