Jak usunąć tłuste plamy ze ścian? Poznaj sprawdzone sposoby

Tłuste plamy na ścianach w kuchni, jadalni czy salonie to często spotykany problem. Jak usunąć tłuste plamy ze ścian? Czy konieczne będzie malowanie? Dowiedz się, jak wywabić tłuste plamy i jak malować nacieki, aby zabrudzenia nie były już widoczne!

Tłuste plamy ze ściany. Jak je zlikwidować?

Istnieje wiele sposobów na usuwanie tłustych plam ze ściany. Często poleca się, by zetrzeć farbę aż do tynku, ponownie otynkować ścianę i następnie równomiernie pokryć ją farbą. Warto się jednak dwa razy zastanowić przed podjęciem takiej decyzji. Po zamalowaniu powierzchni farbą, charakterystyczny kolor tynku nadal będzie widoczny. Ponadto nie zawsze tak gruntowny remont jest konieczny. Często bowiem wystarczające okazuje się dokładne oczyszczanie ściany. W tym celu zaleca się użycie detergentów przeznaczonych do usuwania tłuszczu, takich jak zwyczajny płyn do naczyń. Plamę należy czyścić delikatnie, kulistymi ruchami, aby powstała w ten sposób piana wymyła tłuszcz. Mocne pocieranie może bowiem poskutkować dokładnie takim samym efektem jak ścieranie farby aż do tynku. Powstałe w ten sposób nierówności są trudne do usunięcia.

Jak malować ściany po usunięciu tłustych zacieków?

Niezależnie od tego, jaka metoda likwidacji zostanie zastosowana, miejsce po plamie najprawdopodobniej pozostanie widoczne. Wyjątkiem są ściany pomalowane farbą odporną na zmywanie. W każdym innym przypadku należy zamalować pozostałość po plamie farbą podkładową. Farbę lub spray podkładowy zastosować należy zgodnie z instrukcją. Dla pełnego efektu oczyszczone miejsce warto pokryć dwoma warstwami tego specyfiku. Taka farba utworzy nieprzepuszczalną powłokę. Następnie można już przystąpić do malowania ściany farbą ścienną. W tym celu należy dobrać kolor odpowiadający pozostałej powierzchni. Nie zawsze jednak jest to możliwe, ponieważ ściana z biegiem czasu pokrywa się kurzem i delikatnie zmienia kolor. Dlatego zazwyczaj konieczne jest malowanie całej ściany lub uprzednie jej oczyszczenie. Aby uniknąć takich remontów w przyszłości, warto wybrać farbę plamoodporną, którą wystarczy przetrzeć aby pozbyć się zabrudzeń.

Czy malowanie zawsze jest konieczne?

W przypadku tłustych plam najlepiej sprawdza się zasada „im szybciej, tym lepiej”. Dlatego, gdy tylko pojawi się tłusty zaciek warto usunąć go delikatnie gąbką nasączoną odpowiednim detergentem. W ten sposób tłuszcz wniknie w gąbkę, a nie w ścianę. To zdecydowanie najprostsza metoda usuwania tłustych plam ze ściany. Można także wypróbować kilka domowych sposobów, które jednak nie zawsze okazują się skuteczne. Jednym z nich jest przyłożenie do plamy bibułki lub papieru w celu usunięcia świeżej plamy. Na późniejszym etapie warto mimo wszystko użyć detergentu. Podczas wyboru środków do czyszczenia, należy pamiętać, że silne preparaty mogą odbarwić powłokę ściany. Stąd wbrew pozorom najlepszym wyborem często okazuje się wspomniany już płyn do mycia naczyń.

Na ścianach w Twoim domu pojawiły się tłuste plamy? Remont nie musi być długotrwały i męczący. Najważniejsze jednak, aby był skuteczny. Stosując kilka prostych zasad pozbędziesz się tłustych plam i ściany znów będą czyste!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Na co zwrócić uwagę przy zakupie myjki ciśnieniowej

Read Next

Łódź nieruchomości, na której dzielnicy szukać mieszkania?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Chyba najkorzystniej jest zneutralizować tą plamę i zamalować. Aczkolwiek wiążę się to z malowaniem całej ściany, gdyż wcięcia chyba będą widoczne.