Jak skutecznie kontrolować procesy produkcyjne

Dzisiejsze uwarunkowania rynkowe sprawiają, że firmy produkcyjne nieustannie poszukują sposobów na radzenie sobie z silną konkurencją i presją rynku. Konkurowanie ceną prowadzi do obniżenia jakości produktu i utratą klienta.  Redukowanie kosztów w postaci zmniejszania nakładów przeznaczonych na konserwację i rozwój parku maszynowego oraz kadrę może powodować dużą rotację i utratę siły roboczej, wypadki w miejscu pracy oraz awarie i przestoje na produkcji. Rozwiązaniem jest stałe monitorowanie procesów produkcyjnych przy użyciu dedykowanych narzędzi do kontroli produkcji takich jak  system MES. Co zyskamy?

Kontrola procesu produkcyjnego – główne zalety

Profesjonalne planowanie produkcji i kontrola jej wykonania jest kluczowa dla zarobków firmy. System OptiMES łączy w sobie wszystkie najważniejsze funkcje, które pozwalają na płynny i efektywny przebieg procesów produkcyjnych.

  • Redukcja kosztów

Jest to niepodważalny atut, który często najbardziej przemawia do przedsiębiorców – w końcu pokazuje konkretne oszczędności w postaci liczb. Stała obserwacja i monitoring pozawalają zauważyć wszelkie błędy, zbędne działania, źle zaplanowane zasoby i przestrzeń do pracy. Dzięki tej wiedzy można zoptymalizować procesy,  zmniejszyć marnotrawstwo materiałów, zużycie maszyn i odpowiednio rozdzielić zadania, finalnie zwiększając produkcję i wydajność działania.

  • Podniesienie jakości produktu

Stała kontrola i poprawa procesów zmniejsza ilość wadliwych wyrobów i oraz ilość defektów. Zaawansowane metody kontroli i zarządzania produkcją umożliwiają osiągnięcie optymalnego stosunku kosztów  i jakości produktów. Narzędzia do kontroli produkcji takie jak system MES umożliwiają  wyprodukowanie jakościowych produktów przy znacznie niższych kosztach wytworzenia.

  • Regularność i stabilność produkcji

Procesy produkcyjne powinny być dobrze zaplanowane, kontrolowane, mierzalne i powtarzalne. Systemy pozwalają zachować  normy, stałe procedury, proporcje i schematy działania. Wykonując powtarzalne elementy, dostarczając gotowe szablony, raporty i obliczenia wyręczają pracowników, którzy mogą się skupić na innych zadaniach – co przyspiesza pracę i zmniejsza ryzyko popełniania błędów.

  • Automatyzacja procesów

Postęp technologiczny jest obecny w każdej dziedzinie życia, szczególnie na produkcji. Firma, która się rozwijać i konkurować z innymi wytwórcami, musi dostosować się do wymagań rynku – automatyzacje i optymalizacje to konieczność.

System MES – co zyskujesz dzięki temu narzędziu?

  • Plan operacyjny z wizualizacją postępów

Wszystkie zaplanowane działania oraz postępy procesów produkcyjnych można obserwować w czasie rzeczywistym na dokładnym planie operacyjnym. Taka forma ułatwia wykrycie wszystkich wąskich gardeł i demaskuje potencjalne zagrożenia, dając jednocześnie czas na zareagowanie i modyfikację działań.

  • Panel meldunkowy usprawniający prace

System MES rozdziela zadania pomiędzy pracowników i stanowiska. Raportuje postępy produkcji, wszelkie awarie i inne zdarzenia.  Każdy pracownik po zalogowaniu ma dostęp do najpotrzebniejszych informacji a osoby zarządzające dostają automatyczne rozliczenia czasu pracy, surowców i narzędzi.  Wszystko dzieje się szybko, sprawnie, bez błędów komunikacyjnych i niepotrzebnych papierów raportów. Jeśli jednak masz ochotę korzystać z papierowych kart pracy nie ma problemu – dzięki kodowi kreskowemu wystarczy zeskanować kod operacji, by mieć wszystkie niezbędne informacje w zasięgu ręki. System MES pilnuje także kompletacji, załadunków i spedycji.  Poprzez panel pracownicy mogą drukować etykiety oraz  tworzyć automatyczne dokumenty magazynowe a nawet przekazywać zlecenia i śledzić postępy kooperacji.

  • Bardziej efektywna kontrola jakości

Pracownicy działu kontroli jakości otrzymują automatyczne notyfikacje o nowych sztukach lub partiach do kontroli. Jej wyniki przekładane są na plan działań – jeśli pracownik musi poprawić wadliwe sztuki lub na premię – w przypadku zerowej brakowości. Wszelkie pliki, zdjęcia możesz swobodnie dołączyć w systemie MES– z dowolnego urządzenia pomiarowego jak i  zwykłego smartfona.

  • Tracebility

Panel meldunkowy zapewnia całkowitą genealogię półproduktów oraz wyrobów gotowych. Dzięki temu działasz zgodnie z normami i certyfikatami oraz masz pewność, że produkujesz jakościowe wyroby.

  • Naliczanie wynagrodzeń i rozliczanie czasu pracy

System MES, zgodnie z wybranymi przez Ciebie regułami, będzie naliczał wynagrodzenia akrodowe i premie efektywnościowe – a wszystko to automatycznie i  bez ryzyka błędu, jakie niosą standardowe ręczne obliczenia.

  • Sprawdzanie i korygowanie normatyw

Możesz uruchomić istniejące normatywy… lub pozwolić aby system MES sam zebrał je dla Ciebie z produkcji.  Zbieranie danych jest szybkie i bezbłędne – dzięki nim możesz na bieżąco obserwować realizację normatyw oraz porównywać działania pracowników.

OptiMES usprawnia przebieg procesów produkcyjnych i podnosi ich efektywność. Sprawdź jak Twoja firma może zyskać wdrażając system  MES dedykowany do realizacji,  kontroli i rozliczania produkcji.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Chodniki dywanowe na schody – jakie wybrać i jak je prawidłowo zamontować?

Read Next

Folie okienne – dlaczego warto?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments