Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych na świecie. Pojawił się jako jeden z pierwszych na placu budowy. Wydawać by się mogło, że jest to tworzywo budowlane raczej proste, które powstało przez zmieszanie kruszywa, cementu, domieszek chemicznych oraz wody. Jednak okazuje się, że jest to materiał niezwykle wymagający.
Najpopularniejszy konstrukcyjny materiał. Mimo swojej popularności jest to materiał niezwykle wymagający.
Wymaga od nas wiedzy, doświadczenia jak i także najnowszych technologi. Dobranie nieumiejętne klasy betonu do konkretnego konstrukcyjnego elementu prowadzi do naprawdę dużych materialnych oraz finansowych strat.
Czym jest klasa betonu?
Aby jasno określić samą jakość oraz typ betonu, to budowlana branża posługuje się takim pojęciem jak klasa betonu. Kiedyś klasę betonu oznaczało się dużą literą B. Obecnie klasa betonu jest symbolem literowo liczbowym. Na przykład C16/20. W tym wyrażeniu liczba C jest stałą literą dla absolutnie wszystkich klas, a cyfry oznaczają samą wytrzymałość na ściskanie. Okazuje się także, że absolutnie każdy element konstrukcyjny w naszym domu ma pełnić inną rolę oraz także przenosi zupełnie inne ściskające naprężenia. Każdy zatem powinien być zbudowany z betonu o odpowiedniej klasie. Użytkowe obciążenia ze stropów, właśnie przy pomocy ścian jest przenoszone bezpośrednio na fundamenty. One z kolei je przekazują na gruntowe podłoże. W domku typowym jednorodzinnym naprężenie najmniejsze występuje w podłogowej płycie. Ona swoją całą powierzchnią przylega do gruntowego podłoża. Do jej budowy najczęściej wystarcza beton C 12/16 lub wspomniany już C 16/20. W przypadku stropów, które poza obciążeniem użytkowym musi także przenieść własny ciężar jak i także działkowe ściany. Wówczas zastosować należy minimum beton o klasie C 20/25. Zaś klasa betonu na fundamenty jest jeszcze zależna od sposobu użytkowania, ilości kondygnacji oraz warunków gruntowych oraz wodnych. Najczęściej stosowany jest tutaj beton C 20/25 czy też C 16/20.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas procesu betonowania?
Betonowa mieszanka, która przywieziona została na plac budowy ma odpowiednią konsystencję oraz skład zgodny z konkretną recepturą. Podczas betonowania w żadnym wypadku nie wolno nam dodawać wody. No chyba, że wcześniej tak było ustalone. Działania takie cechują bardzo nieprofesjonalne budowlane ekipy, które ułatwić chcą sobie pracę, jednocześnie zmieniać wytrzymałość betonu oraz także parametry mieszanki. Kolejne zjawisko, które nie wolno nam powtarzać to tak zwane przewibrowanie danej mieszanki. Dochodzi do tego gdy utrzymujemy wibrator w jednej stałej pozycji i to przez dłuższy czas lub też używamy wibratora o parametrach technicznych nieodpowiednich. To właśnie powoduje rozsegregowanie wszelkich składników mieszanki czy też nawet samo zniszczenie deskowania. Zagęszczenie prawidłowe mieszanki cechować się powinno takimi zasadami jak: zagęszczenie musimy prowadzić warstwami o grubości, która jest równa długości samej buławy wibratora, wprowadzenie buławy odbywać się powinno szybko, a wyjmowanie jej pozwoli na ujście uwięzionego powietrza bezpośrednio w mieszance. Do tego powinniśmy wprowadzać pionowo buławę w odstępach takich, aby całość mieszanki została odpowiednio zagęszczona. Do tego nie wolno nam także używać wibratora do układania w deskowaniu mieszanki.
Podsumowanie.
Jak widać betonowanie nie jest wcale takie proste. Co więcej beton jako materiał także skrywa przed nami wiele tajemnic. Jak widać nie jest to wcale taki prosty materiał, na który wygląda na pierwszy rzut oka. Im bardziej zgłębiając się w temat, tym naprawdę napotykamy na wiele skomplikowanych kwestii, które rodzą za sobą kolejne pytania. Co jak co, ale w temacie betonu jak i także betonowania warto poprosić o pomoc specjalistów oraz doświadczonych fachowców. Samodzielnie niestety nie wszystko uda się zrozumieć i wykonać nienagannie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Beton to bardzo ważny materiał. Żadna budowa bez betonu nie może się odbyć. Warto poznać dokładne informacje w zakresie klas betonów. Niedługo będę budował dom, dlatego artykuł ten mocno mi się przydał!
Nie każdy o tym wie, ale beton jest naprawdę bardzo wymagającym materiałem. Bez odpowiedniej wiedzy w zakresie jego wykorzystywania może okazać się, iż danej inwestycji nie uda nam się wykonać w sposób prawidłowy. Bardzo dobry artykuł, w którym zaprezentowano szereg najistotniejszych informacji odnośnie betonu. Świetna stronka!