Wartość kupowanego mieszkania jest zwykle bardzo duża, w stosunku do osiąganych przez kupującego dochodów. Wszystkie decyzje związane z zakupem muszą więc być podejmowane rozważnie. Szukając odpowiedniego lokalu i przeprowadzając transakcję, warto ustrzec się typowych błędów popełnianych przy tej okazji. Z uwagi na kwoty, jakie wchodzą w grę, nauka na cudzych błędach jest w tym przypadku o wiele korzystniejsza, niż na własnych.
Kłopoty w związku z błędami przy wyborze mieszkania
„Zakup mieszkania to bardzo poważna inwestycja, zwłaszcza kiedy wiąże się z zaciągnięciem wieloletniego kredytu. Decyzja o wyborze właściwego lokalu, formie jego sfinansowania oraz wszystkich podejmowanych zobowiązaniach powinna być podejmowana rozważnie. Na osoby zainteresowane kupnem własnego lokalu czyha jednak wiele pułapek, które mogą się okazać bardzo kosztowne, a ich konsekwencje będą obciążeniem na długie lata. Najpoważniejsze popełniane błędy dotyczą niedopasowania kupowanego lokalu do swoich potrzeb, możliwości finansowych, a także decydowania o istotnych sprawach bez zgromadzenia odpowiednich informacji o lokalu, całej inwestycji lub realizującym ją deweloperze” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Eko-Bud, która specjalizuje się w budowie mieszkań.
Jednym z większych problemów, z jakimi borykają się nabywcy, jest kupienie mieszkania, które nie odpowiada ich oczekiwaniom i potrzebom. Rozczarowania pojawiają się zazwyczaj po niedokładnym zapoznaniu się z lokalizacją, w jakiej jest położony budynek. Wiele osób nie docenia kłopotów związanych z codziennymi dojazdami, decydując się na budynki usytuowane w miejscach, które nie mają rozwiniętej sieci komunikacyjnej lub dróg o wystarczającej przepustowości. Zdarza się, że kupujący mieszkanie nie wcale sprawdzają, jak w godzinach szczytu wygląda dojazd do rozważanego przez nich miejsca.
Drugim najczęstszym błędem są kwestie związane z wielkością kupowanego lokalu. Wiele osób kupując pierwsze mieszkanie, chciałoby, żeby spełniło ono wszystkie ich marzenia. Z czasem okazuje się, że większa powierzchnia to znacznie wyższe koszty wykończenia i urządzenia, a także opłaty związane z eksploatacją. W nawale codziennych obowiązków problemem okazuje się w takim przypadku nawet utrzymanie czystości.
Najpoważniejsze konsekwencje wiążą się jednak ze źle dobranym finansowaniem i kłopotami z zawartymi umowami.
Najpoważniejsze błędy przy kupnie mieszkania
Jednym z poważniejszych zagrożeń dla osób kupujących mieszkanie jest wzięcie za dużego kredytu. Przecenienie swoich możliwości finansowych może skutkować szybkimi kłopotami ze spłatą rat. Jednak nawet jeśli co miesiąc uda się zgromadzić niezbędne środki, to przeznaczając wszystkie wolne zasoby na spłatę kredytu trudno o zapewnienie sobie niezbędnego odpoczynku czy możliwości prowadzenia życia towarzyskiego.
Kolejnym błędem popełnianym przez kupujących mieszkania jest niedokładna lektura umów lub wręcz podpisywanie ich bez czytania. Dotyczy to zarówno umów kredytowych, jak i tych zawieranych z firmą budującą mieszkania na sprzedaż. Efektem jest często zupełny brak świadomości swoich własnych zobowiązań oraz konsekwencji, jakie mogą się wiązać z ich niedopełnieniem. Poważnym problemem bywa również zawieranie umów, w których znajdują się różne niekorzystne dla kupującego zapisy.
Osoby, które kupują, mieszkania często nie doceniają wagi formalności, związanych z załatwianiem poszczególnych spraw. Podpisywanie aktów notarialnych czy procedura uzyskania kredytu wymaga spełnienia określonych warunków. Brak wymaganych dokumentów oznacza, że niektóre czynności nie będą mogły być wykonane lub ulegną opóźnieniu. Przy napiętych terminach, np. związanych z datą podpisania umowy przedwstępnej może to być przeszkoda trudna do pokonania.
Wielkim błędem może też być niedokładne sprawdzenie dewelopera, od którego kupujący ma zamiar nabyć mieszkanie. Ryzykując kontakty z firmą, która nie może się pochwalić wcześniejszymi realizacjami, nie ma wszystkich potrzebnych do prowadzenia inwestycji dokumentów albo nie przestrzega obowiązujących wymagań formalnych, w skrajnych przypadkach można narazić się na stratę wpłaconych środków i konieczność spłacania kredytu, mimo że budynek nigdy nie zostanie postawiony.
Niedokładne sprawdzenie szczegółów oferty to z kolei często niepotrzebne spory z wykonawcą. Problemem bywa też zbytnia ufność w materiały reklamowe, szczególnie jeśli nie idzie w parze z uważnym sprawdzeniem podpisywanej umowy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.