Kolorystyka w pokoju dziecięcym

Dzieci uwielbiają kolory i to nie bez powodu. Okazuje się, że barwy mają ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie i emocje pociech, ale też na jej rozwój. Oczywiście nie należy przesadzać z różnorodnością kolorów, co stworzy niepotrzebny chaos i nawet problemy z koncentracją. Zbyt doża paleta kolorów w pomieszczeniu będzie zbyt dużym obciążeniem sensorycznym dla dziecka. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich kolorów w jego otoczeniu.

Kolory mają znaczenie i wpływają na zachowanie dziecka

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że za pomocą kolorów możliwe jest zmienienie nastroju dziecka, wzbudzenie w nim konkretnych emocji i wpłynięcie na jego rozwój. Nieodpowiednio dobrany kolor na ścianach może przyczynić się do problemów z koncentracją i snem, wystąpienia uczucia niepokoju czy podirytowania. Każde dziecko ma oczywiście swoje własne preferencje, które kształtują się wraz z wiekiem na co również trzeba zwrócić uwagę przy doborze kolorystyki. Odczuwanie barw jest kwestią bardzo indywidualną. Duże znaczenie ma osobowość dziecka i jego upodobania, które należy uwzględnić przy wyborze kolorów do jego pokoju. Przykładowo kolory zimne działają kojąco i uspokajająco, ułatwiają zaśnięcie i znoszą stres. Zaliczyć można do nich odcienie zieleni niebieskiego. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, szczególnie z ciemnymi kolorami, które mogą wywoływać przygnębienie. Małe dzieci bardzo lubią przebywać w pomieszczeniach, gdzie nie brakuje czerwieni i pomarańczy, ale w przypadku tych starszych kolory te mogą zbyt mocno pobudzać.

Jakie kolory do pokoju chłopca będą najlepszym wyborem?

Za pomocą odpowiednio dobranych kolorów możliwe jest poprawienie efektywności nauki, wzmocnienie koncentracji i usprawnienie procesów myślowych. Do pokoju ucznia idealnie sprawdzi się kolor zielony, który uspokaja i jednocześnie wpływa pozytywnie na koncentrację, daje uczucie świeżości we wnętrzu, stymuluje prędkość czytania i zrozumienie tekstu. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, gdyż sprzyja zasypianiu. Naukę ułatwia też kolor żółty, który zwiększa pobudzenie, wspomaga koncentrację i zdolność zapamiętywania.

W przypadku dziecka poniżej trzeciego roku życia warto zdecydować się na kolory nasycone i nie bać się kontrastów. Sprawdzą się rozwiązania czarno-żółte, połączenie uniwersalnej bieli z jasnymi odcieniami niebieskiego/fioletem. W chłopięcych czterech katach dobrym wyborem będą kolory żywe i intensywne, w połączeniu z tymi jasnymi i bardziej stonowanymi. Godne polecenia są odcienie brązu, beże, odcienie kolorów pastelowych, szarości i biel, turkusy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Schody kręcone – najlepszy wybór w przypadku niewielkich pomieszczeń

Read Next

Klimatyzacja do biura – co powinniśmy wiedzieć?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments