Lawenda wywołuje wiele emocji wśród ogrodników. Wszyscy ją uwielbiają i marzą o posiadaniu na swoich rabatach. Jej piękny pokrój, nieco romantyczny i elegancki, przyciąga wzrok wszystkich miłośników natury. Dlaczego czasami tak trudno jest nam uzyskać wspaniałe krzewinki, podczas gdy inni mają problem z poskromieniem tej ciepłolubnej i przyjemnie pachnącej byliny? Wystarczy dobrze poznać jej wymagania i podstawowe zasady pielęgnacji, aby cieszyć się roślinami uginającymi się pod ciężarem kwiatów.
Przygotowanie gleby
Lawenda sprawdzi się w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Rozrasta się bardzo szybko, tworząc malownicze kępy na rabatach. Jeśli zapewnimy jej słoneczne i ciepłe miejsce będzie zachwycać swoją urodą przez najbliższe kilka lat. Nie przepada za wiatrem, więc koniecznie należy zaplanować dla niej miejsce w zacisznym zakątku działki. Gleba przed sadzeniem powinna być dobrze przekopana, a wieloletnie chwasty usunięte. Najlepiej sprawdzi się przepuszczalne podłoże o odczycie obojętnym i lekko zasadowym.
Zasady sadzenia lawendy
Sadząc tę uroczą bylinę musimy wziąć pod uwagę szeroki pokrój, który uzyskuje już w drugim roku po posadzeniu. Jeśli chcemy, aby krzewinka rosła jako soliter, należy pozostawić wokół rośliny około 50 centymetrów wolnej przestrzeni. Tworząc wrzosowiska potrzebujemy większej ilości egzemplarzy. W tym wypadku sprawdza się zasada zastosowania ośmiu do dziesięciu roślin na metr kwadratowy. Średniowysoka świetnie prezentuje się na kwietnych rabatach, również jako tło dla innych bylin.
Podstawowe zasady pielęgnacji
Lawenda obowiązkowo wymaga przycinania. Tylko wtedy kwitnie obficie a przy właściwej pielęgnacji można cieszyć się kwiatami dwa razy w sezonie. Sprzyja to również zagęszczeniu rośliny, lawenda nie wyciąga się i nie ogołaca od dołu. W ciepłych regionach Polski nie wymaga okrywania, w zimniejszych może przemarzać. Warto więc zabezpieczyć ją na zimę suchymi liśćmi lub kompostem. Wiosną stosuje się nawóz odkwaszający, szczególnie na glebach o kwaśnym odczynie.
Sposoby rozmnażania
Istnieje kilka sposobów pozyskiwania nowych okazów. Najprostszy z nich to wykorzystanie sadzonek zielnych pobieranych z wierzchołków młodych pędów. Przed umieszczeniem w doniczkach z ziemią, warto wykorzystać ukorzeniacz, który przyspieszy wytworzenie korzeni. Pierwsze młode listki są sygnałem, że roślina przyjęła się. Niektórzy próbują rozmnażać lawendę z nasion. Jest to jednak jedna z najmniej skutecznych sposobów.
Dostępne odmiany
W szkółkach dostępna jest szeroka gama odmian lawendy. Oprócz najbardziej popularnego fioletu, szkółkarze oferują kwiaty białe, niebieskie i różowe. Lawenda wąskolistna jest najbardziej odporna w naszym klimacie, lawenda holenderska dorasta nawet do metra wysokości, natomiast lawenda francuska nie zimuje w naszych warunkach, za to jest zwarta i ma piękny pokrój.
Warto zadbać o lawendę w ogrodzie. Jeśli zapewnimy jej właściwe warunki z pewnością uda nam się osiągnąć wymarzone lawendowe kompozycje.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Przepięknie wygląda ładnie utrzymana lawenda. Szkoda tylko, że czas kwitnienia jest tak krótki w stosunku do okresu, w którym lawendowego kwiatostanu nie ma.