Rolety sprawiają, że w pomieszczeniu panuje subtelność i odpowiedni klimat. Pozwalają na swobodne regulowanie dostępu światła, a także pozwalają domownikom poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Przekonaj się, jakie są i czym charakteryzują się wyróżnione rodzaje rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych.
Rolety – czym się różnią?
Przed zakupem rolet warto zastanowić się nad swoimi indywidualnymi preferencjami i potrzebami domowników. Istotne są także cechy tj.: styl, kolor, materiał, stopień zaciemnienia, sposób montażu oraz obsługi. Kolorystyka decyduje nie tylko o walorach dekoracyjnych, ale także o możliwym stopniu zaciemnienia. Rolety o jasnej barwie przepuszczają więcej promieni słonecznych niż ich ciemne odpowiedniki.
System może być obsługiwany manualnie albo elektrycznie. Sterowanie ręczne najczęściej sprowadza się do regulacji za pomocą sznureczka, natomiast elektryczne może być dokonywane np. przy wykorzystaniu pilota lub energii słonecznej. Rolety solarne do prawidłowego funkcjonowania systemu nie wymagają bezpośredniego działania słońca, wystarczy jedynie dostęp do światła dziennego.
Typy rolet wewnętrznych – które sprawdzą się najlepiej?
Stylowe rolety do wnętrz stanowią efektowny element wyposażenia, któremu w przeciwieństwie do innych rodzajów wystroju okien, przypisuje się liczne walory funkcjonalne i dekoracyjne.
Rolety ekranowe – najpopularniejsze rozwiązanie
Złożone z tkanin doklejonych do rolek rolety ekranowe odnajdą się zarówno w domach, biurach, jak i placówkach publicznych. Występują w wersji wolno wiszącej lub mini rolet, które cieszą się popularnością ze względu na niską cenę oraz łatwość montażu.
Praktyczne i estetyczne rolety rzymskie
Rolety rzymskie są połączeniem funkcjonalności klasycznych rolet tkaninowych i dekoracyjności zasłon. Uszyte są z tkanin, które zwijają się, tworząc dekoracyjne fale. Nie sprawiają większych trudności w pielęgnacji – można prać je w pralce.
Rolety austriackie – zasłony w nowoczesnym wydaniu
Dekoracyjne rolety austriackie stanowią alternatywę dla zasłon. Mogą być wykonane z każdego materiału wykorzystywanego do produkcji rolet. Nie są typową przysłoną okna, jednak cieszą się popularnością ze względu na walory ozdobne. Posiadają obfite marszczenia – tkanina nie zwija się, ale tworzy ozdobne fałdy.
Uniwersalne rolety plisowane
Plisy przybierają formę wolno wiszących harmonijek. Świetnie nadają się na każdy typ oraz kształt okna. Dostępne są plisy jedno- lub dwufunkcyjne. Te pierwsze zwijają się z dołu do góry, natomiast te drugie – w obie strony.
Oryginalne rolety dzień noc
Typ rolet dzień noc stanowi połączenie transparentnych i zaciemniających pasów. Dają one wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Pozwala to na regulację natężenia wpadającego światła.
Rolety zewnętrzne – jakie wybrać?
Rolety zewnętrzne są wielofunkcyjne – chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, hałasem, zanieczyszczeniami oraz owadami.
Rolety elewacyjne – wygodne rozwiązanie
Rolety te nazywane są również natynkowymi albo adaptacyjnymi. Cieszą się popularnością ze względu na wytrzymałość, funkcjonalność oraz przystępną cenę. Można zastosować je na każdym etapie budowy, ponieważ są montowane bezpośrednio na murze lub we wnęce okiennej. Wadą tego typu rolet jest widoczna skrzynka montażowa.
Rolety naokienne – spójne połączenie wnęki z oknem
Określane także jako rolety nakładane, bądź nadstawne dają możliwość integracji zabudowy wnęki i okna. Nakłada się je na okno, po czym są montowane razem we wnęce. Dlatego ten typ rolet znajduje zastosowanie głównie w nowym budownictwie. Choć doskonale sprawdzi się także w trakcie modernizacji starszych budynków.
Rolety podtyknowe – wysoka ochrona cieplna
Na system rolet podtynkowych należy zdecydować się na już etapie projektu domu, ponieważ stanowią element elewacji budynku. Bezpośrednie przyleganie do okien znacznie poprawia bilans cieplny. Jest to rozwiązanie atrakcyjne wizualnie – ich skrzynki nie są widoczne, dzięki czemu prezentują się efektownie.
Rolety nadprożowe – izolacja termiczna i ekonomiczność
Nazywane są również roletami RKS – ich system wymaga wcześniejszego zaprojektowania. Jest to rozwiązanie preferowane przede wszystkim przez architektów oraz inwestorów budowlanych. Montowane są w nadprożu okna w trakcie wznoszenia budynku. Skutecznie ograniczają straty ciepła, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Szeroka gama rodzajów rolet oferowana przez Rolety-Żaluzje z pewnością sprzyja dopasowaniu ich zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i wizualnym do budynku. Każdy rodzaj rolet charakteryzuje się specyficznymi właściwościami, które wiążą się z określoną ceną.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.