Możliwości dźwigów samojezdnych

Nie sposób wyobrazić sobie, jak wyglądałaby dziś branża budowlana, gdyby nie zastosowanie różnego rodzaju ciężkiego sprzętu. Do maszyn, które odgrywają szczególnie istotną rolę w funkcjonowaniu placu budowy, są urządzenia dźwignicowe – w tym również tak zwane dźwigi samojezdne. Co warto o nich wiedzieć, jakie zastosowanie one znajdują i czym kierować się w ich wyborze?

Charakterystyka dźwigów samojezdnych

Dźwigi samojezdne to urządzenia dźwigowe, zbudowane na podwoziu samochodowym lub na specjalnie do tego przystosowanym podwoziu. Wyposażone są one w ruchomy wysięgnik teleskopowych, osadzony na obrotowej kolumnie i umożliwiający podnoszenie i manewrowanie podnoszonym ładunkiem. W celu zapewnienia maksymalnej stabilności podczas pracy w trybie dźwigowym, dźwigi wyposażone są w układ wysuwnych podpór (tzw. łap), które zapewniają rozłożenie ciężaru dźwigi na większym obszarze.

Możliwości dźwigów

Dźwigi samojezdne to – jak wskazuje sama ich nazwa – urządzenia zdolne do samodzielnego przemieszczania się. W przypadku dźwigów zbudowanych na podstawie podwozia samochodowego zasięg dźwigu jest właściwie nieograniczony. Dźwigi zbudowane na podwoziach samojezdnych mogą przemieszczać się w ograniczonym zakresie, np. w obrębie placu budowy lub po terenie zakładu przemysłowego. Rodzaj przyjętego rozwiązania ma duży wpływ na zastosowanie konkretnego modelu dźwigu. Urządzenia samochodowe mogą pracować wszędzie, również w bardzo trudnym i zróżnicowanym terenie – po zrealizowaniu jednego zadania mogą bez większego problemu przemieścić się samodzielnie w inne, nawet bardzo odległe miejsce. Dźwigi na podwoziach samojezdnych zazwyczaj wymagają dostarczenia ich na miejsce przy użyciu innych środków transportu. A ponieważ są mniejsze, łatwiej można ich użyć w zamkniętej przestrzeni, np. wąskich uliczkach. W zależności od rodzaju podwozia oraz wielkości, dźwigi samojezdne charakteryzują się odmiennymi parametrami pracy, z których zdecydowanie najważniejszy jest udźwig – najbardziej wydajne maszyny są w stanie podnosić ciężary o masie nawet kilkudziesięciu ton.

– „Drugą ważną kwestią jest rodzaj zastosowanego w dźwigu napędu – mówi przedstawiciel firmy Inter-Tech –  Urządzenia zasilanie silnikami spalinowymi mogą być stosowane wyłącznie na otwartych terenach. Do prac wewnątrz budynków przeznaczone są dźwigi o napędzie elektrycznym”.

Gdzie wykorzystywane są dźwigi samojezdne?

Dźwigi samojezdne znajdują zastosowanie przede wszystkim na placach budowy. Używa się ich nie tylko w podnoszeniu i montażu ciężkich elementów konstrukcji – bardzo często znajdują zastosowaniu podczas montowaniu żurawi budowlanych, które są tymczasowymi, statycznymi konstrukcjami. Ponadto znajdują one zastosowanie w wielu innych pracach, wymagających podnoszenia znacznych ładunków, np. montażu elementów na budynkach, przy pracach instalatorskich i konserwacyjnych, a niekiedy także w akcjach ratunkowych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jak wybrać najlepszy ekogroszek?

Read Next

Bogato wyposażony sklep z osprzętem elektrycznym.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments