Mieszkanie na parterze przez wiele osób jest uważane za mieszkanie gorsze. Niektórzy mówią, że brak im prywatności, mieszkania są ciemniejsze i bardziej przeszkadza im hałas z ulicy. Rekompensatą za te niedogodności ma być niższa cena. Czy jednak rzeczywiście mieszkanie na parterze ma same wady?
Mieszkania na parterze – wady
Niepochlebna opinia o mieszkaniach na parterze jest ewidentną pochodną opinii o budownictwie z wielkiej płyty. Istotnie, w budynkach z wielkiej płyty mieszkania na parterze były trudniejsze do ogrzania, bo technologia nie chroniła ich od chłodu płynącego od gruntu. Chcąc sprawdzić czy ta opinia nadal ma coś wspólnego z rzeczywistością odwiedziliśmy Biuro Nieruchomości w Warszawie – Tur Nieruchomości. Jak mówią doradcy z tego biura, faktycznie przez całe lata mieszkania na parterze były zimniejsze, ale współcześnie budowane bloki, w których używa się zupełnie innych technologii, nie mają już tej wady. Mieszkania na parterze są tak samo dobrze izolowane jak mieszkania na wyższych piętrach, więc nie ma powodu do obaw.
Mieszkańcy mieszkań na parterze skarżą się również na mniejszą prywatność, hałas płynący z ulicy czy problem z lecącymi z górnych pięter odpadkami. Problemy te faktycznie mogą się pojawić, ale w dobie szerokiego wyboru zasłon okiennych można założyć u siebie rolety, które pozwolą zachować pełną prywatność po zmroku. Hałas z ulicy nie powinien być już tak dotkliwy jak dawniej, gdyż szczelne okna w większości rozwiązują ten problem.
Mieszkanie na parterze – zalety
Mieszkania na parterze mają jednak nie tylko wady, ale bez trudu można wskazać szereg zalet. Parter to lokalizacja doskonała dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi (szczególnie jeśli w bloku nie ma windy), osób mających problemy z poruszaniem się. Mieszkając na parterze osoby te nie są skazane na „domowe więzienie”, bo są w stanie samodzielnie pokonać te kilka schodów, jakie je dzielą od wyjścia na zewnątrz. Mieszkańcy parteru nie mają również problemu z wnoszeniem cięższych zakupów, mebli czy innych większych sprawunków.
Nowoczesne budownictwo, chcąc zachęcić ludzi do kupowania mieszkań na parterze, bardzo często proponuje prywatne ogródki, przynależące do mieszkań na parterze. Dzięki nim nawet mieszkańcy wielkich miast mogą mieć swój własny, choćby niewielki, kawałek zieleni. Znów może pojawić się zarzut o braku prywatności i możliwości bycia obserwowanym przez sąsiadów z wyższych pięter. Można się jednak przed nim ochronić korzystając z parasoli czy pergol, a w letnie dni wypoczynek na leżaku we własnym ogródku powinien zniwelować te niedogodności.
Jak widać, na podstawie przywołanych wyżej przykładów, mieszkania na parterze mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Nie można zatem jednoznacznie powiedzieć, że mieszkanie na parterze to zawsze zły wybór. Są sytuacje, w których mieszkanie na parterze wydaje się wręcz konieczne, a dodatkową zaletą jego zakupu jest niższa, w porównaniu z analogicznymi mieszkaniami na wyższych piętrach, cena.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.