Kraków czy okolice? Znajdź miejsce dla siebie!

O ile prawdziwego mieszczucha przyzwyczajonego do tego, że ma zawsze wszystko pod ręką nie zachęci wizja sielanki na przedmieściach, o tyle zwolennika mieszkania w domu z przestronnym ogródkiem nie przekona bliskość do różnych atrakcji i miejskich udogodnień. Co warto mieć na uwadze, wybierając przestrzeń dla siebie i własnej rodziny? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.

Plusy i zalety różnych rozwiązań

Stwierdzenie, że każda z możliwości ma swoje wady i zalety, może nie będzie zbyt odkrywcze, jednak prawda jest taka, że wszystko zależy od osobistych preferencji i stylu życia. Pod tym względem na wyróżnienie zasługują:

  • Lokalizacja – to jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze miejsca zamieszkania. Zazwyczaj kupując mieszkanie w dużym mieście, możesz liczyć na dobre połączenie komunikacyjne z innymi dzielnicami. W pobliżu osiedli wielorodzinnych zazwyczaj są przystanki komunikacji publicznej tak, abyś miał alternatywę do przemieszania się własnym samochodem. Mieszkając w miejscach bardziej oddalonych od miasta, korzystanie z transportu publicznego może być bardziej utrudnione.
  • Dostęp do lokali handlowo-usługowych – obok kwestii związanych z dojazdem trzeba liczyć się z tym, że mieszkając poza miastem, nie będziemy mieć na wyciągnięcie ręki placówek handlowo-usługowych, szkół i przedszkoli, co trzeba uwzględnić w codziennej logistyce. Do tego dochodzą koszty – o ile przyjęło się, że mieszkanie w centrum jest drogie, to do życia z dala od miasta dolicz konieczność opłacania kosztów za zużycia paliwa na codzienne dojazdy do pracy czy szkoły, oraz czas, jaki potrzebujesz aby się do wybranych miejsc dostać. O ile koszty paliwa „zwrócą” się w cenie domu czy mieszkania, o tyle czasu spędzonego na dojazdy nikt Ci nie odda. Warto zatem wziąć pod uwagę odległości.
  • Poczucie prywatności i swoboda – jeśli ktoś jest przyzwyczajony do większej przestrzeni i swobody, to zawsze wyżej będzie sobie cenić dom w podmiejskiej miejscowości niż mieszkanie w zabytkowej kamienicy w sercu miasta. Mieszkając w domu, trzeba jednak liczyć się z koniecznością samodzielnego dbania o swoją przydomową przestrzeń. Odśnieżanie w zimie czy koszenie trawy w ciepłe miesiące spoczywać będzie tylko na Tobie, gdy wybierzesz dom jednorodzinny. W przypadku mieszkania w bloku obowiązek dbania o czystość części wspólnych spoczywa na zarządcy lub spółdzielni.

A może rozwiązanie pośrednie?

W Krakowie nie brakuje ciekawych i godnych polecenia miejsc, które z jednej strony gwarantują swoim mieszkańcom ucieczkę od ulicznego zgiełku, a z drugiej panuje w nich kameralna, spokojna atmosfera. Można znaleźć na przykład atrakcyjne inwestycje w oddalonych od centrum miasta dzielnicach o zabudowie wielorodzinnej, jak i domów szeregowych, czy bliźniaków, ale jednak w granicach administracyjnych Krakowa z dużo lepszą komunikacją niż podobne tego typu inwestycje w miejscowościach podmiejskich. Przykładem są Skotniki czy Swoszowice, w których nie brakuje terenów zielonych, sprzyjających rekreacji i spędzaniu czasu w gronie rodziny. Z drugiej strony, jako że należą do Krakowa, są dobrze skomunikowane z całym miastem i można w nich cieszyć się z dobrze rozwiniętej infrastruktury.

Jeśli szukasz atrakcyjnych inwestycji mieszkalnych w Krakowie, zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie: https://www.mieszkania.inter-bud.pl/.

Poprzedni artykuł

Dlaczego worki polipropylenowe są lepsze niż inne sposoby przechowywania żywności?

Następny artykuł

Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *