Wygodna kuchnia to kuchnia dobrze oświetlona. Odpowiednio rozmieszczone lampy rzucające miłe dla oka światło nie tylko ułatwiają przygotowywanie posiłków, ale też tworzą przytulny, domowy klimat. Jak zaplanować oświetlenie sufitowe do kuchni, aby w 100% spełniało swoje zadania? Sprawdź nasze wskazówki i zaprojektuj kuchnię, w której gotowanie i długie rozmowy przy kawie będą tylko i wyłącznie przyjemnością!
Oświetlenie w kuchni: jeden punkt świetlny czy kilka?
Pierwsze pytanie, na które będziesz musiał odpowiedzieć, planując oświetlenie do kuchni, to pytanie o liczbę punktów świetlnych – jeden czy kilka? Ta kwestia nie podlega dyskusji: zdecydowanie kilka! Nawet w maleńkiej kuchni, którą można przejść dwoma dużymi krokami, pojedyncza lampa nie wystarczy. Gotowanie przy takim oświetleniu nie jest łatwą sprawą. Osoba, która stoi przy szafkach czy kuchence, zasłania swoją sylwetką źródło światła, co sprawia, że na blat pada cień. Poza oświetleniem sufitowym zdecydowanie przydadzą się więc też oprawy zamontowane pod szafkami kuchennymi albo nad wyspą czy stołem.
Ile źródeł światła należy zatem zamontować w kuchni, aby krojenie marchewki nie kończyło się groźnie dla palców? Tutaj odpowiedź nie jest taka prosta, bo… to zależy. Przede wszystkim od metrażu kuchni i jej układu. Inaczej projektuje się oświetlenie dla małej kuchni, w której nie ma miejsca nawet na stół, a inaczej do kuchni połączonej z salonem, której serce stanowi wielka wyspa kuchenna.
Słowem klucz jest w tym przypadku funkcjonalność. Projektując oświetlenie sufitowe do kuchni, zastanów się, gdzie znajdzie się główna przestrzeń robocza, gdzie stanie stół, a gdzie poszczególne sprzęty. Pamiętaj przy tym o zasadzie trójkąta roboczego – zgodnie z nią najważniejsze elementy wyposażenia każdej kuchni, czyli lodówka, zlewozmywak i kuchenka/piekarnik, powinny tworzyć trójkąt.
Oświetlenie do kuchni: główne i zadaniowe
W każdej kuchni powinno się znaleźć oświetlenie główne, które równomiernie rozjaśni całe pomieszczenie. Może to być jedna lampa przysufitowa, umieszczona w centralnym miejscu pomieszczenia, albo kilka punktów świetlnych, na przykład w postaci spotów LED. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w większej kuchni połączyć oba te rozwiązania. Dzięki oświetleniu sufitowemu wygodnie znajdziesz potrzebne przybory w szafkach czy szufladach i rozpakujesz zakupy.
Oprócz tego pomyśl też o oświetleniu dodatkowym – zadaniowym, uruchamianym w zależności od tego, co będziesz w danym momencie robić. Kuchnia zazwyczaj jest bowiem miejscem wielofunkcyjnym. Służy nie tylko przygotowywaniu posiłków – często zamienia się też w jadalnię, tymczasowe biuro czy miejsce spotkań i długich rozmów przy aromatycznej kawie.
Oświetlenie blatów w kuchni
Strefa przygotowywania posiłków to najważniejsze miejsce w kuchni, które musi zostać odpowiednio oświetlone – dla wygody i bezpieczeństwa domowników. Najczęściej oświetlenie blatu roboczego przyjmuje formę opraw umieszczonych pod górnymi szafkami: przykręconych do spodu albo zamontowanych w specjalnie wyciętych otworach. Często wykorzystuje się też łatwe w montażu taśmy LED. Punkty świetlne pod szafkami, mające formę pojedynczych spotów, warto umieścić w równych odległościach, co 40–60 cm, aby zapewnić równomierne natężenie na całej powierzchni roboczej.
Jeśli w swojej kuchni zrezygnowałeś z górnych szafek podwieszanych, do oświetlenia blatu wykorzystaj lampy podsufitowe. Dobrze sprawdzą się te w postaci reflektorków, którymi można sterować, zmieniając kierunek padania światła. W tym przypadku zwróć jednak uwagę na moc żarówki oraz kąt świecenia – aby blat został odpowiednio oświetlony, moc źródła światła musi być większa, zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach. Natomiast przy niższych pomieszczeniach powinieneś zastosować źródła o szerszym kącie, aby uzyskać właściwą równomierność. Świetnym pomysłem na doświetlenie przestrzeni roboczej są też kinkiety. Szczególnie dobrze spisują się w pobliżu okna.
Planując oświetlenie blatu kuchennego, zwróć jednak uwagę na sam blat i materiał, z którego został wykonany. Jasne kolory odbijają światło, dlatego do oświetlenia białych czy kremowych powierzchni nie potrzeba aż tak mocnego światła, jak w przypadku ciemnych. Problematyczne mogą być także błyszczące blaty, na przykład szklane czy wykonane z jasnego marmuru o wysokim połysku. W takim wypadku najlepszym wyborem najprawdopodobniej będą lampy o mlecznych kloszach – ich światło nie będzie odbijać się od blatów.
Oświetlenie wyspy kuchennej lub stołu
O ile oświetlenie blatu kuchennego spełnia funkcje wyłącznie praktyczne, o tyle lampy nad wyspą lub stołem stanowią również akcent dekoracyjny. Mogą nadać wnętrzu wyjątkowy charakter – są jak przysłowiowa kropka nad „i”, która ostatecznie dopełnia styl, w jakim urządzona jest kuchnia.
Prawdziwym hitem aranżacyjnym ostatnich lat stały się lampy wiszące na dłuższych kablach, wyposażone w klosze otwarte ku dołowi, ale dobrze sprawdzą się też reflektorki, których głowice można regulować, lub najzwyklejsze spoty. Liczbę i wielkość opraw należy dopasować do wielkości stołu czy wyspy, aby uniknąć powstawania na blacie zacienionych miejsc. W przypadku lamp wiszących warto wybrać model z regulowanym kablem – dzięki temu na etapie montażu można na spokojnie się zastanowić, na jakiej wysokości ją powiesić, testując kilka różnych wariantów.
Światło w kuchni – ciepłe czy zimne?
Zastanawiając się nad oświetleniem kuchni, pod uwagę trzeba wziąć jeszcze jeden aspekt: temperaturę barwową żarówek czy diod LED. To ona w przeważającej mierze wpływa na to, w jaki sposób światło na nas oddziałuje – relaksująco czy raczej pobudzająco. W strefie roboczej, czyli nad blatami, można zastosować lampy o wyższej temperaturze barwowej (o wartości powyżej 5000 K), potocznie zwanej zimną, przy których wygodniej się pracuje. Ciepłe światło (poniżej 3300 K) buduje natomiast przytulny klimat, sprzyjając na przykład długim rozmowom przy stole. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kuchni łączyć ze sobą różne rodzaje światła.
Barwę oświetlenia można dopasować także do wystroju kuchni. W nowoczesnych wnętrzach, które wykończone są na wysoki połysk i w których króluje surowy minimalizm, lepiej sprawdzi się zimne światło. W klasycznych, pełnych drewna i naturalnych ozdób – ciepłe.
Bardzo często nie doceniamy roli, jaką w budowaniu charakteru wnętrza odgrywa oświetlenie. Traktujemy je trochę po macoszemu, ograniczając jego funkcje wyłącznie do kwestii praktycznych. Tymczasem dobrze zaprojektowane oświetlenie może nie tylko ułatwiać nam życie po zmroku, ale też sprawiać, że nasz dom zyska wyjątkowy klimat. Kuchni tyczy się to szczególnie – nie bez powodu mawia się, że jest sercem każdego mieszkania.
Designerskie oprawy sufitowe, wiszące i ścienne, które dopełnią wystrój Twojej kuchni, znajdziesz na karel2.pl.
Źródło zdjęć: pexels.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.