Jesienne kwiaty na balkon – Które wybrać?

Jesień, jak każda pora roku, jest czasem zmiany. Żywe, letnie kolory stają się dojrzalsze, dni krótsze i chłodniejsze. Zmiana pory roku, to również czas zmiany wyglądu balkonu. Letnia kompozycja nie przetrwa jesiennych warunków i nie pasuje do zmieniającego się otoczenia, ale to nie znaczy, że z końcem lata balkon wciąż nie będzie oazą pełną kolorów i życia. Jest to doskonały, naturalny czas, aby urozmaicić jego wygląd. Przedstawię kilka propozycji roślin, dzięki którym stworzysz na swoim balkonie jesienną kompozycję.

Wrzosy

Wrzos pospolity jest jedną z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach i na balkonach. Są to bardzo proste rośliny, które jednocześnie posiadają wysokie walory estetyczne i dekoracyjne. Wrzosy rozkwitają najczęściej na przełomie sierpnia i września, a utrzymują się nawet do połowy października. Mają one płytki system korzeni, więc do sadzanie dobrze się nada szeroka donica w kształcie skrzyni, jeśli jej ściany zostaną dobrze zabezpieczone przed morzem, to są w stanie przetrwać zimę. Istnieje wiele odmian różniących się wielkością, kolorem i okresem kwitnienia.

Chryzantemy

Doskonałym rozwiązaniem na jesienny balkon są chryzantemy. Mają one wiele zalet, które przemawiają za umieszczeniem je w jesiennej kompozycji. Występują w ogromnej ilości odmian, kwitną długo, często aż do pierwszych oznak zimy, nie mają wielkich wymagań. Do uprawy balkonowej najlepiej wybrać odmiany doniczkowe drobno lub wielokwiatowe. Najlepiej umieścić je w słonecznym miejscu osłoniętym od wiatru. Chryzantemy świetnie komponują się z przedstawionymi wyżej wrzosami.

Astry

Kolejnym popularnym kwiatem jest astra jesienna. Rozpoczyna ona kwitnienie w sierpniu i kończy we wrześniu, ale istnieją odmiany, które potrafią się utrzymać nawet do listopada. Podobnie jak chryzantemy kwitną one w miejscach dobrze nasłonecznionych. Są bardzo wrażliwe na przesuszanie, dlatego należy je regularnie nawadniać. Występują w barwach od białej, poprzez różową, czerwoną, aż po fioletową i niebieskiej. Astry do doskonały pomysł, aby jesienny balkon wyglądał żywo i kolorowo.

Aksamitka

Aksamitka to subtelny kwiat, który może gościć na naszym balkonie bardzo długo – od czerwca, aż do pierwszych przymrozków. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, ale jeśli postanowimy umieścić ją w częściowo zacienionym, to również rozkwitnie, ale nieco mniej obficie. Przy jej uprawie nie należy przesadzać z podlewaniem, ponieważ nie lubi ona nadmiaru wody. Jest wiele rodzajów aksamitek, ale do uprawy balkonowej polecam aksamitkę rozpierzchłą niską, która wyrośnie maksymalnie do 30cm.

Celozja

Celozja jest rośliną o dużych walorach dekoracyjnych. Pięknie wyglądają nie tylko jej kwiaty, ale też łodygi i liście, które przebarwiają się na czerwony, a nawet bordowy kolor. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą ozdabiać nasz balkon do później jesieni. Celozja jest kolejnym kwiatem, który lubi miejsca słoneczne, ale urośnie również w półcieniu. Nie przepada za to za nadmiarem wody, należny ją podlewać regularnie, ale umiarkowanie.

Warto zadbać o subtelne dodatki podkreślające jesienną kompozycję. Doskonale nadają się do tego dynie, owoce jarzębiny i dzikiej róży. Oryginalnym dodatkiem będzie doniczka z kapustą ozdobną. Pomysłów i możliwości na jesienny balkon jest wiele, a czasu coraz mniej.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Nowe wyższe opłaty za wywóz śmieci – Jakie będą i dlaczego się zmieniają

Read Next

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Zawsze podziwiam osoby mające zmysł artystyczny w urządzaniu przydomowej kolekcji roślin ozdobnych