Kotły kondensacyjne do ogrzewania wody

Utrzymanie ciepła w budynku wiąże się z jego właściwościami izolacyjnymi oraz technologią jaką wykorzystujemy do jego ogrzewania. Jednym z rozwiązań są kotły kondensacyjne, które umożliwiają podgrzewanie wody, którą wykorzystuje się w systemie centralnego ogrzewania lub wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej.

Kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Koszty związane z ogrzewaniem są niewątpliwie istotną częścią wydatków składających się na utrzymanie domu. Jednym ze sposobów ograniczenia kosztów ogrzewania są kotły kondensacyjne, które w przeciwieństwie do kotłów starego typu, odzyskują część ciepła z powstającej w wyniku spalania pary wodnej. W ten sposób jesteśmy w stanie zmniejszyć koszta ogrzewania domu lub ciepłej wody użytkowej, względem starego kotła.

Kotły kondensacyjne możemy podzielić na dwa typy: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. W zależności od przeznaczenia i zapotrzebowania, powinno dobrać się odpowiedni rodzaj kotła.

Kotły jednofunkcyjne, jak wskazuje ich nazwa, spełniają tylko jedną funkcję – podgrzewają wodę, która trafia do grzejników w domu, co oznacza, że jest elementem systemu centralnego ogrzewania. Jednakże istnieje możliwość rozbudowania jego funkcjonalności przy pomocy podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to może zostać zawieszone lub postawione w bezpośredniej okolicy kotła. Z racji, że jest to pojemnościowy podgrzewacz C.W.U., możemy w nim magazynować ciepłą wodę, która będzie wykorzystywana przez mieszkańców budynku. Jego wielkość należy dobrać pod kątem faktycznego zużycia C.W.U. W ten sposób kotły kondensacyjne jednofunkcyjne mogą zapewnić także dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Z kolei kotły dwufunkcyjne nie potrzebują dodatkowego zbiornika, ponieważ woda podgrzewana jest w nich w momencie, gdy wystąpi na nią zapotrzebowanie. W praktyce oznacza to zaoszczędzenie dużej ilości miejsca i ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne można spotkać w mieszkaniach i domach, a montowane są w miejscach, w których są w najmniejszej odległości między punktami poboru wody, jak np. krany.

Ceny kotłów kondensacyjnych

Nie da się jasno określić, jaka powinna być cena za odpowiedni rodzaj kotła kondensacyjnego. Na koszt urządzenia składa się wiele czynników: producent, zastosowane rozwiązania technologiczne, wygoda użytkowania, funkcjonalność, itp. W związku z tym różnice cenowe między poszczególnymi modelami dostępnymi na rynku, mogą się od siebie znacząco różnić.

Dlatego wybierając kocioł kondensacyjny, niezależnie jedno- czy dwufunkcyjny, dobrze jest mieć na uwadze, że będzie to urządzenie, które ma posłużyć latami. W związku z tym ważne, by było ono jak najmniej awaryjne i jak najbardziej efektywne w swoim działaniu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Promienniki podczerwieni na taras – całoroczny sposób na ogrzanie tarasu

Read Next

Obrazy na płótnie ze zwierzętami

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments