Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z budownictwem wybór betonu to często twardy orzech do zgryzienia. Betony różnią się nie tylko grubością i zastosowaniem, ale również klasami. Inny beton wybierzemy więc do wykonania fundamentów naszego nowopowstałego domu, inny do wykonania wylewek, a jeszcze z innego wykonamy strop naszego domu. Istnieje jednak jeden beton, bez którego nie można wyobrazić sobie budowy. Mowa o chudziaku. Chociaż sama nazwa niewiele nam zdradza, jego zastosowanie jest bardzo szerokie w budownictwie. O tym co to jest chudziak, do czego go wykorzystujemy i o jego wadach i zaletach dowiemy się w dzisiejszym artykule.
Co to jest chudziak i do czego go stosujemy?
Chudziak to potoczna nazwa betonu podkładowo – wyrównawczego. Mimo iż jest to beton o niskiej wytrzymałości znalazł swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale również podczas budowy dróg czy chodników. Chudziak to beton nienośny o klasie wyższej niż C8/10, co równoznaczne jest z klasą betonu B10. Chudy beton w budownictwie wykorzystywany jest między innymi pod fundamenty. Takie zastosowanie ma chronić właściwą już wylewkę przed wodą. Chudziak chroni również zbrojenie w ławach fundamentowych przed ich przemieszczaniem się podczas zalewania. To nie jedyne zastosowanie chudego betonu podczas budowy domu. Chudziak często stosowany jest jako warstwa wyrównująca posadzki, którą wykonujemy przed położeniem właściwego materiału w postaci płytek czy podłogi. Jeżeli decydujemy się na dom ogrzewany metodą klasyczną, czyli z zastosowaniem pieca, chudziak wykorzystamy również podczas budowy komina. Wylewając beton podkładowo – wyrównawczy musimy pamiętać, że jego warstwa nie powinna być zbyt cienka, zazwyczaj wynosi ona około 10 centymetrów.
Jakie proporcje przyjąć podczas rozrabiania chudziaka?
Jak każdy beton, tak i chudziak możemy zarówno zrobić sami jak i zamówić w betoniarni. W zależności od potrzebnej nam ilości należy wybrać dogodniejszą opcję zarówno pod względem ceny jak i pod czasu jaki musimy poświęcić na jego wykonanie. Decydując się jednak na samodzielne wykonanie chudziaka należy przyjąć odpowiednie proporcje, aby beton spełniał swoje funkcje. W skład każdego betonu wchodzi cement, woda i piasek. Tak samo jest również w przypadku chudziaka. W porównaniu do klasycznego betonu, chudziak charakteryzuje się większą gęstością, a więc proporcje jakich należy przestrzegać są różne. Przyjmuje się, że do jednego worka cementu (25 kg) należy dodać 344 kg piasku oraz 11 litrów wody.
Wady i zalety chudziaka.
Zacznijmy od tej mniej przyjemnej strony, a mianowicie od wad chudziaka. Jak już wspomnieliśmy jest to beton o niskiej wytrzymałości. Dyskwalifikuje go to do użycia np. podczas budowy schodów czy nadproży otworów drzwiowych i okiennych. Dodatkowo ze względu na swoją gęstość, wykonanie chudziaka w warunkach domowych jest dość żmudną czynnością, wymagającą dużej ilości poświęconego czasu. Druga strona medalu chudziaka to przede wszystkim elastyczność jaką nam ten beton oferuje, a co za tym idzie możliwość wykonania wielu prac wykończeniowych samodzielnie. Dzięki możliwości wyrównania chudziakiem powierzchni posadzkowych, podczas układania płytek zużyjemy o wiele mniej materiału potrzebnego do ich osadzania w taki sposób aby zachować równą powierzchnię.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Czy nie można napisać proporcji w sposób np: 4:1 ? Koniecznie musi to być wykład z mniemanologii stosowanej? Pozdrawiam konkretnych