Na czym polega spawanie metodą MIG/MAG?

Spawanie metodą MIG/MAG to nic innego jak spawanie łukowe metali w osłonie gazów ochronnych. Warto przyjrzeć mu się bliżej, wyjaśnić, na czym polega oraz wykazać jego zalety i wady.

Spawanie MIG a spawanie MAG

Metoda spawania MIG (z ang. Metal Inert Gas) wykorzystuje gaz chemicznie obojętny taki jak hel lub argon. Z kolei metoda MAG (z ang. Metal Active Gas) jest procesem podobnym, z tym że tu zamiast gazu obojętnego mamy gaz aktywny – na przykład dwutlenek węgla.

Wybierz spawanie metodą MIG, jeśli chcesz połączyć magnez, miedź, aluminium lub inne metale nieżelazne, jak również ich stopy i mieszanki.  Metodę MAG zastosujesz podczas spawania stali konstrukcyjnych niestopowych, wysokostopowych i niskostopowych.

Na czym zatem polega spawanie spawarką MIG/MAG? Jest to metoda łączenia gazów pasywnych z aktywnymi: przykładem może być argon i dwutlenek węgla w różnych proporcjach.

Podczas spawania metodą MIG/MAG wytwarza się łuk elektryczny między elektrodą topliwą a spawanym materiałem lub surowcem. Elektroda topliwa to nic innego jak drut, który jest podawany w sposób ciągły. Strumień gazu osłonowego chroni jeziorko ciekłego metalu i łuk.

Migomat, czyli popularne urządzenie do spawania metodą MIG/MAG

Migomat nazywany jest półautomatem spawalniczym. Jest to sprzęt wykorzystywany podczas spawania właśnie metodą MIG/MAG. Urządzenie wytwarza gaz osłonowy i podaje drut do jeziorka spawalniczego. W migomacie możesz regulować parametry spawania takie jak:

  • napięcie i natężenie prądu spawania,
  • szybkość podawania drutu

oraz regulować prąd spawania – częstotliwość oraz długość impulsu.

Jak przebiega proces spawania metodą MIG/MAG?

Kiedy spawasz metodą MIG/MAG zajarzenie łuku następuje po naciśnięciu przez Ciebie odpowiedniego przycisku znajdującego się na uchwycie spawalniczym. Wtedy prąd dopływa do drutu i następuje jego zwarcie z danym materiałem lub surowcem. Drut topi się, wysuwając się z określoną prędkością. Natomiast zjawisko samoregulacji sprawia, że długość łuku podczas spawania cały czas pozostaje niezmienna.

Kiedy spawasz metodą MIG/MAG uchwyt spawalniczy przemieszcza się po długości spoiny.

Zalety i wady spawania MIG/MAG

Spawanie MIG/MAG należy do najbardziej popularnych metod spawania. Migomat wykorzystasz w przydomowym warsztacie, firmie, ale także profesjonalnym zakładzie przemysłowym. Do zalet spawania MIG/MAG zaliczymy:

  • dobrą jakość spawania,
  • wydajność procesu,
  • możliwość automatyzacji,
  • możliwość spawania w różnych pozycjach,
  • łatwość spawania,
  • niskie koszty spoiwa,
  • łatwość zajarzenia łuku spawalniczego.

Metoda MIG/MAG ma także trochę wad, chociaż w porównaniu z zaletami wydają się nie mieć aż tak wielkiego znaczenia. Dotyczą one wrażliwości migomatu na działanie korozji i wilgoci. W przestronnych halach i na powietrzu mogą wystąpić problemy z podtrzymaniem gazu osłonowego. Czasami też mogą pojawić się odpryski spawalnicze, zwłaszcza podczas spawania MAG (w osłonie dwutlenku węgla). Jednak ze wszystkim można sobie poradzić.

Kiedy najczęściej wykorzystuje się metodę MIG/MAG?

Mimo że metoda MIG/MAG należy do łatwiejszych technik spawania, musisz mieć chociaż odrobinę doświadczenia, aby właściwie z niej korzystać. Tylko w ten sposób uzyskasz dobrej jakości spoinę, która efektem nie będzie odbiegać od tego, co chcesz otrzymać.

Migomatu używają majsterkowicze i profesjonaliści. Najczęściej metodę MIG/MAG stosuje się w:

  • przemyśle ciężkim,
  • wydobywczym,
  • maszynowym.

Metoda MIG/MAG pozwala tworzyć pojemniki, metalowe zbiorniki, rurociągi, kanalizacje, zbiorniki ciśnieniowe. Sprawdza się więc w wielu gałęziach przemysłu. Modelem, który jest często polecany jest Magnum MIG 210 SYNERGIA EASY

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Retro cegła – modny element w Twojej łazience

Read Next

Oświetlenie do przedpokoju – o czym pamiętać

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments