Jak wybrać najlepszy ekogroszek?

Spalanie ekogroszku to dobry sposób na połączenie niższych rachunków za ogrzewanie z dbałością o środowisko naturalne. Paliwo to spala się również bardzo wygodnie, niemal bezobsługowo, stąd stale zyskuje ono na popularności. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje ekogroszku – bardziej i mniej wydajnego, a co za tym idzie opłacalnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby wybrać ten najlepszy?

Jakie parametry ekogroszku są najważniejsze?

Ekogroszek jest paliwem produkowanym z wyselekcjonowanych frakcji węgla kamiennego. Z reguły ma zatem znacznie lepsze parametry, które mogą jednak różnić się w zależności od producenta. Najważniejszą cechą ekogroszku jest jego wartość opałowa. Ta nie powinna być niższa niż 24 MJ/kg. Ponieważ wpływa na nią wilgotność opału, należy sięgać wyłącznie po taki, który zawiera mniej niż 8% wody. Kolejna ważna cecha dobrego ekogroszku to odpowiednia ziarnistość, która musi mieścić się w przedziale 5 – 25 mm. Zbyt duże lub zbyt małe rozmiary opału będą bowiem źle spalane przez kotły retordowe. Aby paliwo nie powodowało spieków koksowych, powinno mieć jak najniższy wskaźnik RI, czyli jak najniższą spiekalność. Najlepiej jeśli wynosi ona mniej niż 20. Ostatnie dwa parametry to zawartość siarki i popiołu – zaleca się zakup ekogroszku, który zawiera mniej niż 0,7% siarki oraz mniej niż 6% popiołu.

Ekogroszek luzem czy workowany?

Różnica pomiędzy ekogroszkiem luzem a tym zapakowanym w worki nie jest jedynie kwestią wygody użytkowania czy przechowywania. Chociaż mogłoby się wydawać, że zakup paliwa na wagę jest opcją bardziej ekonomiczną, w rzeczywistości może doprowadzić do dużych strat. Ponieważ ekogroszek jest węglem drobnym, łatwo wietrzeje, a co za tym idzie może wytwarzać spieki i większe ilości popiołu. To prowadzi z kolei do obniżenia wydajności opału, a nawet do niszczenia samej instalacji grzewczej. Wydzielany pył może bowiem zatykać nadmuch i retortę, uszkadzając silnik kotła. Szacunkowo ocenia się, że ekogroszek przechowywany luzem traci 20 – 30% swoich właściwości energetycznych już po 8 tygodniach przechowywania. Węgiel workowany stanowi z kolei gwarancję zachowania oryginalnej energetyczności, wagi i jakości bez względu na czas przechowywania. Pakowany jest z dużą dokładnością i stanowi rozwiązanie praktyczne – nie wiąże się z tworzeniem bałaganu i ułatwia magazynowanie.

Najlepszy ekogroszek to ekogroszek workowany – opisany dokładnie pod kątem wszystkich swoich parametrów i zachowujący deklarowaną jakość niezależnie od czasu przechowywania. Wybrany według wskazanych parametrów opał stanowi gwarancję zakupu paliwa najbardziej wydajnego, ekonomicznego i przyjaznego środowisku, a także korzystnego dla samego kotła i instalacji grzewczej.

Pełny opis specyfikacji wraz z możliwością złożenia zamówienia dostępne na stronie: www.ekogroszek-patriot.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Czy skład budowlany może okazać się dobrym pomysłem na biznes?

Read Next

Możliwości dźwigów samojezdnych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments