Jak zrobić beton B20 (C16/20) samodzielnie

W domowym zaciszu możliwe jest wykonanie dobrego betonu o wytrzymałości 20-25 MPa (określany symbolem C16/20), wcześniej znany jako B20. Czasami jest to konieczne, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy użyć niewielkiej ilości betonu i nie opłaca się nam zamówienie go z przetwórni. W tym artykule przeczytają Państwo o tym, w jakim stosunku powinno się zmieszać odpowiednie składniki, żeby mieć pewność, że otrzymany beton będzie solidny i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Zapraszamy do lektury!

Z jakich składników wykonać beton w warunkach domowych?

Beton otrzymuje się z cementu, drobnego i grubego kruszywa (piasku i żwiru) oraz wody. W przypadku, gdy zależy nam na mieszance betonowej o wysokiej jakości, konieczne jest dodanie domieszek. Bardziej szczegółowa charakterystyka używanych składników przedstawia się następująco:

  • cement – najbardziej podstawowym rodzajem jest cement CEM I 32,5 R, przystosowany do użytku w chłodne dni. Jeśli chodzi o cementy w większym stopniu ekologiczne, to należą do nich CEM II/A-V oraz CEM II/B-V, gdyż zawierają odpadowy popiół lotny (nietoksyczny dla człowieka) zamiast części klinkieru. Polecane do stosowania w upalne dni oraz do dużych elementów. Bardziej ekologiczne oraz bezpieczne są CEM II/A-S i CEM II/B-S, posiadające w składzie żużel hutniczy i są głównie używane w trakcie trwania upałów przez dłuższy czas.
  •  

  • kruszywo – jeśli chodzi o drobne kruszywo, często używany jest piasek rzeczny albo kopalniany. Piasek rzeczny jest czystszy niż kopalniany, który może posiadać zanieczyszczenia z gliny, dlatego lepiej sprawdzić jego jakość przed zakupem. Grube kruszywo może stanowić żwir – 0/16 albo 2/16, który może być lepszym wyborem ze względu na to, że nie posiada w składzie piasku, który lepiej dosypać do mieszanki samemu. Jeśli chcemy otrzymać beton odporny na mróz, należy użyć kruszywa łamanego.
  •  

  • woda – najczęściej jest stosowana chłodna woda wodociągowa – jej stosowanie jest zawsze bezpieczne. Gdy chcemy użyć wody z własnej studni, ryzykujemy tym, że może być ona twarda i wpłynąć na jakość betonu.
  •  

  • domieszki – popularne są domieszki napowietrzające i zmniejszające ilość użytej wody. Otrzymanie betonu o sporej wytrzymałości i o prawidłowej konsystencji jest możliwe dzięki domieszkom redukującym ilość wody. Natomiast domieszki napowietrzające wymagają dużego doświadczenia i są trudne w użytkowaniu w celu mrozoodporności betonu. Istnieją także domieszki przeciwmrozowe, mylone z tymi napowietrzającymi, które służą do szybszego wiązania cementu i betonowania w obniżonej temperaturze.

Beton B20 (C16/20) – odpowiednie proporcje mieszanki betonowej

Odpowiedni dobór stosunku składników mieszanki zmienia się w zależności od tego, jak bardzo trwały beton chcemy otrzymać. Wytrzymałość jest większa w przypadku niższego stosunku wody do cementu. Możliwe jest zmniejszenie tych proporcji dzięki zastosowaniu konkretnej dawki domieszki redukującej ilość wody. Jednakże zastosowanie za dużej ilości domieszki może doprowadzić do bezpowrotnego i toksycznego rozdziału składników. Najlepszą opcją jest przeliczanie składu betonu na worki cementu o wadze 25 kg. Jeśli chcemy uzyskać około 120 l betonowej mieszanki, powinniśmy zużyć: 25 kg cementu, 10-12 l wody (w zależności od stopnia wilgotności piasku), 40 l piasku, 80 l żwiru 2/16, a także domieszki dodanej tak, jak mówią wytyczne na opakowaniu. W ten sposób wykonany beton będzie posiadał po upływie 28 dni wytrzymałość na ściskanie minimum 20 MPa.

W czym zrobić beton, jeśli nie w betoniarce?

Jeśli chcemy otrzymać 50-100 l mieszanki betonowej, powinniśmy wykorzystać betoniarkę wolnospadową. W przypadku przygotowywania mniejszych ilości, takich jak 10-25 l, wystarczające będzie użycie mieszadła na wiertarce. Należy jednak pamiętać o tym, że taki beton jest wykonywany w gorszych warunkach mieszania niżeli w przemysłowej produkcji. Dlatego też beton towarowy zawsze będzie lepszej jakości w porównaniu do betonu wykonanego w warunkach domowych. Kiedy wykonujemy beton samodzielnie, będzie on miał wytrzymałość 20-25 MPa.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 głos
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Budowa pomostu – przepisy. O tych formalnościach musisz pamiętać!

Read Next

Jak wybrać idealny odkurzacz budowlany?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JerzyW
JerzyW
4 lat temu

Często myli się beton z zaprawą cementową, a to nie to samo. Proporcja 1:3 to byłaby właśnie zaprawa. Mocny beton i zaprawę mylą nawet budowlańcy. Różnica polega na tym, że zaprawa jest elementem łączącym, a beton nośnym.

Ales
Ales
2 lat temu
Reply to  JerzyW

No i właśnie, szukam proporcji na mocną zaprawę, a nie beton i jakoś znaleźć nie mogę. Gotowe niestety nie zachwycają ceną