Wykopy definiujemy jako budowle ziemne należące do kategorii stałych lub tymczasowych konstrukcji. Mogą być tymczasowe lub stałe, płytkie, średniogłębokie albo głębokie, wąskoprzestrzenne lub szerokoprzestrzenne; tak je standardowo dzielimy i opisujemy. Niezależnie od tego, nad jakim wykopem pracujemy, musimy w przemyślany sposób go zabezpieczyć. Rozwiązań jest kilka – to przede wszystkim ścianki berlińskie, palisady i ścianki szczelne. W naszym artykule bliżej przyjrzymy się tym ostatnim.
Charakterystyka ścianek szczelnych
Najpopularniejsze ścianki szczelne w języku budowlańców nazywamy ściankami szczelnymi z grodzic stalowych lub po prostu grodzicami stalowymi. Budujemy je z podłużnych stalowych kształtowników, najczęściej o profilu w kształcie litery Z lub litery U. By ścianka z grodzic stalowych mogła być szczelna, elementy stawiane obok siebie (a właściwie wbijane, wciskane lub wprowadzane metodą wibracyjną) są spinane specjalnymi zamkami. To bardzo praktyczne i solidne rozwiązanie – warto tu podkreślić, że stalowa ścianka szczelna zagłębiona poniżej poziomu wody w gruncie automatycznie zabezpiecza wykop przed zalaniem. Przy płytkich, niewielkich wykopach, ścianki stalowe zastąpić możemy drewnianymi, jednak profesjonalne zabezpieczenie konkretnego wykopu to zdecydowanie ścianka szczelna z grodzic stalowych lub wspomniane we wstępie ścianki berlińskie i palisady.
Alternatywa do skarpowania
Jak mówią nam przedstawiciele Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy, ścianki szczelne to jedna z alternatyw do skarpowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, w tymczasowych wykopach skarpy pionowe można wykonywać przy głębokości maksymalnie 4,0 m, ale tylko w skałach litych odspajanych mechanicznie. W gruntach spoistych pionowe skarpy można wykonywać przy głębokości maksymalnie 1,25 m, a w nienawodnionych piaskach, spękanych skałach, zwietrzelinach, rumoszach itp. przy głębokości maksymalnie 1,0 m. W pozostałych przypadkach skarpy wykopu muszą mieć bezpieczne pochylenie lub odpowiednie zabezpieczenie, na przykład właśnie stalową ścianką szczelną. Takie zabezpieczenie bardzo często jest zgodnie z przepisami niezbędne, nawet jeśli pozornie nie ma zagrożenia, że część pionowej skarpy może ulec obsunięciu. Doskonałym przykładem są stosunkowo wykopy wąskoprzestrzenne, bo na przykład w gruntach niespoistych i spoistych w stanie plastycznym wskazywane bezpieczne pochylenie skarpy to 1:1,5 – w wąskim i stosunkowo głębokim wykopie zachowanie takich proporcji jest po prostu fizycznie niemożliwe.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.