Jak zmieniała się Bydgoszcz?

Bydgoszcz to ósme największe miasto Polski. Po wojnie stolica województwa, dzisiaj część aglomeracji bydgosko-toruńskiej i siedziba wojewody kujawsko-pomorskiego. Jej historia sięga początków państwa polskiego, prawa miejskie otrzymała w 1346 roku, a w XVIII wieku w wyniku wojen i klęsk prawie zniknęła z mapy. Jak wygląda dzisiaj?

Ważny port handlowy

Kiedy tworzyło się państwo polskie, na terenach dzisiejszej Bydgoszczy istniał gród strażniczy. Miasto odegrało swoją rolę także podczas wojen z Krzyżakami, a okres prawdziwego rozkwitu przypadał na XVI wiek, kiedy to Bydgoszcz była jednym z największych polskich ośrodków handlu zbożem. Do poważnych zniszczeń doszło w trakcie potopu szwedzkiego, a odbudowę miasta wstrzymywały kolejne wojny.

XIX wiek przyniósł pod tym względem poprawę, a miasto znajdowało się pod dużym wpływem kultury niemieckiej, co szczególnie uwidoczniło się w miejskiej architekturze – stąd przydomek „mały Berlin”. Po 1920 roku Bydgoszcz bardzo szybko przeszła proces repolonizacji – po raptem kilku latach Polacy stanowili już 92 procent ludności miasta.

Powojenna rzeczywistość

Współczesna Bydgoszcz stale się zmienia. Początkowo miasto koncentrowało się głównie na przemyśle, co stawiało je trochę w cieniu sąsiedniego Torunia pełnego zabytków. Dzisiaj stare fabryki są atrakcją turystyczną, podobnie jak XIX-wieczny kompleks kamienic stojących nad brzegiem rzeki, nie bez powodu nazywany Wenecją Bydgoską.

Wyspa Młyńska to najbardziej malowniczy zakątek miasta, z rozległymi terenami rekreacyjnymi, ale uroku Bydgoszczy dodaje także sztuka bardzo współczesna, by wspomnieć chociażby o słynnych bydgoskich muralach.

Coraz lepsze warunki do życia

A domy dla mieszkańców? Przedwojenną zabudowę uzupełniały PRL-owskie blokowiska z wielkiej płyty, zachodnia część miasta poszła w stronę zabudowy jednorodzinnej. W latach 80-tych sąsiednie miasteczko Fordon zostało przyłączone do Bydgoszczy, stając się tym samym jedną z największych dzielnic mieszkaniowych.

Nowe osiedla powstają cały czas, w tym prestiżowe inwestycje realizowane między innymi przez red-co.net. Nowoczesna zabudowa miejska wyróżnia się swoim unikalnym charakterem, zapewniając mieszkańcom nie tylko własne M, ale też dużo zieleni i rozbudowaną infrastrukturę miejską.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jak urządzić nowoczesne biuro w stylu industrialnym?

Read Next

Jaki wybrać daszek na balkon?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments