Jak uchronić się przed upałem w mieszkaniu?

Nareszcie nadeszło lato, wakacje, urlop, same przyjemności. Niestety wraz z latem przychodzą doskwierające nam upały. Jak sobie z nimi radzić kiedy jesteśmy w domu? Na to pytanie dzisiaj chcemy opowiedzieć. Przedstawimy wiele sprawdzonych sposobów na upały w mieszkaniu.

Klimatyzacja

Z zamontowaną klimatyzacją spotykamy na każdym kroku, czy to w sklepie, pracy czy to w komunikacji miejskiej. Dlaczego więc nie zamontować jej w mieszkaniu? Jest to coraz częściej wykorzystywany sposób. Klimatyzację możemy ustawiać na rożną moc chłodzenia. Momentalnie chłodzi nam całe pomieszczenie.
Niestety jej wadą jest cena. Jeśli szukamy klimatyzację dobrej jakości, która będzie nam służyć przez kilka lat, jej cena będzie wyższa. Koszt samego kupna wynosi od 500 zł do 6000 zł. Oczywiście trzeba do tego doliczyć koszt zamontowania klimatyzacji.

Wentylator

To jeden z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na ochłodzenie mieszkania. Wentylator możemy ustawić na różną moc chłodzenia, oraz na obracanie. Ich moc może być mniejsza lub większa w zależności od ceny, która wahać się może od 50 zł do 400 zł. Z pewnością nie ochładza tak szybko jak klimatyzacja, ale jest równie skuteczne i wystarczające.
Szczególnie polecamy przy użyciu wentylatora, postawić przy nim miskę z kostkami lodu lub zamrożonymi butelkami wody i nakierować wiatrak na miskę. Dzięki temu wiatrak wentylatora dodatkowo rozwieje chłód wytwarzany przez rozmarzającą wodę.

Chłód zamknięty w butelce

Zapewne każdy z nas kiedyś chłodził butelkę w lodówce, by móc później czerpać przyjemność z zimnego napoju. Jeśli jesteśmy zbyt czuli na dźwięk klimatyzacji czy wentylatora, to ten sposób jest dobry dla nas. Butelkę z chłodną wodą, wsadzamy do zamrażalnika na kilka godzin, aż woda w środku całkowicie zamarznie i gotowe.
Jak to działa? Zwykłe prawa natury, zamrożona woda w zetknięciu z ciepłym powietrzem, zaczyna rozmarzać i wytwarza zimną parę, która unosi się do otoczenia. Ze względu na rozmarzanie najlepiej jest umieścić butelkę w misce, aby szron powstały na zewnątrz butelki, gdy się roztopi ściekał swobodnie, nie mocząc nam niczego. Dla lepszego efektu proponujemy zamrozić więcej butelek. Dużą zaletą tego sposobu jest na pewno, niewydawanie pieniędzy. Jednak ten sposób sprawdza się najlepiej w nocy, kiedy nie potrzebujemy, aż tak mocnego chłodzenia.

Okłady chłodzące

Jest to sposób działający na tej samej zasadzie co zamrożone butelki wody. Jedyną różnicą jest to, że zamrażamy, dobrze każdemu znane wkłady chłodzące, które dość często używamy np. by złagodzić obrzęk po uderzeniu, czy przyśpieszyć wchłonięcie siniaka.

Zasłony

Przysłanianie okien to chyba najprostszy sposób jak zapobiegać nagrzewaniu mieszkania. Im mniej światła słonecznego wpadnie do pomieszczenia tym mniej mieszkanie się nagrzeje. Okna możesz zasłonić żaluzjami, roletami czy zasłonami. Zaś wieczorem, gdy zajdzie słońce, a temperatura spadnie, w miarę możliwości otwórz okna, zrób przeciąg w mieszkaniu i pozostaw tak na kilka godzin.

Odłączmy urządzenia

Warto również pamiętać, że każde urządzenie wytwarza ciepło, dlatego w upały lepiej jest unikać używania piekarnika czy suszarki. Można również odłączyć od gniazdka niektóre urządzenia, dzięki temu zniwelujemy dodatkowych kilka stopni.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Co dalej z polskimi ekspresówkami – drogi do oddania w latach 2019-2020

Read Next

Kierowcy mogą już korzystać z południowej obwodnicy Olsztyna

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
uzytkownik
uzytkownik
3 lat temu

Dobrym sposobem na schłodzenie jest montaż rolet z powłoką odbijającą promienie uv. Oczywiście, wówczas w ciągu dnia walczymy z ciemnością w mieszkaniu ale w zamian dostajemy temperatury na poziomie 22-23 stopnie, gdy na zewnątrz mamy temperaturę około 30 stopni.

Tym sposobem również oszczędzamy energię, środowisko, pieniądze