Taras wyłożony kostką, zalane dziury w ulicach, dobrze wykończone krawężniki – to tylko niektóre z elementów pracy, jakimi zajmuje się brukarstwo. Brukarz jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe ułożenie kostki, co nie ogranicza się jedynie do układania elementów na powierzchni przeznaczonej pod taras.
Jak pracuje brukarz?
Być może brukarstwo nie należy do dziedzin mocno skomplikowanych, jednakże każdy dobry brukarz powinien:
- przed rozpoczęciem pracy dokładnie sprawdzić nawierzchnię, na której ma być ułożona kostka,
- dokładnie zmierzyć obszar, na którym będzie pracował,
- dowiedzieć się, jakim obciążeniom będzie poddawana dana powierzchnia.
Specjaliści z Malbud podkreślają, że po ustaleniu podstawowych rzeczy brukarz podejmuje się najpierw przygotowania obszaru pod ułożenie wybranej przez klienta nawierzchni. Wszystko zależy od rodzaju gruntu, ale zwykle trzeba go przygotować już na głębokości 50-60 cm. Jeżeli na obszarze jest hummus należy go usunąć, a głębokość wykopów liczyć dopiero od poziomu powierzchni, która została go pozbawiona.
Na samym dnie wysypywany jest piach, na który wrzucany jest zwykle gruz, a później drobniejszy żwir. Każdą z warstw należy odpowiednio zagęścić, aby nawierzchnia nie zmieniła swojej struktury podczas standardowego użytkowania. Kiedy obszar jest przygotowany brukarz może przystąpić do układania właściwej nawierzchni, co wymaga precyzji, cierpliwości i pewnej dawki zmysłu artystycznego.
Czy brukarstwo to tylko układanie kostki?
Ta dziedzina wiąże się nie tylko z samym układaniem nawierzchni. Brukarstwo to obszar odpowiadający za wszelkiego rodzaju nawierzchnie drogowe – również asfaltowe. Brukarz zajmuje się nie tylko tworzeniem danej drogi, ale również jej naprawą, czy też rozbudową.
Montaż kostki brukowej jest oczywiście zajęciem głównym, ale trzeba pamiętać, że nie jedynym. Praca w brukarstwie wiąże się z obciążeniami ciała polegającymi na ciągłym klęczeniu lub pracy w pozycji mocno pochylonej. Nie uniknie się także podnoszenia ciężkich elementów potrzebnych do wykonania wszystkich niezbędnych czynności, nie mówiąc już o wykonywaniu odpowiedniej głębokości dołów pod ułożenie nawierzchni.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.