Zaliczenia, kolokwia, laboratoria, egzaminy, praca dyplomowa, obrona i… koniec studiów przychodzi szybciej, niż możesz się tego spodziewać. W ferworze zajęć, i tych uczelnianych, i bardziej rozrywkowych, możesz zapomnieć o tym, dlaczego właściwie studiujesz i co zamierzasz robić po uzyskaniu dyplomu.
O czym trzeba pamiętać, by szukanie pierwszej pracy po studiach nie było koszmarem i jak pewnie wkroczyć na rynek pracy jako absolwent wyższej uczelni? A także na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty pracy po studiach? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci szybko znaleźć satysfakcjonującą posadę.
Praca po studiach – czy trudno ją znaleźć?
Zacznijmy od tego, że świeżo upieczeni absolwenci uczelni mają wiele atutów docenianych przez pracodawców w Polsce i za granicą. Firmy chętnie zatrudniają młode talenty, ludzi pełnych entuzjazmu, myślących w sposób nieszablonowy, nie znających zwrotu „nie da się”, ambitnych i odważnych. Takie właśnie cechy często można znaleźć u osób opuszczających uczelnie.
Co więcej, w wielu dużych korporacjach panuje przekonanie, że młodego pracownika można ukształtować, przyuczyć, a jego rozwój w strukturach firmy – czyli także awanse na wyższe stanowiska – przyczyni się do dobrego funkcjonowania i sukcesu całej organizacji. Korporacje „wychowują” w ten sposób kadrę zarządzającą, rekrutowaną spośród pracowników niższego stopnia. Taki system dostarcza lojalnych, silnie związanych z firmą pracowników, znających zasady jej funkcjonowania od podszewki. Zatrudnianie młodych i umożliwienie im rozwoju zawodowego w przedsiębiorstwie to zarazem oszczędność czasu i pieniędzy na rekrutacje.
Firmy o takiej polityce kadrowej co jakiś czas przyjmują młodych, by „odświeżyć” zespół, stawiają jednak zwykle na wieloletnie zatrudnienie. Niski współczynnik rotacji pracowników w tym wypadku działa także jak magnes na najlepszych specjalistów, którzy szukają stabilnej pracy na lata. Co najbardziej istotne w kontekście pracy dla osób po studiach – w wielu przypadkach przedsiębiorstwa nie wymagają od kandydatów doświadczenia zawodowego. W cenie są za to talent, pracowitość, entuzjazm oraz pasja – potwierdzone na przykład dobrymi wynikami na studiach, udziałem w różnego rodzaju projektach, też w organizacjach non-profit.
Trzeba mieć zarazem świadomość, że w okresach recesji, w branżach borykających się Z trudnościami w wyniku pandemii, znalezienie pracy po studiach może nie być łatwe. W tym wypadku osoby o najkrótszym stażu pracy, bywają też tymi, które są zwalniane w pierwszej kolejności, kiedy firma ma kłopoty i musi ograniczyć zatrudnienie. Warto zatem zachować otwartą głowę, a także sprawdzać zapotrzebowanie rynku pracy – pomoże w tym na przykład Barometr zawodów, czyli ogólnopolskie badanie wykonywane z inicjatywy resortu pracy.
Jeśli nie możemy znaleźć pracy w zawodzie, dobrym pomysłem może okazać się zrobienie dodatkowego kursu, zatrudnienie się tymczasowe w pokrewnej dziedzinie. Każda nowa posada uczy nas poruszania się po rynku pracy, odnajdywania w relacjach z przełożonymi, współpracownikami, egzekwowania swoich praw jako pracownika i wywiązywania się z obowiązków służbowych. To także bardzo cenne umiejętności, które przydadzą się nam w ciągu całego życia zawodowego.
Gdzie szukać pracy po studiach?
Na wstępie trzeba podkreślić, że pierwszej pracy warto szukać już w czasie studiów – im wcześniej wejdziemy na rynek pracy, tym lepiej. Jeśli nie mamy możliwości podjęcia zatrudnienia w trakcie nauki – próbujmy swoich sił na stażach, w ramach praktyk, wolontariatów, angażujmy się w życie uczelni. Doświadczenie uzyskane w ten sposób będzie nas wyróżniać spośród setek innych absolwentów, potwierdzać naszą gotowość do poświęcenia się pracy.
Gdzie natomiast szukać pracy po studiach? Przede wszystkim warto działać wielotorowo i postawić na kilka kanałów pozyskiwania ofert pracy:
- urząd pracy – na początek dobrze jest zajrzeć do powiatowego urzędu pracy. Znajdziemy tam nie tylko ogłoszenia, ale też propozycje praktyk, kursów zawodowych, informacje o targach pracy, bezpłatne poradnictwo zawodowe. Po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej obejmie nas także ubezpieczenie społeczne;
- agencje zatrudnienia – jeśli chcemy korzystać z niepublicznych agencji pośrednictwa pracy, pamiętajmy, że tego typu jednostki nie mogą pobierać żadnych opłat od kandydatów poszukujących zatrudnienia. Sprawdźmy również, że dana firma figuruje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Z usług firm pośredniczących warto skorzystać szczególnie wówczas, gdy rozglądamy się za pierwszą pracą za granicą – agencja pomoże załatwić wszelkie formalności związane z wyjazdem;
- targi pracy – udział w targach pracy to doskonały sposób na poznanie najważniejszych graczy w interesującej nas branży, zaprezentowanie się potencjalnym pracodawcom. Pamiętajmy, że obecnie targi pracy odbywają się nie tylko stacjonarnie, ale i online;
- znajomi i rodzina – warto poinformować bliskich o tym, że szukamy pracy, mogą być oni bowiem cennym źródłem informacji o dostępnych etatach, ukrytych rekrutacjach, a także polecić nas w firmie, do której aplikujemy;
- internet – największe źródło ofert pracy, dlatego też to właśnie na przeglądaniu ogłoszeń i braniu udziału w rekrutacjach online powinniśmy skupić najwięcej sił. Jak szukać pracy w sieci? Najlepiej za pomocą bezpiecznych, renomowanych portali pracy jak praca.pl. Tego typu platforma daje dostęp do licznych i przede wszystkim aktualnych ogłoszeń, za jej pośrednictwem możemy też bezpośrednio komunikować się z pracodawcami, stworzyć profesjonalne CV, wysłać zgłoszenie, umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Korzystanie z portalu z ogłoszeniami jest z całą pewnością lepszą metodą od własnoręcznego przeszukiwania setek witryn i przeglądania mniej lub bardziej losowych postów w mediach społecznościowych.
Szukanie pierwszej pracy po studiach może być stresujące. Pamiętajmy jednak, że każdy specjalista, także ten z dużym dorobkiem, robiący karierę w wymarzonej firmie – też kiedyś zaczynał i borykał z podobną niepewnością, obawami. Warto zatem zachować spokój, optymizm i być wytrwałym.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.