Oświetlenie w łazience jest niezmiernie ważne. Od niego zależy przecież bezpieczeństwo i wygoda codziennego korzystania z tego pomieszczenia.
Czym powinno się wyróżniać, by zapewnić optymalne warunki? Ile lamp należy wprowadzić do łazienki, żeby jak najlepiej spełniała ona swoje funkcje? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Łazienka w promieniach słońca
Łazienka łączy zadania funkcjonalne z rekreacją. W niej wykonujemy szereg czynności higieniczno-pielęgnacyjnych oraz przyjemnie się relaksujemy po długim i trudnym dniu. Z tych też względów w łazienkach trzeba zapewnić jak największy dostęp światła.
Najlepszą opcją jest zawsze światło naturalne. Okna w łazienkach, usytuowane w miejscu gwarantującym komfort i prywatność, powinny wprowadzać jak najwięcej światła naturalnego, idealnego do wykonywania codziennej pielęgnacji oraz zajmowania się czynnościami wymagającymi perfekcyjnego dopasowywania kolorów. Światło sztuczne niejednokrotnie przekłamuje prawdziwe barwy, co miewa katastrofalne konsekwencje, na przykład w przypadku doboru kosmetyków kolorowych do twarzy.
Ile lamp należy wprowadzić do łazienki?
Z łazienek korzysta się o różnej porze dnia i nocy. Nie zawsze użycie światła dziennego jest możliwe. W pochmurne dni ilość światła bywa też na tyle ograniczona, że potrzebne jest dodatkowe wsparcie.
W łazienkach instaluje się oprawy oświetleniowych, które pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się, wykonywanie precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz budowanie przytulnej atmosfery.
Tak zróżnicowane funkcjonalności wymagają użycia przynajmniej kilku opraw. Najczęściej stosuje się zatem lampę główną (pojedynczą lub zestaw oczek wpustowych), oświetlenie zadaniowe nad lustrem (kinkiety) oraz szereg lamp, dających światło dekoracyjne (oczka wpustowe, taśmy LED). Szeroki wybór takich produktów można znaleźć choćby na stronie: https://azzardo.com.pl.
Czym powinny wyróżniać się lampy do łazienek?
Najważniejsze cechy lamp łazienkowych
Gdy wybiera się oprawy oświetleniowe do łazienek, przede wszystkim trzeba zadbać o względy bezpieczeństwa.
Lampy do łazienek muszą wyróżniać się wysokim współczynnikiem ochrony IP. Określa on pyło i wodoszczelność urządzeń elektrycznych. A łazienka zalicza się przecież do pomieszczeń, w których ryzyko zachlapania lampy wodą jest stosunkowo wysokie. Z tych względów w takich przestrzeniach należy montować wyłącznie lampy o współczynniku nie niższym niż IP44.
Skoro oprawy łazienkowe są narażone na wilgoć, warto stawiać na modele odporne na działanie korozji. W innym razie lampa szybko pokryje się nieestetycznymi plamami rdzy, co zmniejszy jej trwałość, a po pewnym czasie doprowadzi do całkowitego zniszczenia produktu.
W łazienkach stosuje się najczęściej lampy, które całkowicie zasłaniają źródło światła, dając przyjemne, mocno rozproszone światło. Dotyczy to zarówno oświetlenia głównego, jak i zadaniowego. Dzięki temu tworzy się równomierne warunki oświetleniowe, bez plam cienia, utrudniających na przykład golenie się lub wykonywanie makijażu.
Estetyka lamp do łazienki
Gdy już zadba się o względy bezpieczeństwa oraz dopasuje parametry techniczne lamp do konkretnych potrzeb, trzeba jeszcze pomyśleć o wyglądzie lamp do łazienek.
Wszystkie produkty oświetleniowe powinny być spójne i powiązane stylistycznie. Dobiera się je również tak, by pasowały do pozostałych elementów wystroju oraz przyjętej kolorystyki. Pozwala to stworzyć idealną przestrzeń – praktyczną, wygodną i naprawdę piękną, w której wykonywanie wszelkich czynności staje się po prostu czystą przyjemnością.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.