Malowanie dachu krok po kroku – poradnik techniczny

Dach i elewacja domu są niczym jego wizytówka. Brzydko wyglądający, obdrapany, wyblakły dach będzie skutecznie szpecił nawet najładniejszy budynek. Poza tym jest ochroną wnętrza naszego domu przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Dlatego musi on spełniać dobrze swoją funkcję. Jak zadbać o dach jeśli przychodzi czas jego renowacji? Przeczytajcie nasze porady zanim zabierzecie się za jego remont.

Jaki jest koszt malowania dachu?

Koszt malowania dachu uzależniony będzie przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się to zrobić samodzielnie, czy będziemy chcieli zlecić to odpowiedniej firmie. Najtańszą wersją jest oczywiście wykonanie tej pracy indywidualnie. Wiązać się to jednak będzie z większym nakładem czasu, jaki musimy poświęcić na malowanie, kwestiami odpowiedniego zabezpieczenia przy pracy na wysokości a czasem dodatkowymi nakładami finansowymi, które mogą się pojawić, jeśli nie okażemy się fachowcami w tej dziedzinie i pracę trzeba będzie dodatkowo poprawiać.

Jeżeli zdecydujemy się na wynajem firmy zajmującej się malowaniem dachów wpływ na cenę za usługę będą miały następujące czynniki:

  • region, z którego najmować będziemy specjalistów. Okolice Podlasia na pewno będą bardziej korzystne finansowo niż usługa np. w stolicy,
  • kąt nachylenia połaci dachu – im stromiej, tym drożej,
  • rodzaj malowanej powierzchni – najtaniej wychodzi malowanie dachów z blachy, bo stwarza ona najmniej problemów i jest najmniej czasochłonna. Cena winduje się przy dachach np. z gontu.
  • impregnacja dachu,
  • stopień zróżnicowania powierzchni dachu – skosy, jaskółki i inne urozmaicenia zwiększą koszty,
  • wielkość powierzchni – przy większych powierzchniach dachu możemy wynegocjować niższe stawki,
  • wysokość budynku i inne.

Czym umyć dach przed malowaniem?

czyszczenie dachuZanim chwycimy za pędzel i farbę koniecznie musimy odpowiednio przygotować powierzchnię dachu. Oto kilka prostych kroków, które należy wykonać przed malowaniem:

  • na starcie wykonaj przegląd powierzchni oraz jej dobre czyszczenie. Roślinność porastająca dach, ogniska rdzy, odpryskująca, luźna farba – to wszystko usuniesz przy pomocy szczotki drucianej oraz papieru ściernego,
  • odtłuszczamy i odpylamy powierzchnię z kurzu, pyłu. Do odtłuszczania możemy użyć specjalnych preparatów w postaci roztworu wodnego. Unikajmy raczej domowych detergentów bo mogą źle wpłynąć na przyczepność powłoki farby na dach. Po odtłuszczeniu czyszczonej powierzchni trzeba ją koniecznie dobrze spłukać gąbką lub myjką wysokociśnieniową, jeśli takową dysponujemy,
  • po oczyszczeniu, odtłuszczeniu i umyciu dachu należy zagruntować go całego (w przypadku starych, mocno zniszczonych pokryć) lub punktowo w miejscach, gdzie były uszkodzenia odpowiednim preparatem do zadań tego typu. Zagruntowanie poprawi przyczepność farby.

Jaką farbę wybrać do blachy ocynkowanej?

Na powierzchnię dachu oddziałują różnorodne czynniki atmosferyczne: wysokie i niskie temperatury, deszcz czy śnieg. W związku z tym powierzchnia dachu narażona jest na powstawanie uszkodzeń. Farba łuszczy się, odpryskuje, pęka. Blacha ocynkowana jest narażona w ten sposób na powstawanie ognisk korozji, zmianę jej właściwości plastycznych: kurczy się, faluje lub wydłuża. Bardzo istotną kwestią jest zatem dobranie odpowiedniej farby do blachy, która sprosta tym trudnym warunkom i zapewni nam odpowiednią ochronę dachu. Trzeba pamiętać, że absolutnie nie sprawdzają się tutaj farby do malowania metalu. Tworzą one sztywną powłokę, która nie będzie współpracowała dobrze z blachą ani nie będzie odporna na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Dodatkowo w wyniku nagrzewania taka farba wydzielać będzie toksyczne opary.

Najlepszą farbą do dachu z blachy ocynkowanej będzie farba z akrylu lub poliwinylu. Produkty te cechuje dobra elastyczność i plastyczność, mają świetne właściwości mechaniczne oraz bardzo dobrą przyczepność. Dzięki temu uniknąć możemy efekty łuszczenia się farby np. w wyniku oddziaływania wysokich temperatur. Możemy również liczyć na ich długą żywotność oraz na to, że kolor dachu szybko nie wypłowieje.

Unikać należy na pewno farb ftalowych i chlorokauczukowych, które wydzielają pod wpływem nagrzewania m.in. kwas solny. Dodatkowo mają kiepskie właściwości mechaniczne.

 Malowanie dachu – kilka porad

Przed samym procesem malowania a po przednim przygotowaniu go, czyli wyczyszczeniu uszkodzeń i zabrudzeń dach należy zagruntować odpowiednim preparatem. Warto zwrócić uwagę, aby wybrana do malowania farba była spójna z użytymi wcześniej preparatami gruntującymi. Gruntowania spowoduje, że farba będzie lepiej trzymała się powierzchni dachu. Rynku dostępne są również produkty „3w1”, zawierające w sobie grunt, podkład i farbę więc warto dokładnie przyjrzeć się temu, co oferują producenci.

Oto kilka zasad, o których warto pamiętać przy malowaniu:

  • zarówno podkład gruntujący jak i farbę nałóż przynajmniej dwukrotnie, dla lepszej trwałości,
  • maluj dach w odpowiednich odstępach czasowych pomiędzy kolejnymi warstwami, pozwoli to dobrze wyschnąć powłoce,
  • na dzień malowanie wybierz taki, który będzie stabilny pod względem pogody. Nie maluj przy wysokiej wilgotności ani dużym nasłonecznieniu,
  • dach malujemy przy pomocy wałka lub pędzla z rączką. Wałek pozwala na położenie cieńszych warstw przez co zwiększa się wydajność warstwy.

Pamiętajmy o przeprowadzaniu regularnego przeglądu dachu, najlepiej po lecie i po zimie. Zaniedbanie jego powierzchni na dłuższy czas może skutkować większymi nakładami finansowymi. Regularne prace konserwatorskie oszczędzą nam nerwy, czas oraz nasze pieniądze. Zamiast remontu całej powierzchni po latach zaniedbań może okazać się, że czasem wystarczą tylko drobne prace remontowe ale prowadzone regularnie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Winda wolnostojąca – sposób na likwidację barier w Twoim domu

Read Next

Kupno mieszkania na wynajem krótkoterminowy – kiedy warto?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments