Na co zwrócić uwagę przy wyborze agenta nieruchomości?

Sprzedaż lub kupno mieszkania to bardzo poważna inwestycja, która z jednej strony wpływa na to, w jakich warunkach będziemy mieszkać przez następne kilka lub kilkanaście lat, bądź jaką kwotę uda nam się uzyskać z tytułu sprzedaży naszego dotychczasowego lokum.

Rynek nieruchomości to relatywnie skomplikowany obszar, w którym osoby nieznające specyfiki mogą się szybko pogubić. Dlatego też usługi agenta nieruchomości stają się coraz bardziej popularne. Warto jednak przemyśleć kwestie zatrudnienia agenta nieruchomości bardzo dokładnie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, szukając agenta nieruchomości?

Rekomendacje oraz doświadczenie pośrednika

Po czym poznać jakość i skuteczność agenta nieruchomości? Oczywiście po jego dotychczasowych dokonaniach. Dlatego też dla nas, jako jego klientów, ważne są opinie poprzednich osób, które miały przyjemność współpracy z daną osobą. Czy agent nieruchomości był kontaktowy? Czy nie było żadnych problemów związanych z finalizacją transakcji? Czy zakres odpowiedzialności był respektowany przez agenta? To wszystko kwestie, które w znaczący sposób wpływają na dobrą współpracę z agencją lub pojedynczym agentem nieruchomości. Oprócz opinii warto umówić się na bezpośrednie spotkanie z agentem. Podczas takiej wizyty, będziemy w stanie zweryfikować, czy dany specjalista posiada odpowiednią wiedzę z zakresu rynku nieruchomości, oraz czy ma odpowiednie zaangażowanie i doświadczenie, które pozwoli nam ze spokojną głową oddać mu pieczę na finalizacją transakcji kupna bądź sprzedaży nieruchomości.

Subiektywne wrażenie jest równie istotne

Podczas spotkania z agentem nieruchomości, podświadomie weryfikujemy nie tylko doświadczenie i zaangażowanie, ale też jego osobowość. Komunikatywność, prezencja, podejście do nas jako do klientów. To bardzo istotne kwestie, które wpływają na współpracę. Jeśli agent będzie niemiły, opryskliwy lub wiecznie zajęty, możemy być pewni, że nigdy nie polecimy takiego agenta swoim znajomym. Jednak każdy z nas może inaczej odbierać jego nastawienie, dlatego oprócz opinii innych osób, warto samemu przekonać się, czy nadajemy z agentem na tych samych falach.

Kwestia odpowiedzialności pośrednika

Podstawą współpracy klienta z pośrednikiem jest umowa, która reguluje szereg kwestii, w tym zakres odpowiedzialności. Bardzo ważne jest, by wszystkie punkty były dla wszystkich stron jasne i jednoznaczne. Jeśli w trakcie finalizowania transakcji dojdzie do jakichś uchybień, umowa będzie bazą, według której będziemy mogli wnieść potencjalne roszczenia. Jeśli podczas podpisywania umowy nie jesteśmy pewni co do zasadności konkretnego punktu, obowiązkiem agenta jest wytłumaczyć nam, na czym polega ten konkretny zapis. Bez względu na opinie i rekomendacje, warto zawsze zabiegać o to, by współpraca pomiędzy nami a agentem zawsze była opatrzona stosowną umową. Brak licencji, która w przeszłości była wymogiem, sprawia, że coraz większa liczba nieprofesjonalnych agentów nieruchomości zawiązuje umowę z klientami na podstawie umowy słownej, która jest wyjątkowo prosta do podważenia. To natomiast może prowadzić do nieporozumień, których z pewnością chcemy uniknąć podczas tak ważnej transakcji, jaką jest sprzedaż czy kupno mieszkania.

Prowizja pośrednika

Agent nieruchomości współpracuje z nami na zasadzie wynagrodzenia prowizyjnego. Warto przed potwierdzeniem rozpoczęcia współpracy zweryfikować, czy cena zaproponowana przez pośrednika mieści się w widełkach akceptowalnych przez nasz budżet. Z jednej strony skuteczni agenci mogą zażyczyć sobie większą wartość prowizji, co jest uzasadnione. Uwagę powinna jednak zwrócić niska cena, która może być powodem słabej skuteczności danego agenta.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Dekoracje okienne w stylu japońskim, czyli zasłony panelowe?

Read Next

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o montażu rolet wewnętrznych.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments