Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które czasami pochłania nie tylko ogromne ilości czasu i pieniędzy, ale również nerwów. Są one najczęściej związane z sąsiadem, który w skuteczny sposób może opóźniać budowę naszego domu. Niestety, ma on do tego pełne prawo, jeśli zostanie uznany za stronę postępowania. W takich przypadkach przysługuje mu prawo do wnoszenia odwołań, zażaleń od decyzji o pozwoleniu na budowę. To może w konsekwencji sprawić, że jego działania znacząco przesunąć czas zakończenia budowy bądź na stałe ją zatrzymać. Jakie dokładnie uprawnienia przysługują sąsiadom w blokowaniu budowy domu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Jak sąsiad może opóźniać budowę domu – co mówią polskie przepisy?
W sytuacji, gdy nasz sąsiad otrzyma status strony postępowania ws. wydania decyzji odnośnie warunków zabudowy dla naszej działki bądź pozwolenia na budowę domu, będzie otrzymywał powiadomienia o wszystkich wydanych decyzjach w tej sprawie. Ponadto będzie mu przysługiwało prawo do przeglądania akt sprawy, otrzymywania informacji na temat przebiegu postępowania oraz składania zażaleń i odwołań. Warto wiedzieć, że często zdarza się, że właściciele sąsiadujących posesji składają odwołania bezpodstawnie, aby uprzykrzyć życie ludziom budującym swoje domy.
Sąsiad nie musi się tłumaczyć
Polskie przepisy postępowania administracyjnego mówią również o tym, że sąsiad, który nie zgadza się na budowę naszego domu, nie musi przedstawić żadnych argumentów. Wystarczy, że złoży odwołanie, w którym napisze, że jest niezadowolony z wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę domu. Wysłanie takiego odwołania wszczyna procedurę, w której samorządowe kolegium odwoławcze weryfikuje prawidłowość przeprowadzonego postępowania oraz wydanej decyzji. Jeśli zostaną wykryte uchybienia, decyzja zostanie uchylona oraz przekazana do ponownego rozpoznania.
Donos do nadzoru budowlanego
Warto pamiętać o tym, aby budowa naszego domu przebiegała zgodnie z przygotowanym projektem. W innym wypadku bardzo prawdopodobne, że nasz sąsiad powiadomi o tym powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Inspektor przeprowadza w takiej sytuacji kontrolę, która zweryfikuje, czy donos sąsiada był zgodny z prawdą.
Brak zgody sąsiada na przyłączenie mediów
W przypadku niektórych inwestycji do przyłączenia mediów konieczne jest skorzystanie z istniejącego przyłącza zlokalizowanego na terenie działki sąsiada. Jeśli sąsiad nie zgadza się, abyśmy skorzystali z jego przyłącza, powinniśmy złożyć wniosek do sądu o ustanowienie służebności na działce sąsiada. Jeśli nie istnieje żadna inna możliwość przyłączenia mediów do naszej parceli, sąd z pewnością uzna nasze powództwo.
Czy można przyłączyć się do bieżącego ogrodzenia?
Mury oraz płoty, które zlokalizowane są na granicy między dwiema nieruchomościami, służą do wspólnego korzystania przez właścicieli obu parceli. Przepis ten nie jest jednak tożsamy ze współwłasnością tych obiektów. Polskie prawo zezwala jednak na to, aby połączyć swoje ogrodzenie z częścią ogrodzenia należącą do sąsiada. Naszemu sąsiadowi nie przysługuje prawo do formułowania jakichkolwiek roszczeń w tym zakresie.
Poziom hałasu, podniesienie gruntu – na to również uważaj podczas budowy domu
Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie budowy domu, należy dokładnie przeanalizować, czy przeprowadzana przez nas inwestycja nie spowoduje m.in.:
- podniesienia gruntu – to grozić może zalaniem naszych sąsiadów wodami opadowymi, jeśli będą miały miejsce obfite deszcze,
- podniesienia poziomu hałasu – na przykład poprzez utworzenie warsztatu samochodowego bądź sklepu wielkopowierzchniowego,
- dużego zacienienia mieszkań zlokalizowanych w pobliżu naszej działki.
Oprócz tego, zachęcamy, aby zwracać uwagę, czy nasz dom nie jest budowany na zbyt małej działce, która nie spełnia wymogów „odległości od płotu”.
Jak budować dom, aby sąsiad nie blokował naszej inwestycji?
Powyższe pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób. Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że nasz budynek musi znajdować się w pewnej odległości od granicy z działką sąsiada. Wyróżniamy dwa rodzaje metrażu:
- 3 metry – jeśli w ścianie nie ma żadnych otworów,
- 4 metry – jeśli w ścianie są okna lub drzwi, które zostały skierowane w stronę granicy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Chyba jednak wolę kupić działkę z dala od sąsiadów, aby mieć z nimi jak najmniej do czynienia. Zawsze znajdą się tacy, którzy są zbyt uprzejmi