Jak zadbać o trawnik?

Zadbany trawnik to nie tylko ozdoba domu, ale przede wszystkim miejsce wypoczynku i relaksu, szczególnie letnią porą. By jednak zachować trawę na swojej działce w odpowiednim stanie, a przede wszystkim wygodnie ją kosić, potrzeba nam sprawdzonego sprzętu. Najczęściej sięgamy po klasyczne kosiarki do trawy, jednak mamy również inne alternatywy. Co jest najkorzystniejsze przy wyborze takiego sprzętu, i jakie wytyczne powinniśmy brać pod uwagę?

Wielkość działki a sprzęt do koszenia

Kosiarki do trawy które najczęściej dostępne są w sklepach budowlanych czy ogrodniczych są napędzane albo elektrycznie, albo za pomocą benzyny. W przypadku kosiarek zasilanych prądem z gniazdka będą one o wiele bardziej funkcjonalne w przypadku działek, które mają względnie równy teren, a na jego powierzchni nie znajduje się zbyt wiele krzewów, kwiatów czy drzew, co mogłoby rodzić ryzyko zaczepienia kabla i utrudnionego koszenia. Dodatkowym plusem kosiarki do trawy na prąd jest to, że najczęściej ma bardzo lekką konstrukcję i jest zwrotna, dzięki czemu praktycznie każdy może kosić trawę bez większego wysiłku fizycznego. W przypadku kosiarek spalinowych napędzanych paliwem, dobrze sprawdzą się na terenie który jest stosunkowo zróżnicowany, tzn. jest np. zalesiony, a trawa która rośnie na działce jest gęsta i gruba, lub działka zwyczajnie jest zaniedbana. Poprzez większą moc kosiarek o napędzie paliwowym zwyczajnie da sobie ona radę nawet w trudnych warunkach, a dodatkowo w porównaniu z kosiarkami zasilanymi elektrycznie, ich żywotność jest znacznie wyższa. Kosiarki elektryczne są ciche i nie hałasują, czego nie można niestety powiedzieć o kosiarkach paliwowych – może to mieć znaczenie dla właścicieli działek, które sąsiadują z innymi w bliskiej odległości, a to może powodować rozdrażnienie sąsiadów.

Czy koszenie trawnika wystarczy?

Dobre kosiarki do trawy powinien mieć każdy, kto chce mieć piękny i zadbany ogród. Niemniej koszenie to nie jedyna praktyka jaką należy stosować, by cieszyć się przyjemnym dla oka trawnikiem. Często zdarza się, że naturalnie trawa na działce nie rośnie równomiernie, tworząc nieestetyczne łyse place. Można wyeliminować to mało estetyczne zjawisko poprzez sianie trawy której nasiona można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Dzięki temu zagęszczenie trawy znacznie się poprawi, a dodatkowo będzie ona tworzyła równomierny plac. Należy również bezwzględnie pamiętać o tym, by w czasie suszy regularnie podlewać trawnik. Można wykorzystywać specjalne zraszacze, jednak znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest po prostu zwykły wąż ogrodowy z rozpraszaczem wody. Wystarczy podlać trawnik raz na kilka dni, a zdecydowanie zauważymy różnicę. Częste koszenie trawy również działa bardzo korzystnie na jej wygląd, ponieważ staje się ona bardziej pobudzana do wzrostu, i naturalnie się zagęszcza. By cieszyć się pięknym trawnikiem wcale nie trzeba skomplikowanych działań, ani kosztownych nawozów sztucznych – wystarczą podstawowe czynności pielęgnacyjne takie jak koszenie czy podlewanie!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak wyszukać atrakcyjne oferty mieszkań w Trójmieście?

Read Next

Zadaszenie tarasu czy markiza?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments