Kierowcy mogą już korzystać z południowej obwodnicy Olsztyna

1 lipca w godzinach popołudniowych otwarta została obwodnica Olsztyna i to na całej długości. Do użytku oddano właśnie ostatni odcinek o długości 5 km znajdujący się pomiędzy węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Jaroty. Taką informację przekazał rzecznik prasowy GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki.

Olsztyńska obwodnica zaczyna się w Kudypach. Kończy nieopodal Klebarka Małego. W miniony poniedziałek do użytku oddano fragment drogi S51, która łączy wcześniej wybudowane już odcinki obwodnicy i razem z drogą S16 zapewnia Olsztynowi bezkolizyjne połączenie w standardzie ekspresowej drogi z drogą S7, która prowadzi do Trójmiasta. Sama obwodnica była przy tym oddawana do użytku etapami. W poniedziałek otworzono węzeł między Olsztyn Jaroty a Olsztyn Południe o długości 5 km. To ostatni już fragment obwodnicy budowanej od roku 2016. Oddanie go do użytku przeciągało się w czasie, gdyż w okolicznej wsi Bartąg grunty są podmokłe. Były więc problemy z osiadaniem gruntu. Wykonano w tym miejscu dodatkowe wzmocnienie z wykorzystaniem technologii pali przemieszczeniowych, co przełożyło się na wydłużenie czasu realizacji.

Nowy odcinek południowej obwodnicy miasta Olsztyna ma ogromne znaczenie dla komunikacji całego miasta. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Rafał Weber, który był obecny na uroczystości otwarcia obwodnicy podkreślił, że jej otwarcie jest dowodem konsekwentnej realizacji inwestycji drogowych. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dodał, że ma nadzieję, iż nowa droga wyprowadzi z miasta sporo tirów, co przełoży się na mniejsze korki w mieście i niższą emisję spalin.

Samorządowy Olsztyna mają za sobą drugą batalię o budowę obwodnicy. W tym celu do ministerstwa wysyłali kartki. Zablokowana została również droga do miasta. Zdaniem Grzymowicza nowo powstała o obwodnica oznacza dla mieszkańców miasta wzrost komfortu życia. Zgodził się z nim dyrektor GDDKiA w Olsztynie Mirosław Nicewicz. Droga poprawi również bezpieczeństwo jazdy. Obecny na otwarciu obwodnicy Olsztyna wicewojewoda Sławomir Sadowski oraz marszałek Gustaw Marek Brzezin dodali, że mają nadzieję na to, iż obwodnica spowoduje ożywienie gospodarcze całego regionu i znacznie poprawi stan bezpieczeństwa drogowego w Olsztynie i jego okolicach.

Samorząd miasta Olsztyn skomunikował system drogowy miasta z obwodnicą. Dlatego też powstało kilka nowych drów, kilka przebudowano. Ulica Pstrowskiego ma nowy przebieg, podobnie Towarowa. Przebudowano ponadto fragment ulicy Płoskiego. Co ciekawe, od razu po otworzeniu obwodnicy pojawiły się na niej tiry. Kierowcy klaksonami podziękowali wszystkim za otworzenie nowej drogi.

Obwodnica miasta Olsztyn w ciągu drogi ekspresowej S51 to kolejna realizacja znanej firmy Budimex S.A.

Obraz Free-Photos z Pixabay

Oceń post

Read Previous

Jak uchronić się przed upałem w mieszkaniu?

Read Next

Kupujesz zbyt tanio mieszkanie? Uważaj, fiskus – upomni się o pieniądze.

3 Comments

  • Inwestowanie w sprawny system infrastruktury drogowej powinno być priorytetem dla władz centralnych oraz samorządowych. Obwodnica Olsztyna z pewnością przyczyni się do odkorkowania miasta oraz wzrostu zadowolenia wszystkich mieszkańców. Bardzo dobey, treściwy artykuł.

  • Szanowni Państwo,
    Budowa obwodnicy Olsztyna to doskonała wiadomość dla wszystkich olsztynian. Uciążliwe korki od dawna doskwierały wwszystkim mieszkańcom – sfrustrowani kierowcy nierzadko podczas podróżowania po mieście używali niecenzuralnych słów. Dla władz miasta ogromny plus za przeprowadzenie tej niezwykle ważnej dla regionu inwestycji.

  • Otwarcie obwodnicy Olsztyna to jedna z najlepszych rzeczy, która wydarzyła się w mieście w 2019 roku. Dzięki niej miasto zostanie odkorkowane, a kierowcy o wiele mniej czasu będą spędzać ma codziennych podróżach. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek odważnych inwestycji i już niedługo do remontu zostaną oddane olsztyńskie drogi osiedlowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *