Mansarda – mieszkanie na poddaszu. Czy warto zainwestować?

Coraz rzadziej w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości spotkać się można z określeniem „mansarda”. Wiele osób, zwłaszcza młodych, nie wie nawet co ono oznacza. Tymczasem mansarda to mieszkanie z dużą ilością skosów. Najczęściej znajduje się na poddaszu kamienicy. Takie lokale prezentują się bardzo efektownie, ale czy są dobrym pomysłem na inwestycję?

Efektowny design, ale i spore trudności

Mansardy to inaczej po prostu skosy. Są one bardzo modne i niewątpliwie efektownie prezentują się na zdjęciach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w dużej mierze ograniczają funkcjonalność mieszkania. To spory problem dla osób, dla których architektoniczny ład i porządek mają spore znaczenie.

Niestety pod skosami ciężko jest stworzyć przestrzeń użytkową, która będzie funkcjonalna i komfortowa. W przypadku skosów najczęściej meble trzeba zamawiać na wymiar, co jest oczywiście kosztowne. Ścian w takim mieszkaniu jest raczej niewiele i pełnią one wówczas funkcję kuchni bądź szafy. Tym samym lokal wydaje się często zagracony i niepraktyczny.

Pomoc projektanta wnętrz na wagę złota

W celu wykorzystania potencjału, jaki ma mansarda trzeba najczęściej udać się po pomoc do projektanta wnętrz. To kolejne wydatki, ale bez pomocy fachowca w tym przypadku trudno raczej jest liczyć na sukces. Projektant jest w stanie wykonać aranżację tak, aby wykorzystać w 100% efektowne skosy i podkreślić urok danego mieszkania. Dzięki temu lokal zachowa swój urok i wyjątkowy charakter, ale jednocześnie będzie bardziej funkcjonalny.

Mansarda pod wynajem – czy to dobra inwestycja?

Jest sporo osób, których może zainteresować wynajęcie takiej mansardy. Są to przede wszystkim ludzie młodzi. Po zakupie mansardy trzeba więc skierować swoją ofertę do nich. Studenci preferują takie lokale. Przyciąga ich nietuzinkowy design, który kojarzy się od razu z pewną swobodą i wolnością. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że kluczowe znaczenie w tym przypadku ma dobra lokalizacja. Studenci i ludzie młodzi chcą mieć blisko różnego rodzaju rozrywki, oczekują dobrej komunikacji z centrum miasta itd. Warto o tym pamiętać na samym początku, jeszcze przed kupnem mieszkania.

Klasyczne mansardy zlokalizowane są najczęściej na poddaszach starszych kamienic, co oczywiście już samo w sobie jest sporym ryzykiem i może stać się źródłem wielu kłopotów. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy kupna, należy sprawdzić stan techniczny lokalu oraz całego budynku. Kluczowe znaczenie ma szczelność dachu i jakość izolacji wspomnianych skosów. Osoby, które te elementy pominą i zbagatelizują, muszą się liczyć z tym, że w zimie poniosą wyższe koszty ogrzewania lub w najbliższym czasie czekać ich będzie kosztowny remont.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Który tynk jest lepszy: cementowo-wapienny czy gipsowy?

Read Next

Rozliczanie wynajmu mieszkania metodą ryczałtową. Co powinieneś wiedzieć?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid Cibis
Dawid Cibis
3 lat temu

Nie spotkałem się nigdy z określeniem „mansarda”. Teraz już wiem co oznacza. Marzy mi się mieszkanie na poddaszu. Takie mieszkanie ma niepowtarzalny klimat, który zwykle spotkać możemy jedynie w domach jednorodzinnych. Super sprawa.

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Zainwestowaliśmy z mężem w mieszkanie na poddaszu. Wyremontowaliśmy stare mieszkanie i urządziliśmy naprawdę przytulny kąt. Gdy wystawiliśmy ogłoszenie o wynajmie tego mieszkania, w ciągu godziny mieliśmy kilkadziesiąt telefonów. O czymś to świadczy, prawda? Tylko potwierdziło się to co zostało powyżej napisane. Świetny artykuł.