W teorii kupno mieszkania na licytacji komorniczej jest doskonałą okazją. Jednak wiąże się to również z ogromnym ryzykiem. Kupno mieszkania od komornika rozważa wiele osób, które chcą zainwestować swoje oszczędności. Rzeczywiście lokale w tym przypadku są często sprzedawane znacznie poniżej ich wartości rynkowej. Czy jednak to rozwiązanie dla każdego?
Kupno mieszkania od komornika – na czym polega?
Licytację mieszkania może przeprowadzić tylko komornik i to na wniosek wierzyciela. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają zaspokoić przynajmniej w części roszczenia wierzyciela oraz pokryć koszty postępowania komorniczego.
Na starcie komornik powinien oczywiście ustalić wartość danego lokalu. Potem ogłasza termin licytacji i publikuje zaproszenie do wzięcia udziału w niej. Licytacje komornicze są otwarte, a więc otwarte dla każdego pod warunkiem wpłacenia wadium. To finansowe zabezpieczenie na wypadek, gdy oferent nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty całej kwoty za wylicytowane mieszkanie.
Cena wywoławcza to zawsze 3/4 kwoty oszacowania, a więc rynkowej wartości danego lokalu. Jeśli w czasie pierwszej licytacji mieszkanie się nie sprzeda komornik ogłasza drugą licytację. Wówczas cena wywoławcza jest jeszcze niższa i wynosi 2/3 kwoty oszacowania.
Kto i jak może wziąć udział w licytacji komorniczej?
Licytacje komornicze są otwarte i każdy może wziąć w nich udział. Wcześniej trzeba jednak wpłacić wadium w wysokości 10% kwoty oszacowania na rachunek sądowy. Licytację wygrywa ten, kto da najwięcej. Minimalna wartość przebicia to przy tym 1% sumy oszacowania zaokrąglone do pełnej kwoty. Osoby, które wpłaciły wadium, ale licytacji nie wygrały, odzyskują oczywiście swoje pieniądze.
Informacji o licytacjach komorniczych najlepiej szukać w internecie. Każdy komornik ma obowiązek również opublikować obwieszenie o planowanej licytacji na 14 dni przed jej terminem. Robi to poprzez umieszczenie ogłoszenia w sądzie na tablicy ogłoszeniowej. Dodatkowo musi zostać opublikowane ogłoszenie w prasie lokalnej. Często wcześniej odbywają się oględziny lokalu, na które udać się może każdy zainteresowany jego kupnem.
Czy warto kupić mieszkanie od komornika?
Kupno mieszkania od komornika bywa doskonałym interesem wówczas, gdy cena jest rzeczywiście niska, a lokal ma jasną sytuację prawną. Tę ostatnią kwestię ustala komornik. Musi ob również poinformować oferentów jaki jest stan prawny mieszkania. Jednak wiele osób bagatelizuje fakt, że lokal jest zamieszkany czy ktoś jest w nim zameldowany.
Jeśli kupione mieszkanie ma lokatorów, którzy nie chcą go dobrowolnie opuścić, konieczne jest przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego. Sąd rozpatruje sprawę i wydaje decyzję o eksmisji, która trafia oczywiście do komornika. Ten sprawdza czy eksmitowanym osobom przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych oraz emerytów i rencistów. W praktyce więc wielu osób nie można eksmitować na bruk bez posiadania lokalu zastępczego. Lokal zastępczy zapewnić musi gmina, ale w Polsce pod tym względem cały czas są braki. Dlatego też często okazuje się, że właściciel mieszkania musi przez lata znosić obecność lokatorów. Nie można ich wyrzucić nawet wówczas, gdy nie opłacają rachunków itd.
Nieco łatwiej jest w przypadku osób, które można eksmitować bez zapewnienia im lokalu socjalnego, a więc do noclegowni czy schroniska dla bezdomnych. Nie można tego robić jedynie w okresie od 1 listopada do 31 marca.
Niestety często okazuje się też, że mieszkania licytowane są w opłakanym stanie. W takiej sytuacji, trzeba dodatkowo ponieść koszty remontu, które bywają bardzo wysokie. Co ciekawe, często w licytacjach komorniczych udział biorą pośrednicy nieruchomości, którzy wiedzą, ile rzeczywiście warty jest dany lokal i znajdą się na prawach lokatorów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dziwię się, że o tematyce licytacji komorniczej mieszkań pisze się tak lekko. To są ludzkie sprawy, powinniśmy zastanowić się 100 razy przed zakupem takiego mieszkania, nawet jeśli jest okazyjnie tanie.
Licytacje są korzystne cenowo, ale musimy doliczyć do tego prawnika. Często są zaskarżane, więc nie jest to szybka procedura. Na pewno nie jest to opcja dla osób bez doświadczenia lub profesjonalnej pomocy. Może więc nie warto się kusić.
Wszystko zależy od charakteru dłużnika, lokalizacji i ceny. Czasem tanie okazje komornicze po podsumowaniu mogą wyjść drożej niż nowe mieszkanie od developera