Morwa

Morwa jest wysokim drzewem liściastym z rodziny morwowatych, które może osiągnąć wysokość nawet do 15 metrów. Morwy wywodzą się z Azji, zaś na terenie Europy uprawiane są począwszy od wieku XI. Drzewo morwy znane jest chociażby z tego, iż jego liście służą za naturalne pożywienie dla jedwabnika morwowego, z którego uzyskiwana jest cenna przędza (w postaci jedwabiu), ale również znane jest z bardzo smacznych owoców i liści, korzenia oraz kory stosowanych w ziołolecznictwie. Drzewo morwy jest bogactwem znanych w medycynie chińskiej specyfików leczniczych.

Morwa

Morwa jest wysokim drzewem liściastym z rodziny morwowatych, które może osiągnąć wysokość nawet do 15 metrów. Morwy wywodzą się z Azji, zaś na terenie Europy uprawiane są począwszy od wieku XI. Drzewo morwy znane jest chociażby z tego, iż jego liście służą za naturalne pożywienie dla jedwabnika morwowego, z którego uzyskiwana jest cenna przędza (w postaci jedwabiu), ale również znane jest z bardzo smacznych owoców i liści, korzenia oraz kory stosowanych w ziołolecznictwie. Drzewo morwy jest bogactwem znanych w medycynie chińskiej specyfików leczniczych.

Od kilku już lat tematyka możliwości uprawiania drzewa morwowego w ogrodach, powraca na łamy mediów, a to dzięki temu, iż roślinę tę zaczęto uznawać za tak zwaną super żywność, która posiada wysoce korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu. Poza owocami, z drzewa morwy wykorzystuje się również liście, korę, ale również i jego korzenie, z których przygotowuje się chociażby różnorodne wywary, napary i wyciągi.

Polecane gatunki morwy do ogrodów

Rodzina, do której zaliczana jest morwa, liczy sobie kilkanaście różnych gatunków roślin, jednakże w uprawie spotyka się przede wszystkim dwa z nich:

  • morwę białą (Morus alba),
  • morwę czarną (Morus nigra).

Morwa czarna to sporych wymiarów drzewo (osiąga nawet 15 metrów wysokości) mające nisko rozgałęziający się pień i kulistą koronę oraz duże, sercowate u nasady, zakończone ostro liście. Latem roślina ta wytwarza jadalne, niezwykle smaczne, słodko-kwaśne owoce, które wyglądem przypominają spore jeżyny. Na samym początku owoce będą mieć kremowy kolor i kwaśny smak, niemniej wraz z dojrzewaniem staną się czerwone, zaś na końcu słodkie i czarne. Pomimo niezwykle smacznych owoców, morwę czarną uprawia się w naszym kraju bardzo rzadko, bowiem zimą może ona łatwo przemarznąć.

Znacznie odporniejsza na działanie mrozu, będzie morwa biała, która od kuzynki różni się przede wszystkim typem liści (na jednym drzewie mogą znajdować się nie tylko owalne, ale również i mocno wycięte liście), ale też smakiem i kolorem owoców (w fazie dojrzałości owoce mogą mieć biały, czerwony albo czarny kolor. Mają też słodki, trochę mdły smak).

Uprawa – wymagania

Sadzonki morwy można nabyć w szkółkach roślin. Jeśli zakopujemy roślinę wykopaną wcześniej z gruntu, to musimy wsadzić ją wczesną wiosną lub jesienią, ponieważ posiada ona odsłonięty korzeniowy system. Sadzonki morwy w donicach sadzić można zaś niemalże przez cały rok, niemniej lepiej to będzie zrobić w wyżej wspomnianym czasie.

Morwa zdecydowanie lubi słońce i ciepło, dlatego też jej uprawianie zalecane jest na słonecznych stanowiskach, najlepiej od południowej strony. Morwę można także uprawiać w roli elementu kompozycji sporych roślin w ogrodzie albo jako dopełnienie, kiedy będą to karłowate formy, cięte albo zwieszające się. Można ją sadzić pojedynczo, jeśli ma stanowić dominujący element. Lubi żyzne i przepuszczalne gleby, które mają lekki odczyn pH (najlepiej w przedziale 6,0-6,5). Jeśli gleba będzie ciężka, to zaleca się jeszcze na etapie sadzenia wykopać spory dołek mający wymiary 50-100 cm x 50-100 cm i wypełnić go kompostem albo żyzną ogrodniczą ziemią. Tak samo warto będzie zrobić, kiedy gleba będzie nazbyt lekka, przykładowo piaszczysta, uboga w składniki odżywcze i nie zatrzymująca zbyt dużo wody.

Z uwagi na to, iż morwa może łatwo przemarznąć (szczególnie czarna), to trzeba ją sadzić w miejscach, które osłonięte będą od silnych mrozów i wiatrów. Czasami zdarza się, iż w niektóre zimy u młodych roślin przemarzają części naziemne, ale warto będzie powstrzymać się z wycięciem takiej rośliny, ponieważ może ona puścić od korzenia zupełnie nowe przyrosty i wtedy już zyskujemy informację, iż w danym miejscu roślina powinna być osłonięta na okres zimowy. Starsze egzemplarze morwy znacznie lepiej radzą sobie z przymrozkami, chociaż niektóre ich pędy także mogą przemarznąć i wówczas należy je wyciąć.

Wykorzystanie

Owoce morwy przeznaczone są do bezpośredniego spożywania, ale stanowią również cenny surowiec do suszenia. Dawniej morwa była suszona i proszkowana, a później stosowana w roli naturalnego słodzika. Jest to znakomity dodatek do ciasta. Z owoców wykonuje się także przetwory, takie jak konfitury, soki, kompoty, tym bardziej w połączeniu z innymi owocami mającymi kwaskowaty smak, na przykład z czerwoną porzeczką. Z morwy można także zrobić herbaty i pyszne nalewki.

Morwa – cena, gdzie kupić?

Sadzonki morwy kupimy praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, stacjonarnym, bądź internetowym, jak chociażby na stronie https://www.podkarpackiesady.pl/37-morwy, gdzie mamy możliwość zakupu różnych gatunków morwy.

Cena morwy nie jest zbyt wysoka, ale może być za to zróżnicowana. Dzieje się tak z uwagi na to, iż morwa sprzedawana jest nie tylko w doniczkach, ale również z nagimi korzeniami. Ceny drugiego wymienionego tutaj rozwiązania są zazwyczaj niższe, jednakże takie sadzonki będą bardziej podatne na zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne, warto zatem kupować te pierwsze. Cena może być również podyktowana wybraną odmianą. Mrozoodporne czy też bardziej atrakcyjne wizualnie sadzonki, mogą być droższe od innych.

Źródło: https://solecogrody.pl/pigwa-niedoceniany-owoc-o-wielu-wlasciwosciach.html

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Zalety biurek skandynawskich, o których nie miałeś pojęcia

Read Next

Dlaczego warto ocieplić poddasze pianką PUR?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
1 rok temu

Morwa to bardzo przydatna roślina. Myślę, że warto sadzić ją w ogrodzie.