Kurs na podesty ruchome – zdobądź cenne uprawnienia

Kurs na podesty ruchome (zwane również podnośnikami koszowymi czy zwyżkami) to obecnie jedno z chętniej wybieranych szkoleń operatorów urządzeń transportu bliskiego. Szukasz sposobu, dzięki któremu szybko i stosunkowo tanio zdobędziesz atrakcyjny oraz dobrze płatny zawód? Sprawdź, czy kurs na podesty ruchome jest dla Ciebie.

Co to są podesty ruchome?

Podesty ruchome to urządzenia dźwignicowe, które wykorzystywane są do podnoszenia ładunków lub osób na konkretną wysokość za pomocą platformy roboczej albo kosza zawieszonych na żurawiu przymocowanym do podwozia pojazdu ciężarowego. Podesty ruchome to także maszyny samojezdne o konstrukcji nożycowej lub przegubowej. Sterowanie podnośnikami koszowymi może odbywać się za pomocą panelu sterowania umieszczonego na platformie roboczej lub z poziomu gruntu.

Jeśli planujesz kurs na podesty ruchome, musisz wiedzieć, że aby legalnie pracować na tym stanowisku musisz zdobyć odpowiednie uprawnienia UDT. W przypadku podnośników koszowych dzielą się one na dwie kategorie: I P oraz II P.

  • Kategoria I P pozwala na operowanie podestami ruchomymi przejezdnymi – np. podestami nożycowymi, przewoźnymi – np. pająkami montowanymi do samochodów oraz samojezdnymi – montowanymi na podwoziu pojazdu ciężarowego.
  • Kategoria II P umożliwia obsługę podestów ruchomych wiszących, masztowych oraz stacjonarnych.

Jak przebiega kurs na podesty ruchome?

Aby móc zapisać się na kurs na podesty ruchome, nie musisz spełniać wyśrubowanych wymagań. Wystarczy, że będziesz mieć 18 lat, będziesz dysponował co najmniej podstawowym wykształceniem, a także dostarczyć oświadczenie o stanie zdrowia, które wskaże brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku operatora podestu ruchomego. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia z pracą na podobnym stanowisku czy też w ogóle z pracą w sektorze przemysłowym lub budowlanym.

Kurs na podesty ruchome rozpoczyna się od części teoretycznej, podczas której omawiane są wszelkie istotne zagadnienia związane z aktualnymi przepisami BHP i dozoru technicznego, kursantom przedstawiane są zagadnienia konstrukcyjne oraz sposób działania podestów ruchomych, a także wskazywane są obowiązki operatorskie. Po części teoretycznej następuje część praktyczna, która uczy kursantów bezpiecznej obsługi wybranych rodzajów podestów ruchomych.

Jeśli odbyłeś kurs na podesty ruchome, czeka Cię egzamin przed komisją UDT, która zweryfikuje Twoją wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne. Pozytywne zaliczenie egzaminu skutkuje otrzymaniem bezterminowych uprawnień UDT do obsługi wszystkich podestów ruchomych z danej kategorii niezależnie od ich marki, typu czy parametrów.

Kurs na podesty ruchome może być organizowany w formule dziennej, wieczorowej, weekendowo oraz zaocznie, a jego czas trwania wynosi zwykle od jednego do trzech tygodni. Decydując się na szkolenia operatorskie, kursanci mogą liczyć na atrakcyjne dofinansowania oraz rozłożenie płatności na raty.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kursie na podesty ruchome? Sprawdź ofertę firmy dźwigowej Urbanek i jeszcze dziś wybierz swój przyszły zawód.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jaką grubość powinno mieć ocieplenie ze styropianu?

Read Next

Dlaczego worki polipropylenowe są lepsze niż inne sposoby przechowywania żywności?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments