Myśląc o budowie własnego domu najpierw powinniśmy zainteresować się uzyskaniem pozwolenia na budowę. Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę? Jak długo czeka się na wydanie decyzji? Jakie są etapy prowadzące do pozwolenia na budowę? Tego wszystkiego dowiesz się niżej.
Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Pierwszym krokiem jest uzyskanie wyżej wymienionego wypisu albo warunku zabudowy. Decyzja zostanie podjęta w ciągu maksymalnie 30 dni przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Mając już w swoich rękach wypis lub warunek powinniśmy sprawdzić wymagania planu zagospodarowania terenu dla danej działki. Robimy to, żeby mieć pewność wyboru odpowiedniego projektu.
Mapa do celów projektowych
W tym etapie niezbędna będzie nam pomoc geodety. Uprawniony specjalista musi wykonać mapę w skali 1:500 do celów projektowych. Mapa jest nieodzowna do rozpoczęcia procesu projektowania, bo to właśnie na nią architekt będzie nanosił projekt naszego domu. W tym punkcie zaleca się również wykonanie badań geotechnicznych. Dzięki badaniom sprawdzimy nośność gruntu i poziom wód gruntowych. Dodatkowo specjalista ułatwi nam decyzję dotyczącą fundamentowania budynku – dzięki swojej wiedzy stwierdzi gdzie będzie to najprostsze.
Projekt architektoniczno – budowlany
Będzie on nam niezbędny, ponieważ jest kluczowym załącznikiem przy składaniu wniosku. Dostaniemy go w czterech egzemplarzach. Pierwszy z nich pozostaje w urzędzie, drugi trafia do organu nadzoru budowlanego, a pozostałe dwa wracają do nas. Jeden z nich przekażemy później kierownikowi budowy, a ostatni możemy zachować na pamiątkę. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego projektu to najważniejsza kwestia dotycząca naszego przyszłego domu. Oprócz naszych indywidualnych wymagań estetycznych projekt musi odpowiadać wymiarom działki i spełniać wytyczne określone przez urząd gminy. Dokonując wyboru nie można zapomnieć również o pomieszczeniach dodatkowych – garażach, kotłowni i piwnicy. Pełnoprawny projekt budowlany zawiera :
- część opisową
- część architektoniczną
- część konstrukcyjną
- część instalacyjną
- charakterystykę energetyczną
- zgodę na zmiany
Adaptacja projektu do działki
Na etapie adaptacji można wprowadzić dodatkowe zmiany, dopasowujące dom do konkretnych wymagań rodziny. Pamiętajmy, że budowa domu to wieloletnia inwestycja i warto dopilnować, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Architekt ma za zadanie sporządzić na mapie dokładny projekt zagospodarowania terenu. Jako, że jest to etap końcowy to w projekcie powinny znajdować się wszystkie szczegóły, takie jak:
- określenie granic działki
- układ komunikacyjny
- układ zieleni
- sposób odprowadzenia ścieków
- sieci uzbrojenia terenu
Adaptacja projektu jest najważniejszym etapem pozwolenia na budowę. Zaadaptowany projekt posiada wszystkie niezbędne szczegóły. Architekt będzie również wprowadzał zmiany na projekt gotowy.
Dostawa mediów
Ważnym dokumentem, który musimy mieć jest opinia Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Ustalana jest tam odległość między budynkami i sieciami. Decyzja o warunkach zabudowy może zawierać dodatkowe warunki, które należy spełnić. Dzięki temu do naszego domu będzie podłączona energia elektryczna, gaz i woda.
Uzyskanie pozwolenia na budowę
Jest wydawane w formie decyzji administracyjnej przez starostę. Do wniosku złożonego na formularzu urzędowym dołączamy:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością
- decyzję o warunkach zabudowy
- wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i sąsiednich
- warunki dostawy mediów
Decyzja jest wydawana w ciągu 65 dni od złożenia wniosku. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym w razie spełnienia powyższych wymagań, odpowiedni organ nie może odmówić wydania decyzji. Budowę należy rozpocząć w ciągu 3 lat od dnia, w którym uzyskaliśmy ostateczną decyzję o pozwoleniu na
budowę.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Na targach nieruchomości spotkałem osobę zajmującą się organizacją i całą procedurą otrzymania pozwolenia na budowę. Być może warto skorzystać z usług takiej osoby