Industrialny design i wystrój wnętrz skradł serca projektantów już jakiś czas temu. Jest wciąż bardzo popularny i chętnie urządza się pomieszczenia w stylu przemysłowym. Cechuje się surową i nowoczesną estetyką oraz dużą ergonomią. Coraz chętniej w stylu industrialnym urządza się również biura. Miejsce pracy powinno cechować się przede wszystkim funkcjonalnością, ale również estetyką. Wiadomo, że przedsiębiorcy szukają też oszczędności. Styl industrialny sprawdzi się w tych trzech kwestiach znakomicie. A czy Ty wiesz jak najlepiej urządzić biuro w stylu industrialnym?
Industrialne biuro – czym się charakteryzuje
Warto wiedzieć czym cechuje się ten rodzaj wystroju wnętrza, aby upewnić się, że na pewno będzie odpowiadał naszym potrzebom. Należy go również dopasować do specyfiki branży i potrzeb pracowników, bo to najważniejsze. Wystrój biura wpłynie na ich efektywność i kreatywność podczas pracy.
Styl industrialny charakteryzuje się tym, że materiały, z których wykonane są meble, ściany i podłoga, są wykonane z tworzyw charakterystycznych w erze przemysłowej. Są to:
- odsłonięta cegła,
- drewniane belki stropowe,
- krokwie dachowe,
- ciężkie metalowe drzwi,
- widoczne elementy instalacji,
- szary cement,
- postarzane deski podłogowe,
Dodatkowo, biuro projektowane pod styl industrialny powinno być przestrzenne oraz, w miarę możliwości mieć wysokie ściany i duże okna. Aby oddzielić od siebie miejsca pracy, stosuje się najczęściej ścianki działowe, które są wykonane z kartonowo gipsowych płyt.
Biuro industrialne – jakie kolory ścian i mebli?
Styl industrialny cechuje się dominacją trzech kolorów: białego, czarnego i szarego. Mogą być okazjonalnie przełamywane intensywną żółcią lub pomarańczą. Zdecydowanie należy unikać pastelowych odcieni. Ciemną kolorystykę ścian i podłogi można przełamać meblem z mocniejszym kolorystycznym akcentem.
Jeśli nie dysponujesz dużą powierzchnią użytkową, styl industrialny może wtedy nie być dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, biuro industrialne musi być przestrzenne, po drugie ciemne ściany optycznie pomniejszają przestrzeń.
Jakie meble do biura industrialnego?
Jeżeli szukasz odpowiednich mebli i nie wiesz, na co się zdecydować, to czas, żeby dowiedzieć się czegoś o sprzętach industrialnych. To istotny element wystroju, który wydobędzie klimat pomieszczenia i nada mu przemysłowy i surowy akcent. Meble industrialne powinny cechować się metalowymi elementami, czy widocznym szkieletem półek. Łączenie metalu z drewnem pozwoli poczuć się jak w prawdziwej fabryce lub warsztacie ery przemysłowej.
Pamiętaj, żeby nie przesadzać z ilością dekoracji. Industrializm to również w pewnej formie minimalizm. Musimy darować sobie firanki, zasłonki czy wszelkie elementy dekoracyjne, które mogłyby ocieplić biuro. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się duże grafiki (zwłaszcza logo firmy umieszczone w widocznym miejscu) oraz rzeźby wykonane z brązu czy metalu. Ozdobnikiem samym w sobie będzie cegła prześwitująca spod farby czy architektoniczny beton. Lampy powinny imitować mosiądz lub aluminium.
Nie zapomnij!
Pamiętaj, aby nie skupiać się w 100% na estetyce i wystroju biura. Jest to miejsce pracy, w którym codziennie pracownicy spędzają około 8 godzin przed komputerem. Należy zadbać również o walory funkcjonalne. Zadbaj o ergonomiczne krzesło z regulowaną wysokością i odpowiednie biurko. Jeżeli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z taką ilością informacji, albo nie znajdziesz odpowiedniej przestrzeni, zawsze możesz wesprzeć się pomocą specjalistów. Biura do wynajęcia będą miały wtedy gotową aranżację przystosowaną do pracy.
źródło zdjęcia: pexels.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.