Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Ustawodawca, tworząc księgi wieczyste, zabezpieczył interesy prawne uczestników rynku obrotu nieruchomościami. Co to jest księga wieczysta, czego możesz się z niej dowiedzieć oraz w jaki sposób uzyskać odpis z księgi wieczystej? Niżej znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.

Czym są księgi wieczyste?

Księgi wieczyste to publiczne rejestry. Zawierają informacje o stanie prawnym nieruchomości budynkowych, lokalowych, gruntowych oraz informacje o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Księgi wieczyste są jawne, a zatem każdy może zapoznać się z ich treścią. Jeżeli znasz numer księgi wieczystej, możesz ją przeglądać bezpłatnie na rządowej stronie pod adresem ekw.ms.gov.pl Warto korzystać z tego udogodnienia.

Jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej?

Księga wieczysta zawiera informację o położeniu i wielkości nieruchomości oraz jej przeznaczeniu. Sprawdzisz w niej, kto ma prawo do nieruchomości i z jakiego tytułu, w tym przede wszystkim – kto jest jej właścicielem. Dowiesz się, czy zawarto co do nieruchomości umowę przedwstępną. Upewnisz się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, służebnością oraz czy nie jest przedmiotem umowy dożywocia, na mocy której poprzedni właściciel może w niej mieszkać aż do śmierci w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na obecnego właściciela. W księdze znajdzie się także informacja, że nieruchomość jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego.

Do czego może przydać się odpis z księgi wieczystej?

Odpis z księgi wieczystej przyda się przy wielu czynnościach prawnych związanych z nieruchomością. Będzie konieczny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest podstawowym dokumentem przy nabywaniu nieruchomości. Przed transakcją istotne jest sprawdzenie stanu prawnego budynku. Często zdarza się, że zbywca dysponuje nieaktualnym odpisem. Jeżeli nie zadbasz o zapoznanie się z księgą wieczystą, a niekorzystne informacje są w niej ujawnione, po zakupie nie będziesz mógł powołać się przed zbywcą na fakt, że Cię o nich nie poinformował. Z kolei, jeżeli zbywca nie jest już właścicielem nieruchomości, ale nie ma o tym wzmianki w księdze, aktualny właściciel będzie zobowiązany wydać Ci nieruchomość, ponieważ domniemywa się, że stan ujawniony w księdze jest zgodny z rzeczywistością (tzw. rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Odpis z księgi wieczystej można uzyskać składając wniosek w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CIKW): osobiście, pocztą lub Internet. Wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej CIKW. Możesz go złożyć w centrali CIWK lub w oddziale CIKW przy najbliższym wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.

Ile kosztuje odpis z księgi wieczystej?

Wniosek należy opłacić. Przy wniosku składanym przez Internet, z opcją samodzielnego wydrukowania dokumentu, odpis zwykły z księgi wieczystej kosztuje 20 zł, natomiast zupełny (zawierający również wpisy wykreślone) – 50 zł. Za wyciąg z jednego działu księgi wieczystej trzeba zapłacić 5 zł. Taką samą kwotę będziesz musiał uiścić składając wniosek o wydanie zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej.

Chcesz otrzymać gotowy dokument urzędowy? Musisz liczyć się ze stawką o 10 zł wyższą niż wskazano wyżej. Wyjątkiem jest wniosek o wydanie zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej, którego cena w tym wypadku wynosi 10 zł, a więc o 5 zł więcej niż przy druku własnym.

Opłatę możesz uiścić gotówką lub przelewem. Wniosek składany do centrali CIKW opłacisz w kasie centrali lub na konto Ministerstwa Sprawiedliwości. Składasz wniosek w oddziale? Każdy oddział ma swoją kasę i właściwy dla niego numer rachunku.

Jak długo będziesz czekał na odpis z księgi wieczystej?

Warto złożyć wniosek osobiście lub przez Internet, ponieważ wówczas odpis otrzymasz natychmiast. Jeżeli wybierzesz drogę listowną, czas oczekiwania wydłuży się do około 30 dni.

Planujesz zakup mieszkania lub domu? Pamiętaj, aby sprawdzić księgę wieczystą. Dziś możesz to zrobić online, nie wychodząc z domu, a uzyskanie odpisu to kwestia kilku chwil, dzięki którym odpowiedzialnie podejmiesz decyzję o nabyciu nieruchomości.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie dachowe wybrać

Read Next

Oczyszczalnia ścieków czy szambo – co wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
płatnik_500+
płatnik_500+
3 lat temu

Mnie odpis z księgi wieczystej obniżył ratę kredytową o ponad 200 zł miesięcznie.