Jak wygląda teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części. Części teoretycznej oraz części praktycznej. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć formę egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B. Należy pamiętać, że przepisy w tym zakresie są bardzo zmienne i najbardziej aktualne informacje można uzyskać na stronach lokalnych WORD’ów.

Jak wygląda teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części. Części teoretycznej oraz części praktycznej. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć formę egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B. Należy pamiętać, że przepisy w tym zakresie są bardzo zmienne i najbardziej aktualne informacje można uzyskać na stronach lokalnych WORD’ów.

Czy egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B jest wszędzie taki sam?

Nie ważne czy kurs na prawo jazdy przechodziłeś w Warszawie czy Szczecinie, nie ważne jakim samochodem będziesz w przyszłości jeździł – przepisy drogowe są takie same w całej Polsce, w związku z czym egzamin jest Państwowy a zasady zdawania egzaminu są wszędzie takie same.

Ilość pytań na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy kategorii B

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B przeprowadzany jest w formie testu elektronicznego, który rozwiązywany jest na komputerze. Taka forma egzaminu pozwala na uzyskanie wyniku natychmiast po zakończeniu testu, dzięki czemu każdy kursant będzie wiedział czy może zapisać się na egzamin praktyczny, czy ponownie musi podejść do egzaminu teoretycznego.

Test na prawo jazdy kategorii B oraz B1 składa się z 18 pytań. W przypadku tych kategorii, wszystkie pytania pochodzą z części podstawowej.

Przebieg egzaminu

Egzamin teoretyczny na kategorię B trwa 25 minut. Dodatkowy czas przysługuje kursantom, którzy starają się o dodatkowe kategorie, np. jeżeli dodatkowa kategoria to kategoria A, wtedy czas egzaminu wydłuża się o 10 minut.

Dobrą informacją dla wszystkich zdających jest fakt, że podczas egzaminu teoretycznego nie trzeba być nieomylnym. Każdy kursant chcący zdać pozytywnie egzamin teoretyczny na kategorię B ma prawo do maksymalnie dwóch pomyłek, popełnienie trzeciego błędu powoduje zakończenie testu z wynikiem negatywnym.

Sam przebieg egzaminu może przypominać trochę grę na specjalnie przystosowanym komputerze, gdzie każdy zdający ma uruchomiony odpowiedni program, w którym znajdują się tylko klawisze niezbędne do przeprowadzenia testu. Przed rozpoczęciem egzaminu, każdy kursant jest instruowany w jaki sposób obsługiwać komputer oraz przeprowadzany jest test, dzięki któremu każdy może sprawdzić czy jego sprzęt jest sprawny.

Egzamin przeprowadzany jest w formie testu. Dobór pytań jest losowy, jednak baza, z której pobierane są pytania jest ogólnodostępna. Baza pytań na egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B znajduje się m.in. na stronie ministerstwa infrastruktury.

Każde z 18 pytań zawiera po trzy odpowiedzi. Co najmniej jedna z odpowiedzi musi być poprawna, jednak poprawne mogą być również dwie czy trzy. Zaznaczenie zbyt małej lub zbyt dużej ilości poprawnych odpowiedzi sprawia, że system odczytuje dane pytanie jako błędne. Niestety system nie przewiduje przyznawania punktów cząstkowych.

Koniec egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

Zakończenie egzaminu następuje w momencie upływu przeznaczonego czasu. Każdy kandydat od razu poznaje swój wynik co daje mu możliwość zapisania się na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny bez zdanej teorii

Wielu kursantów, którzy kończą szkołę nauki jazdy w Warszawie zadaje pytanie, czy można zdawać egzamin praktyczny jako pierwszy?

Niestety taka forma jest niedopuszczalna. Jedyna możliwość aby uzyskać prawo jazdy to należy w pierwszej kolejności zdać egzamin teoretyczny i dopiero wtedy można przystąpić do egzaminu praktycznego. Zmiana tej formuły powodowałaby w praktyce, że egzamin praktyczny na prawo jazdy mogłyby zdawać osoby nie mające żadnej wiedzy teoretycznej (ich wiedza nie byłaby potwierdzona w formie egzaminu), co mogłoby narazić wszystkich uczestników ruchu na zbędne ryzyko.

Gdzie się przygotować do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy?

Szkół oferujących kompleksowe podejście jest bardzo dużo i na pewno przed każdym kursantem trudna decyzja. Należy na pewno zwrócić uwagę na renomę szkoły, doświadczenie instruktorów oraz warto posiłkować się również opiniami – zarówno znajomych, jak i nieznajomych, którzy oceniają za pomocą portali społecznościowych. Gdybyś szukał szkoły jazdy w Warszawie, to zwróć uwagę na jedną ze szkół, która oferuje kompleksowy i profesjonalnie przeprowadzony kurs na prawo jazdy w Warszawie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Wybór walizki na wycieczkę

Read Next

8 powodów dla których warto kupić sukienkę komunijną wcześnie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments