Jaki wybrać żywopłot oraz jak go pielęgnować?

Kiedy chcemy oddzielić własną posesję od niechcianych sąsiadów, czy po prostu osłonić się od wzroku sąsiadów, nie musimy od razu montować wysokiego muru. Wystarczy, że posadzimy gęsty żywopłot. Jaki wybrać żywopłot? Iglasty, czy liściasty, oraz jak go pielęgnować?

Przed dociekliwym wzrokiem przechodniów i sąsiadów osłoni nas bardzo dobrze gęsty żywopłot. Będzie to także idealna bariera przed kurzem z ulicy i hałasem. Jaki najlepiej posadzić żywopłot, aby sprawdził się na naszej posesji?

Trzeba umiejętnie wybierać gatunki roślin. Niemniej jednak to nie wszystko, bowiem trzeba je później właściwie pielęgnować, aby powstał piękny żywopłot. W większym ogrodzie sprawdzi się nieformowany żywopłot, który będzie bujnie się rozrastał. Zajmuje sporo miejsca, dlatego nie sprawdzi się w niewielkim ogrodzie. Na wąskiej działce lepiej sprawdzi się wąski i strzyżony żywopłot.

Żywopłot liściasty

Żywopłot liściasty będzie tańszą inwestycją, aniżeli iglasty. Niemniej jednak dużo później uzyskamy z niego zaplanowane formy. Bardzo dobrze prezentuje się w sezonie wegetacyjnym, kiedy pokrywają go piękne kwiaty, liście, a nawet i owoce. Chociaż w zimie traci liście, będzie stanowić barierę dla silnego wiatru i hałasu.

Żywopłot liściasty trzeba zakładać w październiku, zaraz po opadnięciu liści, albo też wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się pąki na drzewach. Rośliny, które uprawiamy w doniczkach, możemy posadzić o dowolnej porze. Żywopłoty z drzew liściastych, albo z krzewów należy sadzić do dołków wykonanych na głębokość szpadla. Krzewy muszą być wysadzane w odległości 20-50 cm w przypadku żywopłotów formowanych i 30-100 cm w przypadku nieformowanych.

Bardzo istotne będzie pierwsze cięcie, gdyż to od niego zależny jest wygląd i to, czy rośliny się przyjmą. Należy mieć na uwadze, że cięcie pobudzi rośliny do wypuszczenia nowych pędów i rozwoju korzeni. Pierwsze cięcie powinno być wykonane w rok po posadzeniu. Krzewy trzeba przycinać do 40 cm nad ziemią, w wypadku gdy są dobrze rozgałęzione, jeśli mają małą ilość pędów – 15 cm nad powierzchnią ziemi. Później konieczne będzie przycinanie ich dwa razy w roku (w czerwcu i lipcu). Raz w miesiącu trzeba przycinać żywopłoty, które osiągnęły już planowaną wysokość.

Żywopłot iglasty

Żywopłot iglasty będzie droższy, ale dużo szybciej osiągnie wybraną wysokość i formę. Gatunki iglaste stanową doskonałą barierę przez cały rok, ponieważ utrzymują igły. Ponadto to wspaniała ozdoba naszego ogrodu. Znacznie lepiej sprawdzają się także pod względem funkcjonalnym – w roli ochrony przeciwietrznej, czy jako parawan zatrzymujący kurz i tłumiący hałas.

Żywopłoty iglaste należy tworzyć w sierpniu i wrześniu. Jeśli preferujemy uprawę w doniczkach, możemy sadzić je przez cały rok. Przy sadzeniu powinniśmy ustawiać je w odstępach 20 – 30 cm (żywopłoty formowane) i 30 – 70 cm (żywopłoty nieformowane). Jako, że rośliny iglaste potrzebują dostępu do światła, należy sadzić je w jednym rzędzie. W przeciwnym wypadku będą łysiały od dołu. Dwurzędowo można formować jedynie żywopłoty z cisów.

Innymi zasadami trzeba będzie się kierować w przypadku przycinania żywopłotów iglastych. Z uwagi na ich dobrze uformowaną koronę, nie można przycinać ich w pierwszych kilku latach zaraz po posadzeniu. W późniejszym czasie należy strzyc je kilkukrotnie w przeciągu roku, najlepiej w okresie wiosennym, zanim jeszcze rozwiną się pąki, jak i na początku lata, gdy rozwiną się już pędy. Wyjątek stanowią żywopłoty świerkowe. Powinno się je przycinać raz, późną wiosną, po wypuszczeniu przez nie przyrostów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Rodzaje profili w konstrukcjach kartonowo-gipsowych i ich dobór

Read Next

Jaką kosiarkę ogrodową kupić? – kryteria dopasowania kosiarki

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Zawadzki
Tomasz Zawadzki
4 lat temu

Żywopłoty mogą służyć też jako rodzaj ław. Są to tzw. ławy darniowe, ale nie zrobione z ziemi i darni, tylko oparte na odpornych na nacisk krzewach. Świetnie to wygląda także jako stolik.

Hortensja_Bukietowa
Hortensja_Bukietowa
4 lat temu

O wiele bardziej podobają mi się żywopłoty liściaste. Iglaki, te nudne tuje, nic nie wnoszą do przyrody, to właściwie taka ekologiczna pustynia. W żywopłotach liściastych jest miejsce dla owadów i ptaków, czasem nawet słowików.