Mieszkania Kraków a negocjacje z deweloperem

Kupując mieszkanie, chcielibyśmy korzystać z ofert najlepszych z możliwych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że możemy mieć wpływ na jej kształt.

Kultura negocjacji w Polsce i na Świecie

W Polsce kultura negocjacji nie miała czasu rozwinąć się w takim stopniu, jak w krajach zachodnich. Można powiedzieć, że dopiero nabywamy tę umiejętność. W wielu sytuacjach towarzyszy nam przekonanie, że próba zbicia ceny jest nietaktem, a próby negocjacji są wyrazem zachłanności. Otóż nic bardziej mylnego. Istnieją kultury, w których brak targowania się uchodzi za nietakt i brak szacunku dla sprzedawcy. Folklor kulturowy przekłada się na sposoby funkcjonowania w świecie biznesu. Przykładowo w dalekiej Azji znaczną rolę przywiązuje się do trwałych i wartościowych relacji. W kulturze północno-amerykańskiej akcenty położone są raczej na zysk. Zatem, w jaki sposób zainicjować próbę negocjacji ceny w sposób kulturalny, tak aby zwiększyć szanse na sukces?

Negocjacje, czyli sztuka umiaru i empatii

Każda branża rządzi się swoimi regułami. W pierwszej kolejności musimy być świadomi tego, co możemy zyskać. Branża deweloperska ma swoje specyficzne uwarunkowania. Omówmy to na prostym przykładzie zakupu mieszkania Kraków. W tym przypadku sprzedawca chce zarobić jak najwięcej, a kupujący wydać jak najmniej. Ponieważ ludzie raczej nie kupują nieruchomości, dlatego sprzedawcy muszą dbać o każdego klienta. Jak kierować rozmową, aby wyjść lepiej na transakcji? Jeżeli nastawimy się na zmniejszenie ceny i od razu podamy propozycję postawioną w sposób: „wezmę, ale za 70% ceny”, nie liczmy na spektakularne rezultaty rozmów. Pamiętajmy, że deweloper również chce zarobić, sprzedając nam mieszkanie. Dobrym kierunkiem jest szukanie dodatkowych korzyści, przy zachowaniu ceny, którą mamy zapłacić. Jak pokazuje praktyka, w ten sposób jesteśmy w stanie zarobić najwięcej. Znane są przypadki, że osoby dzięki uprzejmości sprzedawcy zyskiwały pakiet wykończeniowy i miejsce w garażu, nie ruszając ceny mieszkania. Deweloperowi łatwiej jest zaproponować nam dodatkową zawartość, a my możemy zyskać równowartość nawet 50 tys. złotych, w alternatywny sposób. Gdybyśmy planowali renegocjacje ceny nieruchomości o 50 tys. w dół, nie byłoby to osiągalne tak łatwo.

Rynek wtórny mieszkania Kraków

Jak podchodzić do negocjacji w przypadku, gdy chcemy sprzedać mieszkanie? W zasadzie cały czas działa zasada empatii i wzajemnego szacunku. Jeżeli wystawiamy naszą nieruchomość w górnym przedziale cenowym, nie dziwmy się, że ludzie będą skłonni podważać cenę. Z drugiej strony, gdy sprzedajemy w dolnym pułapie cenowym, możemy bardziej otwarcie manifestować swoją asertywność. Negocjacje same w sobie nie mają nic złego. Fakt, że ktoś próbuje manipulować ceną dla własnych korzyści, nie powinien nikogo dziwić. Każdy z nas przecież pragnie wykorzystać swoje środki jak najlepiej. Sprzedaż i kupno mieszkania Kraków to doskonała okazja do rozwinięcia skrzydeł w zakresie negocjacji.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Tanie drukowanie, czyli jak oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych

Read Next

Jakie panele podłogowe kupić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments