Kredyt hipoteczny wiąże klienta z bankiem na długie lata, dla niektórych osób jest koniecznością, a innym znacznie ułatwia życie. Kupno jest zdecydowanie lepszą alternatywą wynajmu, który po dłuższym okresie pochłania większe kwoty pieniędzy – inwestycja wychodzi na korzyść kupującego. Każdy zainteresowany musi spełniać kilka warunków, aby otrzymać kredyt na mieszkanie, dlatego warto zadbać o to, zanim znajdzie się wymarzoną nieruchomość.
Jak zapewnić sobie zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to informacja o tym, jaką maksymalną kwotę dana osoba może otrzymać od banku – w tym wypadku, przeznaczoną na zakup mieszkania. Im wyższe miesięczne zarobki i mniejsze stałe wydatki, tym łatwiej będzie spłacać raty. Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową zanim porozmawiasz z pracownikiem banku, możesz skorzystać z kalkulatorów umieszczonych na ich stronach internetowych lub skontaktować się z doradcą finansowym.
Ubiegając się o kredyt, przydatne będzie zadbać o historię stabilnych wynagrodzeń netto z ostatnich kilku miesięcy. Jeśli spłacasz inne – postaraj się zrobić to jak najszybciej, najlepiej zanim zaciągniesz kolejny. Kiedyś nie było problemu z otrzymaniem od banku 100% wartości nieruchomości, jednak aktualnie każdy bank wymaga od kredytobiorcy tzw. wkładu własnego, czyli posiadania części kwoty wartości mieszkania – zazwyczaj wynosi 20%, niekiedy jest niższy, jednak obarcza go dodatkowymi kosztami, m.in. ubezpieczenie brakującego wkładu własnego, czy też podwyższenie raty. Obniży to również zdolność kredytową, dlatego dla niektórych osób korzystniejszym wyjściem z sytuacji będzie zachowanie cierpliwości i zaoszczędzenie minimalnej kwoty na mieszkanie.
Istotne parametry kredytu !
Warto pamiętać, że im dłuższy czas spłaty, tym mniej obciążająca jest rata. Co więcej, kredyt hipoteczny niesie za sobą dodatkowe koszty, m.in. jego ubezpieczenie lub ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się ze wszystkimi opłatami, jakie trzeba będzie przeznaczyć zarówno na początku, jak i w trakcie spłaty.
Wszystkie banki różni oprocentowanie, prowizja, minimalna kwota, na jaką przydzielany jest kredyt mieszkaniowy, czasami też wielkość wkładu własnego. Idealna dla ciebie oferta zostanie ustalona już po rozmowie z pracownikiem banku. Jeśli masz już wybrane wymarzone mieszkanie czy dom, powinieneś złożyć wniosek kredytowy. W wyborze najlepszej oferty może pomóc ci doradca finansowy.
Zdecydowana większość obecnych na polskim rynku banków oferuje pieniądze w złotówkach. Credit Agricole udziela kredytów od 40 tys. zł, podczas gdy minimalny wkład własny wynosi 10%. Raty ustalane są zgodnie z potrzebami klienta, mogą być stałe lub malejące i mogą wynosić od niecałych 200zł miesięcznie, zależnie od indywidualnie ustalonych warunków. Kredyt spłacać można maksymalnie 35 lat.
Podobne warunki znajdziemy w banku PKO BP – długość kredytowania, jak i minimalny wkład własny są identyczne. Kredyty przydzielane są już od 20 tys. zł, stąd najmniejsze możliwe raty są równe 120zł.
MBank oferuje kredyty od 80 100zł, na okres maksymalnie 35 lat. Raty są również uzależnione od wielu czynników i mogą być stałe lub malejące. Wkład własny to co najmniej 10%.
Wszystkie przedstawione banki mają na swoich stronach internetowych kalkulator, który pomoże przybliżyć wysokość rat, jak i okres ich spłaty. Wstępny wniosek można złożyć na stronie internetowej banku lub zasięgnąć informacji w rozmowie telefonicznej, lecz trzeba będzie wybrać się do placówki bankowej w celu podpisania niezbędnych umów. W trakcie trwania kredytu można ubiegać się o zmianę niektórych warunków, również jest możliwość wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty, a raz w roku można ubiegać się o tzw. „wakacje kredytowe”, które upoważniają do jednorazowej, niepełnej spłaty raty.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Zastanawia mnie, czy można otrzymać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach, o ile część rat spłacać będą rodzice. Mam stosunkowo dobrą sytuację finansową, ale zarobki to tylko pewna część moich rzeczywistych dochodów. Nie wiem, jak rozwiązać ten problem.
Niestety jest tak, że kredytu hipotecznego z reguły nie da się spłacić szybciej. W większości banków szybka spłata możliwa jest dopiero po kilku latach. a ja w niektórych okresach mam większe dochody i bym tak wolał… To jeden z najważniejszych parametrów kredytów, często pomijany „kruczek”.