Otrzymanie nieruchomości w spadku, wybudowanie lub nabycie do niej praw i sprzedaż przed upływem 5 lat, zgodnie z ustawą zobowiązuje do zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%. Jednak istnieją pewne warunki, które pozwalają uniknąć jego zapłacenia. Dzięki nowelizacji ustawy od 2019 roku wprowadzono korzystniejsze zmiany dla osób osiągających przychody ze sprzedaży nieruchomości ze spadków.
Zmiany w podatku a otrzymanie nieruchomości jako spadku
Według prawa do tej pory nieruchomości, które otrzymaliśmy w spadku podlegały opodatkowaniu w skali 19%, jeśli zostały sprzedane w okresie krótszym niż pięć lat. Jednak okres ten liczono od czasu śmierci spadkodawcy. Nowelizacja prawa w tej kwestii daje możliwość zbycia nieruchomości bez podatku w okresie dłuższym niż 5 lat, ale liczoną od daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę. Przykładem ominięcia takiego podatku jest kupienie domu przez rodziców, mieszkanie w nim minimum przez 5 lat a później przekazanie spadkobiercy, który może ten dom sprzedać bez żadnych obciążeń.
Nowelizacja podatku dochodowego dla wdowców i rozwodników
Objęto korzystniejszą nowelizacją również osoby rozwiedzione oraz wdowców. Do tej pory pięcioletni okres w którym pobierany był podatek od nieruchomości musiał minąć od daty śmierci współmałżonka lub daty rozwodu i podzielenia majątku. Po zmianach osoby takie mają możliwość sprzedaży nieruchomości bez podatku po minięciu 5 lat od daty jej nabycia do majątku wspólnego.
Zmiany w kosztach od uzyskania przychodu po zbyciu nieruchomości
Nowelizacja dodaje punkty według których kosztami od sprzedaży nieruchomości oraz praw majątkowych nabytych w spadku będą:
- koszty wytworzenia oraz nabycia, które poniósł spadkodawca pod warunkiem ich udokumentowania,
- ciężary spadkowe, które przypadają na podatnika w takiej części, w której wartość zbywanego prawa lub rzeczy odpowiada ich łącznej wartości nabytej przed podatnika.
Ciężarami spadkowymi nazywamy rzeczy, które podatnik spłacił takie jak długi spadkowe, wykonane polecenia i zapisy zwykłe oraz zaspokojone roszczenia o zachowek. Sytuacja w której podatnik poniósł koszty po odpłatnym zbyciu nieruchomości lub praw również zalicza się do ciężarów spadkowych.
Podatek dochodowy i zwolnienie z niego po nowelizacji
Prawo do tej pory przewidywało zwolnienie z podatku dochodowego w sytuacji kupienia nowego lokum za pieniądze ze sprzedaży spadku w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego. Nowelizacja okres ten wydłuża do lat 3. Nowe przepisy uściślają jednocześnie, że w okresie tym powinno dojść do nabycia prawa majątkowego lub własności, aby wydatki na własne cele zostały uznane jako cel mieszkaniowy. W tym wypadku nie będzie wątpliwości, czy umowy przedwstępne lub deweloperskie są objęte ulgą. Kolejnym dodatkiem do ustawy jest możliwość zaliczenia do celów mieszkaniowych kosztów remontu lub przebudowy zanim podatnik stanie się właścicielem. Warunkiem jest, aby osoba taka stała się właścicielem przed upływem 3 lat.
Kiedy wprowadzone zmiany zaczną obowiązywać?
Ustawa nowelizująca obecne prawo obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Wszystkie osoby, które sprzedają taki spadek będą mogły osiągnięte przychody dostosować do tejże nowelizacji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dobrze jeszcze, jeśli nie obciążą nas dodatkowo katastrem. Podatki od nieruchomości to małe piwo, ale coraz więcej słyszym o tym, że nasze władze chcą nas obciążyć podatkiem katastralnym. To zrujnuje Polaków.
Dzień dobry Państwu. Polski rynek nieruchomości to temat rzeka. Wiem, ponieważ sama w swoim życiu sprzedałam już kilkanaście mieszkań. Pamiętam bardzo dobrze kontrole przeprowadzane przez skarbówke. Gorąco zachęcam wszystkich do tego, aby nie kombinować z podatkami. To naprawdę się nie opłaca.
Otrzymałam w spadku nieruchomość – chodzi o niewielki kawałek ziemi na wsi. Wiążą się z nią jednak duże zaległości podatkowe. Zastanawiam się, czy nowelizacja mnie obejmie w sytuacji, kiedy ziemią podzielić musi się całe rodzeństwo.
Dzień dobry. Kilka lat temu otrzymałem od swoich rodziców w spadku mieszkanie. Jakiś czas temu zacząłem zastanawiać się nad jego sprzedażą. W chwili obecnej ceny na rynku nieruchomości są w miarę stabilne. Dzięki temu artykułowi wiem, że nie warto kombinować w kwestii podatków.
Zgadzam się w zupełności z wszystkimi moimi przedmówcami. Wizyta u notariusza rzeczywiście jest początkiem całego procesu sprzedaży nieruchomości. Urzędy skarbowe z ogromną dokładnością weryfikują prawdziwość wpisanych w dokumentach kwot, dlatego też nie warto zaniżać wartości nieruchomości.