Ozonowanie pomieszczeń to obecnie jedna z najpopularniejszych metod dezynfekcji. Za jej pomocą możemy skutecznie i trwale pozbyć się wielu nieprzyjemnych zapachów, niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Opisywana technika jest wykorzystywana do oczyszczania zarówno obiektów publicznych, biur, jak i prywatnych domów oraz mieszkań. Jedną z jej największych zalet jest możliwość dotarcia nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Jeśli chcemy przeprowadzić dezynfekcję w naszym mieszkaniu i ustaliliśmy już termin ozonowania, należy odpowiednio przygotować wnętrze do zabiegu. Jakie kroki trzeba wykonać?
Ozonowanie pomieszczeń – instrukcja dla osób, które zdecydowały się na dezynfekcję
Jeśli korzystamy z usług profesjonalnej firmy, jej pracownik powinien udzielić nam dokładnych informacji na temat tego w jaki sposób należy przygotować wnętrza. Jest to bardzo ważny etap, którego przeprowadzenie eliminuje ryzyko uszkodzenia przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Co zatem należy zrobić?
- Jednym z pierwszych działań powinno być zlikwidowanie źródła nieprzyjemnego zapachu. Jeśli na ścianie znajduje się pleśń, trzeba zastosować środek grzybobójczy. Ozonowanie pomieszczeń pozwoli usunąć zarodniki grzyba, jednak konieczne jest także wcześniejsze użycie odpowiedniego preparatu.
- Bardzo ważnym krokiem jest uszczelnienie kratek wentylacyjnych oraz szpar w drzwiach wyjściowych, tak aby ozon nie przedostał się do sąsiadów, a jednocześnie możliwe było uzyskanie odpowiednio wysokiego stężenia. Konieczne jest także zamknięcie wszystkich okien.
- Z mieszkania należy usunąć wszystkie rośliny i zwierzęta, a oprócz tego wszelkie cenne przedmioty, a także dywany,
- Sprzęty elektroniczne oraz RTV i AGD należy zabezpieczyć folią.
- Zaleca się również zetrzeć rozlane płyny oraz wyrzucić wszelkie odpady.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ozonowania?
Podczas przeprowadzania dezynfekcji, domownicy nie mogą znajdować się w mieszkaniu. Osoba wykonująca ozonowanie pomieszczeń zaczyna od sprawdzenia szczelności pokoju oraz stężenia ozonu. Zalecana wartość to minimum 4,3 mg/m3. Ile zajmuje cały proces? Wszystko zależy od metrażu. W przypadku mieszkań o powierzchni około 40 m2, trzeba liczyć się z 1,5-godzinną pracą ozonatora. Po zakończeniu całego procesu, konieczne jest dokładne wywietrzenie wnętrza. Domownicy mogą bezpiecznie użytkować mieszkanie po około 2 godzinach od momentu wyłączenia ozonatora.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Dezyn – ozonowanie pomieszczeń Łódź.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.