Młotki – narzędzia, bez których nie może istnieć żaden warsztat!

Każdy warsztat – zarówno ten domowy, jak i profesjonalny – potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Jednym z przyrządów, bez których nie mogłaby obejść się żadna pracownia, jest młotek. To jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka do obróbki materiałów. Choć mogłoby się wydawać, że młotek to narzędzie uniwersalne, do określonych rodzajów prac potrzebujemy nieco innych wariantów. Jak więc wybrać odpowiedni? W artykule skupimy się na najpopularniejszych rodzajach młotków.

Budowa młotka

Młotek jest jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej przydatnych narzędzi. Można go znaleźć praktycznie w każdym domu. Większości z nas służy po prostu do wbijania gwoździ, lecz jego zastosowanie wcale się na tym nie kończy. Za pomocą młotka możemy rozbijać różne materiały, kształtować blachę czy zbijać reszki zaprawy murarskiej. Młotek składa się z dwóch części: trzonka i obucha. Trzonek, czyli element, za który trzymamy narzędzie, najczęściej wykonany jest z drewna. Do bardziej wymagających prac lepiej nadają się młotki z trzonkiem metalowym lub rękojeścią z tworzywa sztucznego. Część przeznaczona do uderzania (tzw. główka) jest zwykle zrobiona ze stali hartowanej; zdarzają się też obuchy gumowe, drewniane i z tworzywa sztucznego. Ponieważ do różnych rodzajów prac przydają się inne typy młotków, warto wyposażyć swój warsztat o kilka różnych modeli.

Jak wybrać odpowiedni młotek?

Kupując młotek warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Nie bez znaczenia jest także rozmiar i waga narzędzia – należy wybrać takie, które dobrze leży w dłoni i które nie waży zbyt dużo w stosunku do naszych możliwości fizycznych. Obuch młotka nie może jednak być za lekki: minimalna waga części uderzającej w obrabiany materiał to 0,3 kg.

Młotek stolarski

Najpopularniejszymi rodzajami młotków są młotki ciesielskie i stolarskie. Obydwa typy można rozpoznać po charakterystycznie wyprofilowanej główce: w młotku ciesielskim ma ona kształt pazura służącego do odrywania desek, natomiast w młotku stolarskim posiada nacięcie do wyrywania gwoździ. Młotek stolarski ma małą, okrągłą główkę obucha, dzięki czemu świetnie nadaje się do precyzyjnego wbijania gwoździ. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie: nadaje się także do odbijania innych narzędzi wykorzystywanych w pracowni stolarskiej (a więc różnego rodzaju dłut czy przecinaków) oraz do wybijania gwoździ. Do bardziej zaawansowanych prac stolarskich używa się specjalnych młotków z obuchami wykonanymi z twardego gatunku drewna. W domowym warsztacie bardziej przyda się jednak młotek stolarski monolityczny . To praktyczne narzędzie wykonane jest z jednego elementu bez żadnych łączeń. Do produkcji takich młotków używa się najczęściej hartowanej stali, dzięki czemu cechuje je wyjątkowa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Trzonek powleczony jest materiałem zapobiegających ślizganiu, dzięki czemu narzędzie nie wyślizguje się z dłoni.

Młotek bezodrzutowy

Jeśli szukasz wygodnego i bezpiecznego narzędzia, warto rozważyć zakup młotka bezodrzutowego. To specjalny typ młotka o konstrukcji monolitycznej, co oznacza, że trzonek i obuch to nie dwa osobne elementy, lecz połączona w jedno całość. Głownia jest od wewnątrz wydrążona i wypełniona drobnymi ziarnami ołowiu, które amortyzują odrzut powstający w trakcie uderzania. Narzędzie wykonane jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na ścieranie i chroniącego obrabianą powierzchnię przed uszkodzeniami. Całość powleczona jest solidną warstwą z PCV. Młotek bezodrzutowy może być używany do wbijania kołków, klinów, palików, słupków i innych drobnych elementów. Doskonale sprawdzi się w ciasnych, trudnodostępnych miejscach. Zakres jego zastosowania jest właściwie bardzo podobny do młotków gumowych, z tą różnicą, że w przypadku omawianego narzędzia wyeliminowane zostało zjawisko odrzutu. Jako ciekawostkę dodajmy, że młotek bezodrzutowy został stworzony do pracy w kosmosie: brak odrzutu gwarantuje, że podczas uderzenia nie dojdzie do przemieszczenia się przyrządu wraz z użytkownikiem.

Młotek kamieniarski

Młotek kamieniarski to narzędzie niezbędne przy wszelkiego rodzaju pracach wymagających mocnych, pewnych uderzeń. Takie narzędzie doskonale sprawdzi się podczas wykonywania podjazdu z kostki brukowej, przy wyburzaniu kamiennego ogrodzenia czy do wbijania drewnianych elementów. Młotki kamieniarskie można rozpoznać po charakterystycznym kształcie obucha z dwoma tępymi zakończeniami. Ponieważ takie narzędzia są stosunkowo ciężkie (najczęściej wykonuje się je ze stali), warto wybrać model z odpowiednio wyprofilowanym uchwytem pochłaniającym wstrząsy i tłumiącym drgania. Dobry młotek kamieniarski pewnie leży w dłoni i gwarantuje wysoki komfort pracy.

Inne typy młotków

W domowym warsztacie przydadzą się także inne rodzaje młotków . Warto zainwestować na przykład w dodatkowy młotek ślusarski (o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu), specjalny młotek gumowy (przeznaczony do obróbki blachy) czy popularny młotek murarski (niezbędny przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych).

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Hurtownia hydrauliczna – lepsza niż sklep?

Read Next

Jak dobrać klosze do lamp?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments