Klimatyzacja do biura – co powinniśmy wiedzieć?

Choć sezon na codzienne korzystanie z klimatyzatorów już minął, to właśnie teraz jest najlepszy moment na ewentualny zakup tego typu urządzenia. Mniejsze zapotrzebowanie sprawia, że ceny montażu klimatyzacji jesienią nieco spadły, więc już teraz warto przygotować się na wysokie temperatury, które z pewnością pojawią się w przyszłe lato. Zanim jednak zdecydujemy się na klimatyzatory w biurze, należy wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze danego rozwiązania.

Klimatyzacja do biura musi spełniać podstawową funkcje – obniżać temperaturę powietrza, gdy ta utrudnia lub nawet uniemożliwia pracownikom wykonywanie powierzonych ich zadań. W teorii, wybór odpowiednich klimatyzatorów wydaje się prosty. Łatwo jednak popełnić podstawowe błędy, które sprawią, że zakupione urządzenia nie będą w pełni efektywne i nie pomogą uporać się z wysokimi temperaturami w biurze w trakcie upałów. O czym więc należy pamiętać?

Liczba i rozmieszczenie pomieszczeń

Każde biuro jest inne – różnią się one od siebie liczbą pomieszczeń oraz ich rozmieszczeniem. Te dwa elementy są bardzo ważne przy opracowaniu planu instalacji klimatyzacji. Im większą powierzchnię ma biuro lub jego rozkład jest nietypowy, tym większe prawdopodobieństwo, że niezbędny będzie zakup większej liczby klimatyzatorów. Samo określenie wielkości powierzchni pozwoli także zadecydować o doborze odpowiedniej mocy urządzeń. W największym uproszczeniu pomieszczenia o powierzchni 30 metrów kwadratowych powinny być chłodzone klimatyzatorami o mocy 2,5 kW. Należy równocześnie wziąć pod uwagę liczbę osób przebywających w pomieszczeniu. Im jest ich więcej, tym mocniejszy powinien być klimatyzator.

Liczba urządzeń wydzielających ciepło

Sama powierzchnia i liczba pomieszczeń może być jednak niewystarczająca, by określić, jaki klimatyzator sprawdzi się w danym biurze. Warto też zwrócić uwagę na to, czy w pomieszczeniach nie znajdują się urządzenia, które w trakcie pracy wydzielają ciepło (np. kserokopiarki, duża liczba komputerów, drukarek itp.). Ich spore nagromadzenie będzie wpływać na ostateczną temperaturę panującą w pomieszczeniu. Wówczas, warto zdecydować się na mocniejsze klimatyzatory, które będą potrzebować mniej czasu, by aura w danym pomieszczeniu zaczęła sprzyjać efektywnej pracy.

Jaki typ klimatyzatora?

W biurach znajdujących się w nowoczesnych budynkach, klimatyzacja jest zazwyczaj instalowana już na etapie budowy obiektu. Dominują wśród nich klimatyzatory kanałowe, schowane pod sufitem lub kasetonami. Większe wyzwanie czeka jednak właścicieli biur znajdujących się w starszych budynkach, które nie posiadają ogólnego systemu klimatyzacyjnego. W takim przypadku instaluje się najczęściej urządzenia typu split montowane do ścian. Są one relatywnie tanie, skuteczne, a w ostatnim czasie nawet ich design stał się o wiele bardziej atrakcyjny i klimatyzatory tego rodzaju nie szpecą nawet najbardziej designerskich wnętrz. Idealnie nadają się one do pomieszczeń do 45-50 metrów kwadratowych. Model o mocy około 5 kW powinien skutecznie ochłodzić temperaturę w pokoju, w którym przebywa około 6 pracowników. Alternatywą są także urządzenia typu multisplit, które nadadzą się do ochładzania kilku pomieszczeń jednocześnie.

Hałas

Klimatyzatory obniżą temperaturę powietrza, co w czasie upałów wpłynie korzystnie na komfort pracy, ale jednocześnie mogą być hałaśliwe. Należy więc zwrócić uwagę, by zdecydować się na modele, które nie emitują głośnych dźwięków i nie będą w stanie rozkojarzyć zatrudnione w biurze osoby w trakcie ich pracy.

Miejsce na agregat

Nawet jeśli zdecydujemy się na bardziej skomplikowane rozwiązania klimatyzacyjne, może okazać się, że w naszym biurze, a w zasadzie na zewnątrz budynku, w którym się ono znajduje, nie ma miejsca na agregat. Wówczas możliwe, że jedynym rozwiązaniem będzie zakup przenośnych klimatyzatorów o mniejszej mocy i często mniejszej skuteczności.

Aby nie popełnić błędu i nie zainwestować w sprzęt, który nie sprawdzi się w danym pomieszczeniu, warto zdecydować się na pomoc profesjonalnych firm zajmujących się doradztwem, instalacją oraz serwisem urządzeń klimatyzacyjnych. Eksperci fachowo wskażą rozwiązania, które skutecznie poprawią komfort pracy i będą służyć na lata.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Kolorystyka w pokoju dziecięcym

Read Next

Umeblowanie sypialni – na co zwrócić uwagę?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments