Coraz bardziej popularne rozwiązania, określane dumną nazwą systemu inteligentnego domu stają się dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Rozwiązania, które wpływają na funkcjonowanie w budynku, zautomatyzowane oraz sterowane nawet na odległość mogą być określane jako elementy inteligentnego domu.
Kiedy tworzy się system, który może zostać określony systemem inteligentnego domu? Pojęcie jest niezdefiniowane w sposób ścisły, oznacza zatem pewną dowolność w doborze ilości oraz rodzaju elementów, tworzących system. Najważniejsze jest, aby system inteligentnego domu posiadał elementy, które spełniają funkcje:
- zwiększenia komfortu przebywania w budynku oraz jego otoczeniu,
- zwiększenia bezpieczeństwa,
- zmniejszenia kosztów utrzymania nieruchomości.
Elementy, wpływające na komfort użytkowników
Zalety rozwiązań, które automatycznie dostosowują urządzenia do wygody użytkowników, doceniane są zarówno przez właścicieli nieruchomości prywatnych, jak i przez przedsiębiorców w budynkach firmowych. Inteligentny dom, który dba o wygodę mieszkańców to system, którego składniki stanowią przede wszystkim automatyzm otwierania bramy i bramy garażowej, automatyzm oświetlenia (czujniki oraz programowanie) czujniki ruchu, zmierzchu, automatyzm przesłon okiennych zewnętrznych – rolet zewnętrznych oraz szereg urządzeń, które dzięki sterowanym własnoręcznie urządzeniom mogą wpływać na wygodę w domu. Do wspomnianej kategorii można zaliczyć również inteligentny system audio, który dopasowuje muzykę do obecności użytkownika, sprawiając, że dźwięk wędruje razem z nim.
Elementy, zwiększające bezpieczeństwo
System inteligentnego domu powinien posiadać elementy, łączące się z zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom lub użytkownikom budynku. Do jego składowych zaliczymy z pewnością system alarmowy, w którego skład wchodzi monitoring wizyjny, czujniki ruchu o zadaniach antywłamaniowych oraz czujniki gazu, czadu, dymu oraz zalania, odpowiadające za ochronę przed skutkami nieprzewidzianych awarii instalacji w budynku. Nierzadko elementy inteligentnego domu pełnią dwojaką funkcję. Dokładnie w taki sposób przedstawia się funkcja rolet zewnętrznych oraz automatyzm oświetlenia. Rolety zewnętrzne, dzięki sterowaniu zdalnemu nie tylko wpływają na zwiększenie komfortu, ograniczając fatygowanie się mieszkańców, ale dbają o zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku nieobecności mieszkańców lub użytkowników (w budynkach komercyjnych). Podobnie jest w przypadku zaprogramowanego oświetlenia. Przed dłuższą nieobecnością można ustawić cykliczne włączanie się oświetlenia, sugerując obecność domowników. System, ułatwiający funkcjonowanie na co dzień może stać się praktycznym narzędziem antywłamaniowym.
Elementy, dzięki którym rachunki będą niższe
Wpływ automatyki, sterującej działaniem domowych urządzeń może być widoczny w postaci zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, dzięki którym rachunki za zużycie energii będą niższe. Można ustawić dostosowanie temperatury otoczenia do pór dnia i nocy, w których domownicy są obecni i potrzebują dogrzewania. Jeśli dom jest pusty, system może czuwać nad utrzymaniem zaprogramowanej temperatury, poniżej której nie powinno się wychłodzić. Oświetlenie może zostać zaprogramowane w taki sposób, aby po opuszczeniu pomieszczenia przez użytkownika, wyłączało się automatycznie. Czujniki, zapewniające dostosowanie jasności oraz zapewniające uruchomienie źródła światłą w momencie przechodzenia przez zaciemnioną przestrzeń zapobiegają stałemu doświetleniu, generującemu większe koszty.
System inteligentnego domu powinien składać się z elementów, dopasowanych indywidualnie do potrzeb użytkowników, jednak warto pamiętać, że aby dom mógł zostać określony inteligentnym, należy wykorzystać kilka rozwiązań, które wspólnie stworzą nowoczesny, efektywny system, spełniający zarówno funkcje zwiększenia bezpieczeństwa, komfortu oraz zmniejszenia zżycia energii.
Zdjęcie wykorzystane w artykule: Michal Jarmoluk z Pixabay
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wydaje mi się, że kwestie zapewnienia lepszego bezpieczeństwa można realizować bez komponentów inteligentnego domu, lecz inwestycja w bezpieczeństwo nieruchomości i mieszkańców warta zawsze każdej złotówki