Jaki styropian wybrać na ocieplenie ścian budynku

Styropian to nic innego jak polistyren  spieniony (ekspandowany) – EPS. W 98% składa się z powietrza, a jedynie 2% stanowi polistyren. Ma postać niewielkich ziarenek o porowatej strukturze. Powstają one na skutek spieniania granulek polistyrenu w czasie podgrzewania pary wodnej.

Ocieplenie styropianem

Ocieplenie ścian nowych budynków czy termomodernizacja tych starszych może o 50% zredukować straty energii. Przy okazji docieplenie ścian wpływa na komfort mieszkania i to o każdej porze roku. Trzeba jednak wybrać odpowiedni styropian i wykonać ocieplenie w sposób profesjonalny. Podczas wyboru styropianu należy zwrócić uwagę na jego parametry, przeznaczenie czy jakość. Wysokiej klasy produkty mają atest techniczny Instytutu Techniki Budowlanej ITB.

Jaki styropian wybrać?

Obecnie styropian produkowany jest zgodnie z normami europejskimi. W związku z tym musi być odpowiednio oznaczony. Na jego etykiecie można znaleźć informacje na temat właściwości izolacyjnych czy przeznaczenia. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda w tym przypadku wynosi od 0,044 do 0,031 W/(mK). Im mniejszy jest, tym izolator trudniej przewodzi ciepło, a więc lepiej chroni budynek przed jego utratą. Nie bez znaczenia są także właściwości techniczne styropianu. Mowa w tym przypadku o klasyfikacji ogniowej. Styropian ma klasę E, a więc należy do materiałów samogasnących. W kontakcie z ogniem nie pali się, ale zwęgla i kurczy.

Eksperci zalecają, aby do ocieplania ścian stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/(mK). Zasady tej trzymać należy się niezależnie od grubości styropianu, bo ta tak dużego znaczenia w praktyce nie ma. Co więcej, mniejsza grubość ocieplenia pozwala na uzyskanie mniejszej powierzchni ościeży okiennych, co przekłada się na lepsze doświetlenie wnętrza światłem dziennym.

Czym kierować się przy wyborze styropianu?

W przypadku zastosowań przenoszących obciążenia, a więc przy ocieplaniu elewacji, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość na rozciąganie prostopadle do czołowych powierzchni. Powinno być ono nie mniejsze niż 100 kPa. Przy zakupie styropianu na elewację znaczenie ma opór dyfuzyjny pary wodnej. Im mniejsza wartość, tym lepiej, bo materiał lepiej oddycha.

Warto natomiast pamiętać, że zarówno biały, jak i szary styropian to EPS. Szary kolor uzyskiwany jest za sprawą domieszki grafitu, który dodawany jest do polistyrenu na etapie produkcji. Styropian ciemny ma doskonałą lambdę, którą w przypadku styropianów białych jest trudniejsza do osiągnięcia, a przy tym generuje wyższe koszty. Z drugiej strony styropian szary jest bardziej wymagający niż biały np. szybciej się nagrzewa.

Co można ocieplić styropianem?

W przypadku ścian zewnętrznych stosuje się najczęściej metodę ETICS. Do ściany przykleja się wówczas płyty styropianowe, a potem pokrywa je cienkowarstwowym tynkiem silikonowym bądź akrylowym. Do fundamentów z kolei przeznaczony jest specjalny styropian o lepszych właściwościach izolacyjnych i odporny na działanie wody. Stosuje się tutaj także tzw. izolację obwodową.

Średnia cena za ocieplenie 1 m2 budynku (styropian i tynk) w zależności do regionu kraju waha się od 120 do 130 zł. Cena samego styropianu uzależniona jest oczywiście od jego jakości, zastosowania, grubości i innych parametrów. Dobrą praktyką jest zakup styropianu poza sezonem np. w okresie zimowym. Wówczas ceny są nieco niższe niż w sezonie wiosenno-letnim, i można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Read Previous

Mieszkania w Warszawie, które dzielnice są najdroższe a które najtańsze

Read Next

Na co zwrócić uwagę przy zakupie myjki ciśnieniowej

One Comment

  • Zdarza się, że inwestor stoi przed dylematem czy warto zainwestować w ocieplenie ścian kosztem wykończenia wnętrza, czy zrobić ocieplenie średniej kasy, ale mieć jeszcze środki na inne wykończenie.

    Warto pamiętać, że ocieplenie ścian robimy często jednorazowo i tu nie warto oszczędzać. Jeśli chodzi o inne inwestycję w elementy wykończenia – tutaj można się zastanowić lub odłożyć inwestycję jak ponownie odłożymy trochę środków finansowych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *