Sezon jesienny w pełni, a zimowy już przestępuje progi budynków. Zatem każdy piec centralnego ogrzewania znów będzie miał “pełne ręce roboty”. Jednakże aby jego praca była efektywna, musi on zostać dobrany do potrzeb występujących w danym obiekcie. Za słaby – nie ogrzeje pomieszczeń, za mocny – będzie kosztował więcej, a potencjał nie zostanie wykorzystany.
Elektryczny piec centralnego ogrzewania
Na rynku spotyka się wiele rodzajów pieców. Elektryczne, gazowe, czy na paliwo stałe. Różnią się rozwiązaniami technicznymi, natomiast spełniają tę samą funkcję – ogrzewają wodę, która to rurami dociera do grzejników w budynku, dając ciepło jego użytkownikom.
Elektryczny piec centralnego ogrzewania to świetne rozwiązanie dla domów. Wiąże się to z pewnymi aspektami użytkowymi, które w nowoczesnych gospodarstwach domowych wyznaczają standardy dla urządzeń domowych.
Atutem elektrycznego piec centralnego ogrzewania jest jego oszczędność. Choć powszechnie przyjęło się, że urządzenia na prąd są droższe w eksploatacji, niż te na gaz (np. kuchenki), to w przypadku tego urządzenia jest na odwrót. Przede wszystkim istnieje możliwość ustawienia urządzenia tak, by akumulowało ciepło w momencie, gdy użytkownik ma aktywne tanie taryfy energetyczne. Należy pamiętać o współpracy z buforem c.o. – przy wykorzystaniu odpowiednich modułów. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu.
Piece gazowe nie posiadają możliwości korzystania z tańszego gazu w określonych godzinach, stąd w kwestii oszczędności – lepszy będzie elektryczny piec centralnego ogrzewania.
Warto wziąć pod uwagę, że często elektryczne piece centralnego ogrzewania wyposażone są w sterownik pogodowy. Umożliwia to adaptację pracy pieca do warunków pogodowych. Jest to kolejne rozwiązanie, które wpływa na energooszczędną eksploatację piec.
Piec na pellet
Równie znane i chętnie stosowane rozwiązanie to piece na pellet. Jest to piec zasilany paliwem stałym, wytwarzanym najczęściej z trocin drzewnych. Jest on uznawany za biomasę, więc jest lepszym rozwiązaniem dla przyrody niż piec na węgiel.
Zarówno piec centralnego ogrzewania jak i piec na pellet, to urządzenia pozwalające na cieszenie się ciepłem, bez znacznego uszczerbku dla środowiska naturalnego.
Wybierając piec na pellet należy sprawdzić czy posiada wysoką sprawność cieplną. Jest to ważne, gdyż im wyższa sprawność, tym ekonomiczniejsza jest eksploatacja pieca. Dodatkowo warto by miał możliwość pracy z automatycznym sterowaniem. Wpływa to na wygodę obsługi, zwłaszcza jeżeli jest wyposażony w automatyczne rozpalanie czy proces spalania.
W przypadku problemu z doborem odpowiedniego pieca centralnego ogrzewania, warto przejrzeć fora, grupy tematyczne użytkowników. Z kolei najprościej będzie poradzić się obsługi sklepu w którym planujemy dokonać zakupu, by na podstawie naszych oczekiwań – dobrać odpowiedni piec centralnego ogrzewania.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.