Koła do kosiarek – jak wybrać te dobre?

Kosiarka – bez niej twój ogród nie wyglądałby tak dobrze. Nawet, jeśli obowiązek koszenia trawy nie jest twoim ulubionym zajęciem musisz pamiętać że w ten sposób najlepiej zadbasz o swoją trawę. Systematyczne koszenie sprawia przede wszystkim że zielony teren obok twojego domu wygląda estetycznie, bo źdźbła są równiutko przycięte, ale to nie wszystko. Właśnie systematyczne ścinanie trawy sprawia, że będzie lepiej, intensywniej rosła.

Warto docenić, jak wielką przysługę oddaje ogrodowi kosiarka – i zadbać o to, żeby była naprawdę dobrym sprzętem, żeby wszystkie jej elementy składowe były dobrej jakości i służyły ci tak, jak tego oczekujesz. A bardzo ważnym elementem kosiarki są niewątpliwie jej kółka.

Czym różnią się od siebie koła do kosiarek?

Na pierwszy rzut oka koła do kosiarek nie są zróżnicowane – zawsze przecież wyglądają tak samo albo bardzo podobnie. Są wykonane ze sztucznego tworzywa, wzbogacone o gumowe opony i właściwie zawsze są czarne. To jednak mógłby powiedzieć tylko ktoś, kto patrząc na kosiarki dostrzega tylko stronę estetyczną.

Z technicznego punktu widzenia koła do kosiarek dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – ale nie można tego zobaczyć, oglądając kosiarkę na wystawie sklepu ogrodniczego. Poszczególne modele kół wpisują się w jedną z dwóch kategorii:

  • mają łożyska kulkowe
  • nie mają ich wcale

Różnicę można wyczuć, używając konkretnej kosiarki wyposażonej w takie lub inne koła.

Dlaczego w ogóle warto interesować się, jakie istnieją koła do kosiarek? Bo kółka, które są zamontowane w twoim sprzęcie, mogą się nagle uszkodzić. Możesz też uznać, że te kółka, które producent umieścił w wybranym przez ciebie modelu jednak nie spełniają twoich oczekiwań. Koła to elementy, które można w każdej chwili wymienić – z takiego czy innego powodu. A kiedy stoi się przed pełnym asortymentem sklepu sprzedającego kółka, dobrze mieć świadomość tego, jakie możliwości w ogóle istnieją.

Tak więc koła z łożyskami kulkowymi będą poruszać się pewniej i sprawniej, poza tym powinny być bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Łożyska może też nie być – a główna konsekwencja jest wtedy taka, że trzeba znacznie większej siły, żeby wprawić takie koło w ruch. Każdy właściciel kosiarki sam musi zdecydować, na jakich właściwościach jej kół mu zależy. Ale niezależnie od tego, jaki typ kół się wybierze, zawsze pozostanie jeszcze wybór ich rozmiaru i tworzyw, z jakich zostały zrobione – a te parametry też mają spore znaczenie. I oczywiście wybór śrub, które mocują koła i są dla nich niezbędnymi osiami.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.zabi.pl/.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Dobieramy meble biurowe do klasycznego gabinetu – na co się zdecydować!

Read Next

Odwodnienia liniowe, czyli jak nie bać się wody

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łożyska
2 lat temu

Czasami do eksploatacji potrzebne są również łożyska. Posiadamy w ofercie wszystkie rodzaje łożysk. Wystarczy sprawdzić jakie oznaczenie jest na łożysku i wrzucić w naszą wyszukiwarkę na stronie optiba.pl

Łożyska warto wymieniać przy okazji wymiany koła do kosiarki, żeby dwa razy nie rozbierać kosiareczki.