Koszty otwarcia baru gastronomicznego

Działalność gastronomiczna to marzenie osób, które lubią gotować, są kucharzami, pracują w restauracjach, barach i innych lokalach gastronomicznych. To również marzenie tych, którzy wierzą, że biznes w gastronomii przekłada się na świetne zyski. Założenie działalności gospodarczej w branży kulinarnej nie jest prostą sprawą, ale daje ogromną satysfakcję, kiedy w końcu można zaprosić gości na pyszne jedzenie, do własnego lokalu gastronomicznego. Otwarcie baru gastronomicznego wymaga sporych nakładów finansowych, ale na szczęście są dostępne różnorodne środki unijne, które zmniejszą koszty rozpoczęcia działalności.

Pomysł i biznesplan

Nowe lokale gastronomiczne powstają co rusz, pomimo dużej konkurencji. Zapotrzebowanie społeczne na żywienie w restauracjach rośnie, ponieważ Polacy coraz częściej jedzą w miejscach publicznych. Rośnie liczba osób, która poza domem je regularnie. Według raportu „Polska na talerzu” z 2018 roku przygotowanego przez IQS na zlecenie sieci hurtowni MAKRO Polska, Polacy najchętniej jadają w pizzeriach, sieciowych fast foodach, w restauracjach. Wciąż króluje kuchnia polska, włoska i regionalna. Dla klientów liczy się wystrój i wyposażenie lokalu oraz smak potraw.

Koszty otwarcia baru gastronomicznego: wystroju, wyposażenia kuchni, wynajęcia lokalu i dostosowania lokalu do potrzeb baru, są spore. Według wyliczeń ekonomistów, wydatki związane z otwarciem restauracji to ok. 500 000 złotych. Koszty otwarcia baru gastronomicznego, tak zwanej małej gastronomii, są oczywiście dużo niższe. Dodatkowe opłaty to: pozwolenie na sprzedaż alkoholu, licencja ZaiKS na odtwarzanie utworów muzycznych, szkolenia BHP, prowizje z tytułu płatności kartą, ubezpieczenie lokalu.

Koszty wynajęcia bądź zakupu lokalu

Lokal ma olbrzymie znaczenie dla prowadzenia działalności gastronomicznej.  Opłaty za wynajęcie lokalu zależą od lokalizacji i miasta. Do wynajęcia lub zakupu lokalu należy doliczyć koszty urządzenia sali. Trudno jest je oszacować, ponieważ zależą od planowanego wystroju i wyposażenia, wielkości pomieszczenia i jego standardu. Najmniejsze pod tym względem są koszty otwarcia baru gastronomicznego. W przypadku działalności jedynie na wynos, z budki odpada wyposażenie lokalu, np.: stoliki, krzesła, dodatkowe akcesoria i elementy.

Smażalnik ciśnieniowy

Dla lokali oferujących dania z panierowanym kurczakiem konieczny jest zakup profesjonalnego smażalnika ciśnieniowego. Jego cenę należy doliczyć do kosztów otwarcia restauracji. Jest to profesjonalne urządzenie służące do smażenia produktów w gorącym oleju pod ciśnieniem. Duża pojemność pozwala na usmażenie większej ilości mięsa równocześnie. Ceny zależą od pojemności, wielkości urządzenia i rodzaju. Zaczynają się od 3000 zł do 16000 zł.

Do kosztów otwarcia baru gastronomicznego zalicza się jeszcze promocja nowego baru: ulotki, plakaty, strona internetowa. Należy pamiętać o tym, że materiały marketingowe powinny tworzyć całość i zawierać zdjęcia produktów – te zaś przekonują klientów do zakupu wybranego dania.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Z jakiego materiału mogą być wykonane drzwi wejściowe?

Read Next

Ceny doniczek produkcyjnych – jak wpływają na twoje plany?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments