Jak rozpoznać dobrego architekta?

Właściwie zaaranżowane pomieszczenie sprawi, że będziemy czuć się w nim komfortowo, przytulnie i bezpiecznie. Będzie więc miejscem, do którego chętnie będziemy wracać. Zaprojektowanie takiego wnętrza wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste. Można spróbować zaaranżować przestrzeń mieszkalną na własną rękę, ale można także skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest architekt wnętrz, który zrobi wszystko, by zaprojektować pomieszczenie w taki sposób, by spełniało nasze potrzeby i oczekiwania. Tylko jak znaleźć dobrego architekta? Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.

Czym powinien się wyróżniać dobry architekt wnętrz?

Zawód architekta to odpowiedzialna praca, która wymaga komunikatywności i dobrej organizacji, ale to nie wszystko. Dobry architekt wnętrz powinien wyróżniać się także:

  • wiedzą – nie tylko z zakresu architektury wnętrz, ale także z matematyki, grafiki, a nawet po części z branży budowlanej,
  • doświadczeniem – dobry architekt wnętrz to taki, który może pochwalić się klientowi swoim portfolio, czyli zbiorem fotografii prezentujących jego dotychczasowe realizacje,
  • zmysłem artystycznym – architekt jest trochę artystą, który niekoniecznie twardo stąpa po ziemi, musi mieć także poczucie estetyki, by w razie potrzeby narysować szybki szkic projektu dla klienta.
  • dobrym gustem – ponoć o gustach się nie dyskutuje, jednak od architekta wnętrz wymaga się wyczucia stylu i estetyki.
  • kreatywnością – wytyczanie nowych trendów to cenna umiejętność, bardzo pożądana w obecnych czasach, gdzie szuka się nieszablonowych pomysłów w architekturze wnętrz.
  • cierpliwością i wytrwałością – klienci są różni, czasami bardzo trudno dojść do consensusu, dlatego architekt musi ze spokojem wysłuchać ich uwag i w razie potrzeby poprawić swój projekt.
  • dotrzymywaniem terminów – to także ważna cecha dobrego architekta wnętrz, która potwierdza to, że klient ma do czynienia z profesjonalistą, który ceni sobie zadowolenie klienta.

Wiedząc już, jakie cechy powinien posiadać projektant, należy się jeszcze zastanowić, gdzie takiego znaleźć? Dobry architekt wnętrz swoje usługi świadczy na dowolnym obszarze, w końcu można się z nim kontaktować telefonicznie lub mailowo. W związku z tym można go znaleźć w każdym mieście, czy to w Warszawie, czy w Poznaniu, Krakowie… Dla dobrego architekta odległość nie gra roli.

Zadania i czynności architekta wnętrz

Dobry architekt wnętrz zajmuje się głównie projektowaniem wnętrz oraz wykonywaniem zaakceptowanego przez klienta projektu wnętrza. Lista zadań jest jednak dłuższa. Do zadań architekta wnętrz należy także przebudowywanie pomieszczeń mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej, np. podejmowanie decyzji co do burzenia ścian, przesuwania drzwi, okien itp. Architekci wnętrz zajmują się przygotowywaniem kosztorysów realizowanych projektów. Zadanie to wymaga stałego kontaktu z klientem oraz uwzględnienie indywidualnych oczekiwań każdego zleceniodawcy.

Praca architekta to także praca w terenie. Zanim przygotuje się projekt, należy najpierw udać się w miejsce, gdzie znajduje się pomieszczenie, czy też cały obiekt. Wówczas łatwiej jest porozumieć się z klientem co do koncepcji całego projektu. Dobry architekt wnętrz to także doskonały doradca – pomoże klientowi wybrać odpowiedni materiał, oświetlenie, wzór kafelków, zaproponuje także wybór mebli oraz elementy dekoracyjne.

Artykuł napisany dzięki uprzejmości biura projektowego ISON.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Co warto wiedzieć o projektowaniu ogrodów

Read Next

Z czego składa się napęd do bram garażowych?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments